VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bronzovému Vítězi to před gymnáziem sluší

Hradec Králové – Společně s Deníkem se čtenáři mohou dozvědět mnoho zajímavého o sochách, které zdobí město.

8.3.2011
SDÍLEJ:

Socha vítězeFoto: archiv

Informace zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění v Hradci Králové. Tentorkát se budeme věnovat soše s názvem Vítěz před Gymnáziem J. K. Tyla. Autorem sochy je Jan Štursa (1880 – 1925), který byl největším básníkem českého sochařství.

Psalo se o něm jako o sochaři mládí. Oproti Myslbekově přísnosti a Gutfreundově stavebnosti přicházel s citovým rozechvěním, prožitkem, snem, smyslností a okouzlením. Často spolupracoval s architekty Janem Kotěrou a poté i s jeho žákem a pokračovatelem Josefem Gočárem.

Vítěz má předobraz v antické Níké Samothrácké, která rozběhnutá s křídly stojí nad schodištěm v Louvru. Níké je totiž řecky vítězství. A to, jak se zdá, musí být v rozletu. Druhou možností je ozdobit ho darem pro vítěze, ratolestí. Štursova socha je vítězná hned dvakrát, má totiž obojí, rozběh i lipovou či vavřínovou větvičku. Zároveň je mladík také géniem, bůžkem a ochráncem místa. Štursa o něm přemýšlel jako o štítu či lodní přídi.

Poprvé se v jeho práci chlapec s ratolestí objevil roku 1918 jako Génius ve společnosti spisovatele na pomníku Svatopluka Čecha. Naposledy vítězný mladík povlával nad návrhem památníku legionářů do Říma, který už zůstal jen ve skice. Vítěz má ladnost Davida a sílu odpoutaného Prométhea. Ve Štursově díle ho doprovázejí Ikaros a Raněný. Vzlet a pád.

Génius s lipovou ratolestí byl vztyčován nad československým pavilonem v Paříži roku 1925 právě v okamžiku, kdy přišla zpráva, že jeho autor v Praze umírá. Socha byla na této mezinárodní výstavě centrem architektonické kompozice, za kterou Gočár získal Zlatou medaili, Velkou cenu a řád Čestné legie. Z této tak úspěšné výstavy byl na radu Josefa Gočára hradeckými představiteli zakoupen kromě Vítěze ještě Gutfreundův kamenný znak se lvem.
Štursa sám tohoto Génia miloval a byla to jeho vítězná tvůrčí myšlenka, která se stala apoteózou mládí a odvahy nově zrozené republiky, dokonce symbolem jejího sebevědomí, jak se Československo prezentovalo v Paříži. Gočárova budova v pozadí jsou vlastně křídla – proto je Génius / Vítěz mít nemusí. Na vysoký pylon postavil Gočár Vítěze až po Štursově smrti. Bez něj by Vítězství nebylo Velkým vítězstvím. Což zřetelně dokazuje důležitost účasti architekta při osazování jakékoliv plastiky ve veřejném prostoru. Protože bronzová socha může mít celkem pět odlitků, stojí totožný Vítěz ještě před Letohrádkem královny Anny v Praze. Zůstal tam po výstavě Jana Štursy a jeho žáků v roce 1977. Před renesanční stavbou může hrát roli florentského Davida, biblického vítěze nad obrem Goliášem, ale tak jako v Hradci na vysokém sloupu mu to tam prostě nesluší.

Hradec Králové měl mít ještě jednu Štursovu velkolepou sochu, pomník T. G. Masaryka, ale protože sochař předčasně zemřel, vytvořil ji Otto Gutfreund.

8.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Sportovní víkend aneb Kam v okrese vyrazit při neděli

PTAČÍ PARK Josefovské louky. Tak ho vidí opeřenci.

Snaha o výkup parcel se proměňuje v detektivní vyšetřování, říká správce

ČSSD v kraji do sněmovních voleb povede Jan Birke

Hradec Králové - O volebním lídrovi sociální demokracie v Královéhradeckém kraji je jasno. Členové strany odsouhlasili kandidátku navrženou Krajským výkonným výborem ČSSD, takže sociální demokracii v kraji povede do voleb poslanec a starosta Náchoda Jan Birke. Informoval o tom mluvčí ČSSD Mikuláš Klang. Birke od svých spolustraníků získal 77 procent hlasů.

Trutnoff se stěhuje na Hrádeček. Vrací se ke kořenům na zelenou louku

Královéhradecko, Vlčice - Festival Trutnoff Open Air po konci na trutnovském Bojišti proběhne na loukách u Hrádečku. Pořadatelé legendární hudební přehlídky ukončili spekulace, které se týkaly nového místa konání. Jako komornější zahradní slavnost má festival proběhnout nad legendární chalupou bývalého prezidenta Václava Havla.

Vypulírované historické škodovky vyrazily na orientační závod

Hradec Králové - Na sto padesát historických osobních vozů v sobotu brázdilo východočeské silnice při orientačním závodě, který byl součástí už 27. srazu vozidel Škoda Octavia a dalších veteránů značky Škoda v královéhradeckém autokempu Stříbrný rybník.

Vítězné loučení s ligou obstarala trefa mladíka Čecha

Hradec Králové - Na předposledním, tedy sestupovém místě, skončili v aktuální sezoně nejvyšší soutěže hradečtí fotbalisté. Nic na tom nezměnila ani nejtěsnější výhra nad pražskými Bohemians 1905.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies