VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pilař se Čtvrtkem se sejdou v galerii

Jičín - Jedním z nových turistických lákadel se má stát stálá expozice pojmenovaná Rumcajsův svět, kterou chce město vybudovat v prostorách dnešní Galerie Václava Čtvrtka a Radka Pilaře.

2.2.2009
SDÍLEJ:

Rumcajs s CipískemFoto: DENÍK/archiv

Nová prezentace bude stejně jako ta předchozí postavena na tvorbě obou autorů, tentokrát by ale měla být mnohem zajímavější, vypracovanější a zábavnější zejména pro rodiny s dětmi.

I když má město Rumcajsovu ševcovnu, adekvátní připomenutí díla akademického malíře Radka Pilaře vzhledem k jeho významu a vazbám na město se zatím nepodařilo uskutečnit. Ševcovnu podle místostarosty Richarda Koníře sice ročně navštíví mnoho tisíc lidí, ale to nestačí. Stále tu něco chybí. Proto je třeba uvítat nový projekt umístěný do prostor za info centrem v přízemí zámku. Tvůrci nové podoby galerie jsou akademický architekt Petr Kovář a scénograf Karel Vostárek. Svůj návrh už představili zastupitelům. Podle autorů ponese rysy barokního loutkového divadla a návštěvníci dostanou možnost sami uvádět do chodu různé mechanizmy, které scénu rozpohybují. „Bylo nám jasné, že nemůžeme postavit jen statický obraz. Potřebujeme celou tu věc oživit. Největší popularitu získal Rumcajs z večerníčků, a proto i každý příběh v galerii bude vlastně malým mechanickým divadlem,“ vysvětluje Karel Vostárek. Pohyblivé scény budou závislé na návštěvníkovi, který bude sám za pomoci jednoduché mechaniky otevírat objekty a spouštět děje jednotlivých příběhů, součástí bude i projekce večerníčků v místech dnešní chodby. Ta bude zároveň sloužit k výstavám kreseb Radka Pilaře. Dojde k částečným stavebním úpravám, které umožní propojení galerie s chodbou a informačním centrem. „Náklady jsou asi dva miliony korun, přičemž podíl města by měl být patnáct procent. I pokud bychom grant nezískali, projekt by se měl uskutečnit postupně po etapách,“ soudí místostarosta Koníř. Jasno, zda grant obdrží, bude mít město v březnu.

Autor: Radovan Sál

2.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štěpán.

Hejtman podepíše spolupráci s Karlovou univerzitou

Celkový výtěžek z akce Sport Hradec Cup.

Sport Hradec Cup vydělal dětem 719 tisíc

Vlci opět na lovu, za ovcemi si troufnou i do ohrady, kde by měly přežít

Královéhradecko, Adršpach - Bečící ovce pobíhající po silnici probudily poslední červnové pondělí kolem čtvrté hodiny ráno Karla Krecbacha. Když vyběhl ven, aby zjistil, co se děje, tak se mu v nedaleké ohradě, kde jsou jeho ovce na noc zavřené, naskytl neradostný pohled – několik mrtvých jehňat, další v posledním tažení, bečící ovce hledající své potomky…

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Východní Čechy - Počasí, které dnes celý den připomínalo prádelnu, se výrazně zhorší. Do východních Čech se blíží velmi silné bouřky, které mohou pozdě odpoledne a večer přinést silný vítr, přívalové deště a rozvodnit potoky.

Jel se cyklomaraton horských kol v České Třebové

Východní Čechy, Česká Třebová - Pohár starosty města Jaroslava Zedníka, věnovaný vítězi 9. ročníku Velké ceny České Třebové v cyklomaratonu, získal bývalý silničář Jiří Hudeček.

Muzeum vítá návrhy veřejnosti

Hradec Králové - Hradečané mohou rozhodnout o výsledné podobě Přírodovědeckého muzea ve Vrbenského kasárnách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies