VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ženy budující komunitu: 'Jde nám o to, aby Hradec pořádně zabral'

Hradec Králové - /ZAJÍMAVÍ LIDÉ HRADECKA - ROZHOVOR/ - Dvě mladé ženy - nadšenkyně, které rády dokazují ostatním, že v Hradci rozhodně „nechcípl pes". Mají spoustu aktivit a mimo jiné stojí i za projektem Zaber Hradec!, komunitní platformou, která pořádá oblíbená setkání sousedů na různých veřejných místech ve městě.

26.11.2014
SDÍLEJ:

Akce Zaber Hradec! na Malém náměstí v Hradci Králové.Foto: Jan Slavíček

Napečou buchty, pozvou městské kreativce a umělce a s heslem „vezmi židli a jednu taky pro souseda" společně vyrazí do hradeckých ulic.

Seznamte se s novopečenou maminkou Martinou Erbsovou a všudypřítomnou milovnicí kultury  Natálií Barcalovou.

Slyšela jsem, že se z názvu vaší akce vytratilo označení slavnosti, jak k tomu došlo?
M.E.: Byly jsme upozorněny panem Luďkem Šormem, jednatelem společnosti KAM NA PARDUBICKU s. r. o., že spojení „sousedské slavnosti" je jejich registrovaná ochranná známka, a proto ji mohou používat jen oni, a to respektujeme. Takže jsme si jednoduše pro označení charakteru akce osvojily pojem „setkání". Pro lidi se ale nic nemění, pořád budeme pořádat sousedská setkání různě po městě a pořád pod značkou Zaber Hradec!

Proč jste projekt pojmenovali zrovna Zaber Hradec! To chcete město opravdu zabrat?
M.E: Je to trošku dvojsmyslné pojmenování. Nejenže chceme zabírat Hradec, ve smyslu oživení veřejných míst ve městě. Zároveň je to ale také myšleno jako sportovní pokřik, aby Hradec pořádně zabral a šel do toho.

Aby šel do čeho?
M.E.: Více méně do sebe (smích). Myšlenka je taková, že lidé nemusí čekat jen na velké organizované akce jako je třeba divadelní festival. Že  můžou jednoduše zajít do parku, rozbalit deku a s přáteli nebo sousedy si popovídat.

Letos jste uspořádaly už pět sousedských dnů a na každém byl trochu jiný program. Jednou se společně vařilo, jindy jste připravily bleší trh nebo bazar oblečení. Podle čeho vymýšlíte program každého setkání?
N.B.: Vycházíme z aktuálního ročního období. Třeba poslední podzimní setkání jsme s účastníky vařili dýňovou polévku, to bylo moc příjemné. Vždycky ale záleží na tom, co lidé v tu dobu prožívají, co by se jim zrovna hodilo do programu, zkrátka na co by rádi přišli. Máme hodně přidružených organizací, známých a přátel, kteří nám vždycky pomohou něco vymyslet. Je na ně v tomhle opravdu spoleh. Snažíme se návštěvníky programem obohatit a taky trochu informovat, aby zjistili, co lidi v Hradci vůbec dělají, že jsou šikovní a kreativní.

Říkáte, že dáváte prostor hradeckým umělcům, nebo lidem, kteří jsou šikovní a kreativní. Podařilo se vám za ten rok mezi Hradečany objevit nějaký skrytý talent?
N.B.: Tak úplný objev se nám asi nepodařil. Přece jenom Hradec je malé město a kdokoli se věnuje kultuře nebo dělá něco kreativního, tak ho už většinou známe nebo o něm víme. Obecně se snažíme lidem pomoci propagovat jejich práci, aby se někam posunuli a mohli se rozvíjet. Třeba na chystaném zimmarktu teď před Vánoci se objeví mladá slečna, gymnazistka, která maluje tašky a obrazy. Může to být opravdu jakákoli činnost. Jedna naše známá si například jednou přinesla na akci klubíčka a pod širým nebem pletla. V tom je ten smysl, to kouzlo
M.E.: Každopádně kdyby se někdo cítil neobjeven, může na jakoukoli naši akci přijít, ani se nemusí ptát. My mu seženeme stůl a když tam nebude dělat teleshopping, tak ho určitě nevyženeme (smích).  Není to jen o umělcích, ale i o kreativcích, kteří pletou, vyšívají, vyrábějí budky pro ptáčky nebo opravují kola. Jakmile je člověk na něco šikovný nemusí mít nutně nálepku umělec.
N.B.: Přesně tak, pokud někdo hraje na hudební nástroj a umí třeba jen pár písniček, budeme rádi, když na nějaké naše setkání přijde a půl hodiny nám zahraje. Je to prostě o setkávání šikovných lidí, kteří se nebojí prezentovat a chtějí to dění v Hradci nějak obohatit a zároveň dokázat všem, že to tu opravdu žije.

Zaber Hradec! je tedy o setkávání a sdílení. Zažily jste vy samy nějaké takové setkání prostřednictvím těchto akcí?
M.E.: Rozhodně. Seznámily jsme se díky tomu třeba s panem Fullsackem, neuvěřitelně aktivním pánem kolem padesátky, který na každé setkání přijel na jiném retro dopravním prostředku (smích).
N.B.: A vždycky si připravil nějakou úžasnou věc, která ho musela stát strašné úsilí. Třeba na setkání na Baťkově náměstí přivezl dřevěnou ohřívanou krabici plnou makových buchet. Jindy se zase vytáhl s pánví, na které opékal kaštany nebo gramofonem na kličku. Je to velký nadšenec.

Máte za sebou první rok práce 
s hradeckou komunitou. Bilancujete?
N.B.: Na to teď není moc čas. Chystáme ještě vánoční akci –  Sousedský Zimmarkt pod Studijní a vědeckou knihovnou, takže na nějaké bilancování a hodnocení si sedneme někam ke krbu až po Vánocích.
M.E.: Určitě už ale máme nějaké vize a představy do dalších let. Myslím, že můžeme něco prozradit. Do budoucna bychom třeba chtěli, aby si lidé byli schopni předávat i různé věci nebo materiály pro svoje kreativní vybití. Aby někdo napsal: „Hele mám doma spoustu dřeva, nehodilo by se vám to někomu na něco?" To už pomaličku začíná, nedávno nám totiž psal někdo psal na Facebook a nabízel šicí stroje. Nejradši bychom vletěly na nějakou ulici, aby opravdu vylezli ti sousedé ven a bavili se spolu.

Takže zatím se lidi do družných hovorů se sousedy na ulici nepouštějí?
M.E.: To si myslím, že se nám zatím právě moc nedaří. Většinou na našich akcích potkáváme lidi, co cíleně přijdou, nebo jdou kolem, vidí, že se něco děje, a tak se přidají.  Začíná to už u studentů. Přitom Hradec má takový potenciál být opravdu pulzujícím kulturním místem se silnou studentskou komunitou. Ale jak říkám s nadsázkou, doktoři a učitelky kulturou úplně nežijí, tak doufám, že je trochu popíchneme a příště se třeba předvedou.
N.B.: Přitom tu jsou obory, které by ten potenciál měly, ale utopené na jiných fakultách. Celkově si myslím, že tu bohužel hodně chybí kulturní a umělecké obory, které by město v tomto ohledu zvedly.

Martina Erbsová (32)
Narodila se a žije v Hradci Králové, kde s přítelem Kamilem vychovává čtyřměsíčního synka Františka. Vystudovala VOŠ cestovního ruchu a UHK obor Mediální a komunikační studia.
Je předsedkyní kulturní neziskové organizace kontrapunkt z. s., jejíž tým vedle projektu Zaber Hradec! pořádá Open Air Program Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů.
Nově připravuje také 21. ročník festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town.

Natálie Barcalová (22)
Je studentkou Univerzity Hradec Králové oboru Mediální a komunikační studia a do Hradce se přistěhovala ze severočeského Šluknova.
V Hradci Králové se angažuje zejména na poli kultury – je zapletena do dění v místním kině Bio Central, spolupořádá Akademický filmový klub, měsíčně organizuje Veganské večeře, věnuje se přípravám na Open Air programu při divadelním festivale Divadlo evropských regionů a v neposlední řadě každý měsíc chystá sousedské setkání pod hlavičkou Zaber Hradec!

Michaela Zumrová

Autor: Redakce

26.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štěpán.

Hejtman podepíše spolupráci s Karlovou univerzitou

Celkový výtěžek z akce Sport Hradec Cup.

Sport Hradec Cup vydělal dětem 719 tisíc

Vlci opět na lovu, za ovcemi si troufnou i do ohrady, kde by měly přežít

Královéhradecko, Adršpach - Bečící ovce pobíhající po silnici probudily poslední červnové pondělí kolem čtvrté hodiny ráno Karla Krecbacha. Když vyběhl ven, aby zjistil, co se děje, tak se mu v nedaleké ohradě, kde jsou jeho ovce na noc zavřené, naskytl neradostný pohled – několik mrtvých jehňat, další v posledním tažení, bečící ovce hledající své potomky…

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Východní Čechy - Počasí, které dnes celý den připomínalo prádelnu, se výrazně zhorší. Do východních Čech se blíží velmi silné bouřky, které mohou pozdě odpoledne a večer přinést silný vítr, přívalové deště a rozvodnit potoky.

Jel se cyklomaraton horských kol v České Třebové

Východní Čechy, Česká Třebová - Pohár starosty města Jaroslava Zedníka, věnovaný vítězi 9. ročníku Velké ceny České Třebové v cyklomaratonu, získal bývalý silničář Jiří Hudeček.

Muzeum vítá návrhy veřejnosti

Hradec Králové - Hradečané mohou rozhodnout o výsledné podobě Přírodovědeckého muzea ve Vrbenského kasárnách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies