VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bronzovému Vítězi to před gymnáziem sluší

Hradec Králové – Společně s Deníkem se čtenáři mohou dozvědět mnoho zajímavého o sochách, které zdobí město.

8.3.2011
SDÍLEJ:

Socha vítězeFoto: archiv

Informace zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění v Hradci Králové. Tentorkát se budeme věnovat soše s názvem Vítěz před Gymnáziem J. K. Tyla. Autorem sochy je Jan Štursa (1880 – 1925), který byl největším básníkem českého sochařství.

Psalo se o něm jako o sochaři mládí. Oproti Myslbekově přísnosti a Gutfreundově stavebnosti přicházel s citovým rozechvěním, prožitkem, snem, smyslností a okouzlením. Často spolupracoval s architekty Janem Kotěrou a poté i s jeho žákem a pokračovatelem Josefem Gočárem.

Vítěz má předobraz v antické Níké Samothrácké, která rozběhnutá s křídly stojí nad schodištěm v Louvru. Níké je totiž řecky vítězství. A to, jak se zdá, musí být v rozletu. Druhou možností je ozdobit ho darem pro vítěze, ratolestí. Štursova socha je vítězná hned dvakrát, má totiž obojí, rozběh i lipovou či vavřínovou větvičku. Zároveň je mladík také géniem, bůžkem a ochráncem místa. Štursa o něm přemýšlel jako o štítu či lodní přídi.

Poprvé se v jeho práci chlapec s ratolestí objevil roku 1918 jako Génius ve společnosti spisovatele na pomníku Svatopluka Čecha. Naposledy vítězný mladík povlával nad návrhem památníku legionářů do Říma, který už zůstal jen ve skice. Vítěz má ladnost Davida a sílu odpoutaného Prométhea. Ve Štursově díle ho doprovázejí Ikaros a Raněný. Vzlet a pád.

Génius s lipovou ratolestí byl vztyčován nad československým pavilonem v Paříži roku 1925 právě v okamžiku, kdy přišla zpráva, že jeho autor v Praze umírá. Socha byla na této mezinárodní výstavě centrem architektonické kompozice, za kterou Gočár získal Zlatou medaili, Velkou cenu a řád Čestné legie. Z této tak úspěšné výstavy byl na radu Josefa Gočára hradeckými představiteli zakoupen kromě Vítěze ještě Gutfreundův kamenný znak se lvem.
Štursa sám tohoto Génia miloval a byla to jeho vítězná tvůrčí myšlenka, která se stala apoteózou mládí a odvahy nově zrozené republiky, dokonce symbolem jejího sebevědomí, jak se Československo prezentovalo v Paříži. Gočárova budova v pozadí jsou vlastně křídla – proto je Génius / Vítěz mít nemusí. Na vysoký pylon postavil Gočár Vítěze až po Štursově smrti. Bez něj by Vítězství nebylo Velkým vítězstvím. Což zřetelně dokazuje důležitost účasti architekta při osazování jakékoliv plastiky ve veřejném prostoru. Protože bronzová socha může mít celkem pět odlitků, stojí totožný Vítěz ještě před Letohrádkem královny Anny v Praze. Zůstal tam po výstavě Jana Štursy a jeho žáků v roce 1977. Před renesanční stavbou může hrát roli florentského Davida, biblického vítěze nad obrem Goliášem, ale tak jako v Hradci na vysokém sloupu mu to tam prostě nesluší.

Hradec Králové měl mít ještě jednu Štursovu velkolepou sochu, pomník T. G. Masaryka, ale protože sochař předčasně zemřel, vytvořil ji Otto Gutfreund.

8.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

NA LYŽAŘSKÝ MARATON do Argentiny vyrazí v srpnu Vladimír Matějka z Vrchlabí. Doma trénuje na suchu, pravidelným výstupem na Žalý.
16

V létě na běžky? Ano, Vrchlabáci vyrazí za tučňáky do Patagonie

KORUNU HIMÁLAJE vložila ředitelka festivalu Marie Jirmannová v roce 2014 na hlavu Radku Jarošovi. Chystá si podobnou korunovaci i v případě letošního hrdiny Petera Hámora?

Držitelé Koruny Himálaje se na horolezeckém festivalu nepotkají

Hradec v obležení šlapacích vozítek

Hradec Králové - Již poosmé se hradecké nábřeží u muzea proměnilo v přehlídku nejen šlapacích vozítek, ale hlavně české a francouzské kreativity a fantazie. Na připravenou trať centrem města se vydala nejenom lokomotiva Tomáš, český lev či Spiderman, ale tak Asterix i s Obelixem, mamut či pobřežní hlídka. Té bohužel nepomohl David Hasselhoff.

Dvůr Králové připravuje návrat textilního muzea do města

Královéhradecko, Dvůr Králové nad Labem - Ve Dvoře Králové pokračují práce na přesunu expozice textilního tisku zpět do města. Promění se proto i prostory královédvorské Střední školy informatiky a služeb.

Když se vdechne vykořeněným místům nový život

Královéhradecko, Horní Maršov - Obec Horní Maršov a občanské sdružení Hradní společnost Aichelburg získaly nominaci od josefovského pracoviště Národního památkového ústavu v kategorii Záchrana památky za záchranu a obnovu renesančního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově.

V kostce z regionu: Hřiště překvapivě spojuje generace

Královéhradecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Další hřiště se dočkalo své úpravy, tentokrát na plhovském sídlišti v Náchodě. Město do něho investovalo 180 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení