Čtrnáctý ročník turnaje (první dva ročníky byly pouze v kategorii A) za osobní záštity hejtmana Pardubického kraje Ivo Tomana a jeho náměstkyně Marie Málkové bez kazu uspořádala společnost RC Sport.

Na turnaji nejjasněji zazářila hvězda sympatické Ivety Gerlové, která šampionát vyhrála už třikrát za sebou, navíc má na svém kontě další dvě zlata a tři stříbra za čtyřhru, jeden bronz za dvouhru a při své teprve čtvrté účasti se tak nejúspěšnější účastnicí šampionátu celé historie.

Hájkova bleskovka

Jan Hájek (3-Prostějov) – Lukáš Rosol (1-Přerov) 6:2, 6:0. Překvapivě nejrychlejší utkání celého turnaje – finále trvalo pouhých 47 minut. Ve výměnách od základní čáry byl Hájek proti obhájci loňského titulu o poznání přesnější a nechyboval. Rosol ztratil svůj servis už ve třetí hře, pak se stačil k soupeři přiblížit na rozdíl jediného gamu v páté hře (2:3), ale to bylo vše – od té doby si ani nečrtnul a prohrál devět gamů v řadě. První set trval 25 minut, druhý ještě o tři minuty méně.

“Byl to den blbec,“ ulevil si po utkání úřadující šampion. „Honzovi spadlo do kurtu všechno, povedlo se mu, na co sáhnul. Snažil jsem se měnit rytmus, ale byl jsem bez šance“. Spokojený vítěz byl stručný: „Zápas mně vyšel po všech stránkách, jsem rád, že nedošlo k přerušení kvůli dešti a mohl jsem udržet nasazené tempo“.

Drama se nekonalo

Iveta Gerlová (2-Jihlava) – Krejsová (I. ČLTK Praha) 6:3, 6:1. Favorizovaná čtyřiadvacetiletá jihlavská tenistka obhájila loňský titul a připadala třetí v řadě za osmašedesát minut. Byla v zápase jistější hlavně při delších výměnách, dokázala v pravý čas zahrát i účinný kraťas. První sadu získala vyhraným servisem osmnáctileté Krejsové v šesté hře.

Ve druhém šla brzo do vedení 4:1, ale v závěru se obě tenistky tahaly o každý míček. Krejsová, která nebyla na turnaji nasazená a hrála Rieter Cup poprvé, mohla za tohoto stavu zápas ještě zdramatizovat - při servisu Gerlové měla celkem pět brejkbolů, ale nevyužila ani jeden. „Cítila jsem na kurtě velmi dobře, hrála jsem uvolněně,“ zhodnotila výhru Gerlová, zatímco její zklamaná soupeřka jenom hlesla: „Odehrála jsem nejhorší zápas na celém turnaji.“

Ve finále čtyřhry se v obou kategoriích utkaly nejvýše nasazené páry a jedničky svoje postavení i potvrdily. Mistrovský titul mezi muži získali Rosol s Jebavým (1-Přerov, I. ČLTK Praha), kteří porazili pár Majšajdr, Praibiš (2-Sparta, Ústí n. L.) 6:3, 6:2. Mezi ženami Gerlová, Kriegsmannová (1-Jihlava) odvedli loňskou porážku dvojici H. Birnerová, Zálabská (2-Plzeň, LTC Pardubice) 3:6, 6:3, 6:4.