Po ptačí chřipce nemoc šílených krav

 

Nejde o tragédii

Veterinární testy odhalily BSE u více než jedenáctileté krávy z chovu Zemědělsko-obchodního družstva Zálší ve Slatině. Celkově jde o sedmadvacátý potvrzený případ výskytu BSE v ČR. Na Orlickoústecku byla nákaza poprvé potvrzena v Dolní Dobrouči 16. dubna 2004, tehdy šlo o desátý případ, a utracena byla asi stovka zvířat.

Opatření, která byla nyní přijata, nejsou zdaleka tak dramatická jako v případech výskytu ptačí chřipky. „Zatím to znamená, že bude zřejmě poraženo pět dojnic z okruhu nemocné krávy. Momentálně máme také zákaz přesunu dobytka a jeho prodeje na jatka. Probíhá kontrola stavu podle evidence. Rozhodně nejde o tra〜gédii, která by byla srovnatelná s ptačí chřipkou,“ řekl včera Deníku předseda ZOD Zálší František Bartoš.

„Je třeba si uvědomit, že je to předběžné opatření, dnes ještě není nemoc definitivně potvrzena. Zjištěna byla při běžné kontrole na jatkách ve Vysokém Mýtě. Další likvidace by se týkala tří vrstevnic krávy a jednoho potomka. Ostatních čtyř tisíc kusů na osmi farmách ZOD Zálší se riziko netýká, přesuny vrstevnic nebo potomků mezi nimi nebyly. K příčině nákazy se vyjadřovat nebudu, neznám ji, ale je zajímavé, že se s touto nebezpečnou chorobou kráva dožila jedenácti let, a dokonce i v deseti letech zabřezla,“ doplnil Jaroslav Harapát, hlavní zootechnik.

„Teď jsem zvědav, co se bude dít dál. Žádné obavy z toho jako občan Slatiny nemám. I když se nedá předpokládat, co si veterináři vymyslí. Například všude v republice byly výstavy drůbeže a holubů povoleny, jen ne při nedávné výstavě chovatelů ve Slatině,“ uvedl v reakci na výskyt nemoci Petr Machata, místopředseda tamějšího spolku chovatelů.

Jaroslav Hubený, Šárka Mikulecká, Karel Pokorný
 
 
 
 

 

Nemoc šílených krav v Čechách

První letošní pozitivní případ tzv. nemoci šílených krav (BSE) odhalily testy u více než jedenáctileté krávy ze ZD Zálší Slatina v Pardubickém kraji. Podle mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Josefa Dubna je to celkově sedmadvacátý případ prokázané nákazy v České republice.

Podle Dubna je toto onemocnění v Česku i v dalších členských státech EU zřejmě na ústupu. Zatímco předloni bylo v ČR zjištěno osm případů BSE, což bylo nejvíce za dobu, kdy se na nemoc šílených krav porážený skot vyšetřuje, loni se v tuzemsku vyskytly pouze tři případy a letos jde o první případ.

"Věříme, že bude nutné utratit jen několik kusů dobytka. Kráva byla více než 11 let stará, jejich vrstevnic bude velmi malý počet. Zatím zjišťujeme, kde se mohou po možných přesunech nacházet," řekl ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč. Zlikvidovat je podle něj nutné ve všech chovech družstva podle evidence farem ty kusy, které se narodily rok před nakaženou krávou a rok po ní, a prověřit ty, které spolu s ní byly živeny stejným krmivem. "Na porážku má jít zatím asi pět kusů dobytka, takže ztráty v tomto případě nebudou nijak dramatické," řekl předseda Zemědělsko obchodního družstva v Zálší František Bartoš.

Družstvo v Zálší chová v osmi hospodářstvích více než 4000 kusů hovězího dobytka, z toho přes 1500 dojnic. V červnu a červenci musely být kvůli zjištěnému viru ptačí chřipky H5N1 vybity drůbeží chovy družstva Zálší v Tisové a Noříně na Orlickoústecku, preventivně museli být utraceni rovněž ptáci v dalších blízkých družstevních velkochovech v Loučkách a Zářecké Lhotě. Kromě zhruba 98.000 kusů drůbeže bylo utraceno také několik stovek kusů domácího ptactva v obcích se zjištěným výskytem choroby.

Veterináři zjistili v Česku první kus dobytka nakažený BSE v roce 2001 a ještě týž rok přibyl druhý případ. V roce 2002 se objevila opět dvě nakažená zvířata. V roce 2003 byly zjištěny čtyři případy, v roce 2004 sedm. Podle Dubna sedmadvacátý případ BSE potvrzuje teorii, že ještě před rokem 2000 bylo možné se na trhu setkat s nějakým způsobem kontaminovaným krmením pro dobytek.

V Pardubickém kraji veterináři zjistili nemoc šílených krav poprvé v roce 2004 v družstvu v Trstěnicích na Svitavsku, kde muselo být utraceno přibližně 250 dojnic. V témže roce se choroba vyskytla v Dolní Dobrouči na Ústeckoorlicku. Společnost Silyba přišla o 59 krav, čtyři utracené kusy pocházely z dalších chovů na Ústeckoorlicku.

SVS po objevení BSE v Česku nařídila vyšetřovat veškerý poražený skot nad 30 měsíců věku, do té doby se prověřovaly jen rizikové skupiny zvířat. Celkem bylo v tuzemsku od počátku roku 2001 prověřeno zhruba 1,15 milionu dobytčat. "Je třeba při této příležitosti podotknout, že pocit bezpečí dává zákazníkům řeznictví ani ne tak to, že se skot nad 30 měsíců vyšetřuje, jako to, že všechny potenciálně rizikové tkáně se u všech věkových kategorií jatečných zvířat odstraňují a likvidují se v asanačních podnicích. Jde o hlavy s mozky, oči, uzliny, o míchu a o část střeva," podotkl mluvčí.

Stejný trend jako v ČR je možné vysledovat i v ostatních členských zemích, kde v uplynulých letech také nastal obrat a výskyt BSE v chovech skotu je stále nižší. (čtk)