Jazzový orchestr, který nese název STO a tvoří jej studenti Základní umělecké školy Střezina v Hradci Králové, se vrátili z velmi úspěšného turné po Spojených státech amerických. Hráli na nejrůznějších místech - ve školách (od základních až po univerzity), domovech seniorů, ale i koncertních halách a dokonce též klasickém jazzovém klubu v Mecce tohoto žánru, ve městě St. Louis. Američané obdivovali jejich interpretaci nejen skladeb klasického jazzového repertoáru, ale i písní pop music a filmových melodií, není tedy žádným překvapením, že publikum mnohokrát odměnilo jejich umění potleskem vestoje.

Dvořák jako dárek

Umělecký vedoucí tělesa Tomáš Mucha neskrývá radost: „Mnoho z amerických učitelů hudby se vyjádřilo v tom smyslu, že je neuvěřitelné, jak se mladí evropští hudebníci dokážou výborně zorientovat v jazzové hudbě a umějí ji věrně interpretovat.“

Hradecký ansámbl skvěle obstál i v konfrontaci s americkými orchestry podobného typu, na jednom ze společných vystoupení se dokonce dočkal i překvapení s vůní domova – americký sbor speciálně secvičil skladbu Antonína Dvořáka v češtině.

Čas na cestování

Mimo množství vystoupení však studenti dostali rovněž mnoho příležitostí k poznání místopisu, a života v USA. Díky bezchybné organizaci z americké strany dostali šanci nejen poznat běžný život Američanů a zdokonalit se v jejich jazyce, ale i navštívit muzea, zoologické zahrady a další atrakce širokého okolí města St. Louis.

Ohlédnutí o pár let

Podzimní návštěva Spojených států nebyla první, kterou má orchestr za sebou. Přání nejen kapelníka Tomáše Muchy a jeho pravé ruky, aranžéra Radka Škeříka (oba jsou členy objevu na české hudební scéně – pardubické kapely Jiřího Ševčíka Pirate Swing Band), podívat se jednou do meky jazzové hudby, se splnilo letos již potřetí.

Poprvé vyjeli oba pedagogové a jazzmani do St. Louis v roce 2007, aby zde vytvořili podmínky pro návštěvu jejich jazzového orchestru. Dva roky nato se již do amerického státu Missouri vydal celý dvacetičlenný orchestr.

S velkou pompou sehrál na dvě desítky vystoupení a reprezentoval naše hudební školství na nejrůznějších koncertech počínaje školami, přes koncertní haly, kostely, ale i domovy důchodců a stadiony. „Poprvé jsme byli velmi napjatí a plní očekávání, s jakým ohlasem přijme americké jazzové publikum jazzový žákovský orchestr. Byli jsme mnohokrát mile překvapeni, když lidé na konci našeho koncertu vstali a aplaudovali ještě několik minut po přídavcích!“ vzpomíná kapelník Tomáš Mucha.

Není divu - nejedná se totiž o žádné nováčky v jazzových vodách. Orchestr přezdívaný také Drezína (je to zkomolenina názvu Základní umělecké školy Střezina) se objevuje na všemožných koncertech, oslavách, výročích, školních akcích a podobně už devátým rokem. Za tu dobu uspořádal několik zájezdů do zahraničí, kromě Spojených států amerických také do Polska, Itálie a již nyní připravuje na jaro 2012 koncertní turné po Francii.

Z listu

Aranžér a korektor kapely Radek Škeřík před nedávnou cestou do Ameriky řekl: „Jsme plní nadšení a energie. V USA to není jenom obrovská zkušenost turistická, ale náramně se tam zdokonalíme v řeči a v jevištním vystupování, protože hrajeme na profesionálních pódiích a s profesionálními sbory. Často se také stane, že musíme upravit aranž, rozdáme ji a hrajeme jak se říká z listu. Je to obrovská škola nejen pro naše studenty, ale i pro mě a hlavně pro Tomáše, který všechno perfektně koordinuje.“

Kapela se do stejných míst v Missouri a Illinois vrátila po dvou letech a to na pozvání jejich amerických, nyní už nejen kolegů, ale i přátel. Za téměř šestiletou spoluprací STO a Czech Symphonic project zůstávají výsledky v podobě mnoha navázaných a dobře udržovaných kontaktů. Například v tomto roce, kdy Michal Šust přivezl do Čech St. Louisský orchestr z Westminster Christian Academy, vznikla nová spolupráce obou škol, a z ní plynoucí výměna notového materiálu, nahrávek, ale i internetových kurzů.

Hudba je investice

Tomáš Mucha potvrzuje, že za úspěchem tělesa stojí především nepřetržitá koncertní činnost, množství zkoušek, soustředění a vytrvalá práce jeho studentů.

Nejedná se prý jenom o školní těleso s úkolem nabídnout dětem rozšíření studia a orchestrální praxi, ale o partu mladých lidí, kteří táhnou za jeden provaz a všechen svůj volný čas investují do něčeho povznášejícího. A tím hudba rozhodně je.

(or)