VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reportáž: Jak se žije v třebechovické střední soukromé škole

Třebechovice p. O. - Hotelová škola v Třebechovicích pod Orebem nabízí hned čtyři obory studia, studijní obory hotelnictví a cestovní ruch, gymnázium a denní nástavbové studium obor Podnikání, a učební obor kadeřník.

19.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia

Prezenčně zde studuje zhruba 250 žáků. Většina z nich pochází z okolí Hradce Králové, Pardubicka, Rychnovska a Ústeckoorlicka. Jsou však i tací, kteří sem jezdí z Prahy, Vrchlabí, či Špindlerova Mlýna.

Zvláštností je, že zdejší studenti chodí ve škole v jednotném školním oděvu. Ke svému vzdělávání mohou ve škole využívat nejen kadeřnictví, ale i učebnu výpočetní techniky, tři učebny vybavené multimediální technikou, kuchyň a kavárnu.

Právě kavárna je jedním z nejoblíbenějších míst ve školní budově. Studenti si ráno v rámci praxe sami připraví občerstvení, které pak v kavárně zájemcům nabízejí.

„Asi nejlepší mi ve škole přijde kavárna, kam můžeme kdykoli zajít, když máme volnou hodinu,“ potvrdil Petr Kramík, který ve školní kavárničce čas od času obsluhuje.

Hotelovou školu si prý zvolil, protože jeho rodiče mají doma v Opočně bar a on bude nejspíš v rodinné tradici pokračovat.

Stravování je zajištěno přímo ve škole, ubytování pak v domově mládeže v Hradci Králové. „V současnosti bydlí v domově mládeže asi patnáct studentů,“ uvedl ředitel školy Petr Hájek.

Na škole se studenti účastní kromě běžné tělesné výchovy ještě výchovy sportovní. Pod tímto názvem se skrývá aktivita, kterou mohou studenti jiných středních škol svým vrstevníkům závidět. V reakci na nejnovější vývoj turistiky a cestovního ruchu se totiž prváci a druháci oboru hotelnictví a cestovní ruch seznamují se základy golfu pod vedením profesionálních trenérů. V průběhu svého studia získají třebechovičtí studenti i řadu praktických zkušeností.

„Pořádáme na objednávku akce pro firmy, většinou formou rautů. V letošním roce ještě zajišťujeme provoz Gold VIP salonku na Zimním stadionu v Hradci Králové v době zápasů na „domácím ledě“. Tam připravujeme občerstvení a obsluhu pro stálé a zvané hosty. Pro studenty je to určitě zajímavá, i když náročná práce. Provozní praxi vykonávají v letošním roce naši studenti v hotelu Černigov. Spolupracujeme i s královéhra­deckou univerzitou, na jaře jsme připravovali občerstvení i pro pana presidenta Klause,“ řekl ředitel Hájek.

Tím však škála zajímavých nabídek Hotelové školy v Třebechovicích zdaleka nekončí. Na zahraniční praxe jezdí její studenti už deset let. V minulosti se jezdilo především do Německa, zájem o ně už ale opadá. Atraktivní je nově především Řecko. Praxe v cizině trvají čtyři měsíce, od června do září a je o ně podle ředitele Hájka poměrně velký zájem. Třebechovická hotelová škola má smělé plány i do budoucna. Už dva roky totiž vlastní povolení na provozování gymnázia s rozšířenou výukou tělesné výchovy. Pro jeho zřízení teď hledá ředitel Hájek vhodné prostory v Hradci Králové.

Prostředí školy, která funguje už od roku 1994, si pochvalují i zaměstnanci.

„Mám na starosti kadeřnice, vyučuji u nich odborné předměty. Jsem tu devátým rokem a jsem spokojená. V porovnání s mnohými jinými školami bych vyzdvihla, že žáci na naší škole mají větší možnost komunikace s učiteli, prostor se vyjádřit. Velmi úzká je i spolupráce s rodiči,“ řekla učitelka Andrea Holečková.

Lenka Kašparová

19.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V ZOO denně připravují jídelníčky pro téměř 300 druhů zvířat
11

Do zoo denně putují tuny potravin. Strávníků je mnoho

Ilustrační foto.

V Ratibořicích čistili náhon. Ať se mlýnská kola točí

Památky už vyhlížejí své první návštěvníky

Královéhradecko - Na hradech a zámcích v těchto dnech vrcholí přípravy na zahájení turistické sezony, která oficiálně začíná 1. dubna.

Ve výsledcích, krátce aneb Co nového ve světě sportu?

Hradec Králové - Sportovní zpravodajství v kostce, tentokrát z těchto odvětví: basketbal, fotbal, hokejbal, stolní tenis, volejbal.

V Nové Pace opět kouzlili z perníku

Královéhradecko, Nová Paka - V Městském kulturním středisku v Nové Pace na Jičínsku se po roce opět sešli začínající cukráři, aby při celostátní soutěži Kouzlení z perníku předvedli své šikovné ručičky.

Neznáte míru v pití, uhodili fans. Kouč přiznal jeden úlet

Hradec Králové - Už na podzim obvinili hráče, že hýří po nocích, prolévají udržení v lize v barech. Hradečtí fotbalisté se ozvali, brali to jako nespravedlnost. A po vítězném zápase v Teplicích nešli fanouškům poděkovat za podporu, již jim dopřávají na venkovních hřištích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies