Rybárův veletoč: Z deprese k cejchu hrdiny

Hradec Králové - V pondělí byl za padoucha, v úterý za hrdinu. Patrik Rybár, hradecký brankář, prožil turbulentní vstup do play off.

16.3.2017

Generali play off hokejové Tipsport extraligy: Mountfield HK - HC Verva Litvínov.Foto: Deník/ Michal Fanta

Karel Pilař, ještě v minulé sezoně obránce Hradce, nyní opora Litvínova, napřáhl až z vlastního pásma, puk poslal směrem k hradecké bráně. Vlastně nazdařbůh. Jenže Patrik Rybár zkratoval, vyrazil kotouč před sebe a dojíždějící Rostislav Martynek v pondělí definitivně rozhodl první duel čtvrtfinále play off pro hosty.

„Tohle musí gólman chytit," rýpl si do hradeckého mladíka zkušený útočník Vervy František Lukeš.

Možná to neměl dělat, Rybár totiž v úterý, o čtyřiadvacet hodin později, zamkl bránu na sedm západů. Byl jednou z hlavních postav utkání, jež Mountfield ovládl výsledkem 3:0 a srovnal stav série na 1:1.

„Včera večer jsem se dal do pohody a snažil jsem se na to zapomenout. Naštěstí to vyšlo. Ve druhém utkání jsme hráli o sto procent lépe," povídal slovenský brankář bezprostředně po důležitém duelu.

„Patrik je naše opora, věříme mu," pochválil gólmana lotyšský útočník Andris Džerinš, jenž k vítězství přispěl gólem na nahrávkou.

Syn bývalé jedničky slovenské reprezentace dospěl k čistému kontu sice pohými sedmnácti zákroky, jenže musel řešit mnoho ošemetných situací. „Občas ani nevěděl, kde je puk," utrousil jízlivě Martin Hanzl, útočník Vervy.

Klíčové břevno

„Byli v pohodě po prvním utkání. Tolik nezakončovali, ale bylo tam hodně zablokovaných střel. Puk se často motal kolem brány. Nám pomohla hlavně zlepšená defenziva," pochválil Rybár obětavé spoluhráče.

Jednou mu však pomohlo i štěstí. A to ve chvíli, kdy se mohl zápas zvrtnout úplně jiným směrem. Devatenáct vteřin před koncem první třetiny František Gerhát projel obranou a trefil břevno. Jen to zazvonilo!

„Byl by to úplně jiný zápas," děkoval Rybár, že se puk zastavil o horní tyč.

Naštěstí pro Hradec se tak neopakoval příběh prvního utkání. V něm Východočeši také vedli 1:0, jenže Litvínov srovnal krátce před koncem první třetiny. Ve druhé části pak překlopil skóre na svoji stranu. Tentokrát se to nestalo, a proto mohl v prostřední třetině udeřit Hradec, jenž dal dvě branky.

Další klíčový moment se udál na začátku druhé třetin. Džerinš zvýšil na 2:0 a Hradci se hned dýchalo lépe. „Ten gól tomu pomohl," přikývl brankář. V závěrečné části uhájil jeho tým náskok přes množství oslabení, zvládl i dvojnásobné. „Bylo to hodně o přesilovkách, bylo jich strašně moc. Hráli je dobře," ulevil si Rybár.

Nakonec z toho tedy bylo vítězství a vyrovnání stavu série. Už nyní je jasné, že se bude hrát minimálně pět duelů. „Jsme rádi za stav 1:1. Jsme rádi za ten jeden bod. Otočit se dá každá série, ale kdybychom jeli do Litvínova za stavu 0:2, bylo by to zlé," připustil hradecký brankář.

Další šichta ho čeká v pátek v Litvínově.

Další program souboje
Už nyní je jasné, že se bude ve čtvrtfinále play off hokejové extraligy, v souboji mezi Hradce a Litvínovem, hrát páté utkání. Série rozhodně neskončí v sobotu v Litvínově, kam se nyní přesouvá.