VYBRAT REGION
Zavřít mapu

A co je to zač, ten Sever?

HRADEC KRÁLOVÉ - V pátek je možné od devíti do 16.30 navštívít pracoviště ekologiského sdružení Sever, jehož sídlo je na královéhradeckém Kavčím plácku. Sdružení Sever se angažuje v ekologické a enviromentální osvětě.

27.4.2007
SDÍLEJ:

Pozvánka na Den otevřených dveříFoto: Archiv HD

Z činnosti Severu (napsali o sobě)

"Minulý týden se opět uskutečnila tradiční jarní akce královéhradeckých ochránců přírody – celodenní terénní práce v Přírodní památce Na Plachtě. Díky velmi početné účasti se pracovalo na mnoha frontách: Na ploše vlhkých vřesovišť se vyhrabávala stařina, která dusí nejen vřes, ale i pestrou škálu ohrožených rostlin, jako je vstavač májový, všivec lesní a rosnatka okrouhlolistá. Rýčem se zde i simulovalo rytí a sešlap kopytníků: na čerstvě přeryté půdě mají největší šanci se uchytit právě rosnatky. Náletové dřeviny se vyřezávaly a pálily i v okolí jezírek, aby alespoň jižní břehy vodních ploch byly osluněné a aby je opadávající listí postupně nezanášelo. Dno některých tůní bylo ještě prohloubeno.

Tato jezírka totiž slouží k vývoji mnoha druhů vzácných vážek, žab a čolků (včetně čolka velkého, pro kterého je Přírodní památka Na Plachtě proponována jako evropsky významná lokalita – EVL). Rozšiřovaly se plochy vlhkých lučních porostů v západní části přírodní památky, perspektivně vhodné pro rozšíření výskytu ohrožených druhů modrásků (modráska bahenního a modráska očkovaného). Na suchém vřesovišti v severovýchodní části lokality se pálily pořezané náletové dřeviny, stínící především sluncemilným druhům hmyzu (v osluněné písčité půdě se ze vyvíjejí larvy vzácných a ohrožených brouků - zlatohlávka huňatého a kovaříka Cardiophorus asellus).

Letos již naštěstí odpadla nutnost sbírat cizorodý odpad a odtahovat ohořelé autovraky. Na závěr si zájemci opět prošli naučnou stezku a prohlédli si nalezené rostliny a živočichy. Jako každoročně si vedoucí akce museli před veřejností obhájit používání velmi razantních metod (kácení a pálení dřevin, rozrývání drnů a břehů), jimiž se vlastně z tohoto území vyhání les: zde nejlépe zabírají metafory o pasoucích se a ryjících zubrech či praturech, kteří v pradávnu udržovali bezlesé plošky, postupně rozšiřované lidským osídlením a pastvou domácích zvířat. V nedávné minulosti to byli vojáci, kteří ohněm, polními lopatkami a terénními vozidly udržovali bezlesí.

Po ukončení jejich aktivit zde musí řezat, žhnout a rýt ochranáři – příroda Plachty za to stojí. Letošní akce se pod odborným vedením pracovníků Agentury ochrany přírody a Muzea východních Čech a za materiální podpory SEVERU – střediska ekologické výchovy a etiky ( potřebné finance byly získány z fondu ŽP MMHK) zúčastnílo se více než 100 dobrovolníků! Již tradičně přišli žáci Biskupského gymnázia, ZŠ Předměřice nad Labem a ZŠ Habrmanova. Velkou každoroční posilu tvoří pracovníci ČSOP Jaroměř v čele s Davidem Čípem, a zájmové oddíly dětí a mládeže: Puštíci Jaroměř, klub SVIŽNÍK - fungující již čtyři roky pod SEVERem. Posilou se stalo i 6 členů Strany zelených a nadšení jednotlivci z řad občanů města. Všem zúčastněným patří dík za to, že vkládají svoje úsilí do údržby jedné z nejcennějších a nejzajímavějších lokalit našeho města.

Miroslav Mikát, Muzeum VČ a Lenka Hronešová, SEVER HK

27.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tip liga - Ilustrační snímek.

Tip liga má nového lídra. Do čela se vyšvihl Kotek

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové spálila 19. září na protest proti nelegálnímu obchodu se zvířaty a pytláctví 33 kilogramů nosorožčí rohoviny.
22

OBRAZEM: Rohovinu spolykal oheň

Hradec favoritem. Ale pozor. Hanáci koušou

Hradec Králové - Postup. To je jediný cíl fotbalistů Hradce Králové v zápase třetího kola MOL Cupu na hřišti HFK Olomouc. Druholigoví Votroci jsou proti účastníkovi MSFL favoritem. Jenže… Hanáci v minulém pohárovém kole vyřadili prvoligové Brno (2:1). Utkání začíná ve středu v 16 hodin.

Za černý odběr může jít do vězení

Hradecko - Královéhradečtí kriminalisté obvinili 72letého seniora z Hradecka, který po dobu šesti let - od jara 2011 do jara 2017 - byl připojen načerno k odběru elektřiny.

Tokio vidělo česko-slovenské duely, uspěly Siniaková a Strýcová

Tokio/ Hradec Králové - Hned dva česko-slovenské souboje nabídlo první kolo tenisového turnaje žen v Tokiu. A oba nakonec dopadly lépe pro tuzemské hráčky. Hradecká rodačka Kateřina Siniaková otočila zápas s Janou Čepelovou a vyhrála 1:6, 6:3 a 6:4.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení