VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostelík zpustošili žoldnéři za třicetileté války

Hradec Králové - Pokračuje nový historický seriál Hradeckého deníku Kamenní svědkové minulosti (28)

17.5.2009
SDÍLEJ:

KOstelík na Novém Hradci KrálovéFoto: DENÍK/David Taneček


Zastavme se ještě jednou na Novém Hradci Králové, v romantickém prostředí Zámečku. Již před rokem 1505 zde stávala kaple.
„Roku 1521 ve středu po svatém Sixtu odkázal Pavel Vejskal, hradecký soukeník, dvě kopy míšenské na kostel, který se má stavěti na památku Mistra Jana Husa a jiných věrných Čechův,“ píše kronikář František Švenda. Ale teprve před rokem 1530 byl kostelík vystavěný.
Kostelík postavil hradecký měšťan Lukáš Hostovský, řečený Forman.

„Stalo se tak s povolením hradecké městské rady za Střebšem na vrchu, kterýž slove Konstancí,“ pokračuje Švenda.
Měšťan Forman daroval 200 grošů míšenských na nákup luk a polí, ale i na plat kněze. Současně dostala městská rada i nedalekou vinici, která se jmenovala Královská, a také dostala včelstva.
Po bělohorské bitvě byl kostelík přejmenován jménem sv. Jana Křtitele, aby byla zahlazena památka na Jana Husa. Válka třicetiletá znamenala zpustošení kostela.

Až roku 1674 se začalo s přestavbou. Tesař V. Matouš se ujal opravy po slavnostním kladení základů. Přestavba byla dokončena v roce 1693.
Byl postaven kostelík o jedné lodi s kněžištěm. Šindelová střecha měla dřevěnou věžičku. Kolem kostela byl dřevěný ochoz nesený sloupky. Kolem byl hřbitov.

Hlavní oltář je barokní, portálový z roku 1691, práce hradeckého truhláře Khaymajera. Má tři obrazy: sv. Jana Křtitele a dva sv. Václava, asi od J. Kavky. Dřevěné sochy po stranách oltář doplňují. Boční oltář s obrazem sv. Vojtěcha je dílem hradeckého malíře J. L. Klemense, druhý je zasvěcen Janu Nepomuckém. V lodi je pískovcová socha trpícího Krista z roku 1715 od F. A. Pichlera.
Kunsthistorik Ivo Kořán připisuje autorství J. P. Cechpauerovi. Obraz Stětí Jana Křtitele nese nápis, že byl zhotovený nákladem Matěje a Barbory Pavlíkových a přemalován roku 1890 Františkem Řezníčkem. Na hřbitově stojí zvonice se zvony od Eliáše Stodoly a Šimona Stodoly.

A na závěr několik zajímavostí:

Z roku 1819 je nejstarší kresba kostela sv. Jana Křtitele od faráře Hugona Václava Seykory v knihovně kláštera strahovského. Na šindelové střeše nad kněžištěm a lodí jsou dva křížky a proti kostelu stojí dřevěná márnice.

Roku 1577 se připravovalo na návrší otevření dolů na drahé rudy. Povolení na dolování získal Jan Segner, zlatník z města Javoru ve Slezsku. Zda se opravdu kolem kostela začalo dolovat, o tom se zprávy nezachovaly.

Kolem roku 1715 žil u kostela sv. Jana Křtitele poustevník Jindřich Nedělka. Zemřel ve věku 74 let. Nástupcem byl poustevník František Hermelius, který vyučoval děti vesnické. Dále se připomíná poustevník Antonín a poustevník Petr Mikříček, zvaný Konrád. Skonal ve věku 73 let a byl posledním poustevníkem při kostele, protože císař Josef II. roku 1783 poustevníky zrušil.

JIŘÍ MALINA

17.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalista Jiří Skalák během přípravy s kondičním trenérem Ondřejem Krajákem.

Kopali spolu ve Spartě, žili na intru. Kraják chystá kamaráda na Premier League

Ludmila Jakoubková z Trutnova slaví 100 let.
18

Stoletá Ludmila Jakoubková vesele skypuje a hraje hry na počítači

Hradečtí plavci byli úspěšní na MČR žactva

Hradec Králové - V posledních dnech se konaly dva závody mistrovství České republiky žactva v plavání. Třináctiletí soutěžili v Ostravě a o rok starší v Pardubicích. Z obou bazénů vylovili hradečtí závodníci medaile.

Přátelé Lhoty u Machova se nevzdávají, ale náklaďáky se už asi blíží

Královéhradecko, Machovská Lhota - Spojili by se snad i s ďáblem jen aby noční můru v podobě nárůstu dopravy u svých domů zapudili. Rekonstrukce silnice vedoucí do Machovské Lhoty vzbudila vlnu emocí mnohých tamních obyvatel.

Hradecký kros ovládli Plný a Metelková

Hradec Králové - Již po dvaatřicáté se v okolí rybníka Biřička uskutečnil Hradecký kros, který se tentokrát konal na počest oslavy 90. narozenin běžeckého a sportovního nestora Jiřího Soukupa.

Poštolky vyvedly mladé v květináči na balkoně

Královéhradecko, Náchod - Někomu zdobí balkon rozkvetlé květiny, jiný zkouší pěstovat rajčata. Rodina Macháňových z Náchoda/Bělovse má na balkoně ve čtvrtém patře bytového domu plný květináč poštolek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies