VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příroda problémy zvládla, výnosy obilovin jsou vyšší

KRÁLOVÉHRADECKO - Podle včerejšího vyjádření královéhradecké zemědělské agentury ministerstva zemědělství žně na Hradecku končí. Zbývá už jen sklidit zrno z několika desítek hektarů půdy.

12.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv VLP

Pod střechou už je veškerá úroda ozimé pšenice, která byla na Hradecku na 17 523 hektarech, a výnosy jsou nadprůměrné - 6,1 tuny z hektaru. Ozimý ječmen je sklizen ze všech 3436 hektarů a výnosy představují 6,2 tuny z hektaru.

Zemědělci jsou zatím spokojeni

„Zbývá sklidit skutečně jen některé partie ploch, kde zrno později dozrává, ale letošní úroda ozimých obilovin je lepší, než se očekávalo. Na Hradecku máme podniky a farmáře, kteří dosáhli rekordních výnosů. Například v ZD Všestary u ozimé pšenice měli 7,5 tuny z hektaru, stejný výsledek mají i Ivan Horák ze statku Kydlinov nebo ve farmě AGRO- DZ Starý Bydžov,“ říká ředitel zemědělské agentury František Kodym.

Ivan Horák ze statku Kydlinov říká, že u ozimé pšenice měli letos druhý největší výnos v historii – 7,65 tuny z hektaru. „V roce 2004 jsme měli dokonce přes osm tun, ale to už byl skutečně super rekord. Podle mne k dobré úrodě u nás přispěla mírná zima a také to, že pšenici máme na kvalitních půdách. Se sklizní obilí jsme opravdu spokojeni,“ uvedl.

Žatva byla bez problémů, neboť zdejší statek má vlastní dva moderní kombajny John Deere. Ve společnosti AGRO - DZ Starý Bydžov by mohli také oslavovat, neboť žně už tady skončily, ale spolumajitel farmy Jaroslav Zich říká, že na oslavy si nepotrpí. U ozimé pšenice zde činí výnos 7,4 tuny z hektaru, u ječmene 6,3 tuny.

„Nadprůměrné a celkově dobré výnosy nás těší, spokojeni jsme i s výkupní cenou obilí,“ doplnil další spolumajitel podniku Jiří Drahokoupil. V ZEM Nový Bydžov zbývá sklidit zrno z několika málo hektarů jarních plodin, které ještě nedozrály. Obiloviny tady mají na přibližně 3000 hektarech ploch.

„Průměrný výnos hlavně ozimů máme přes šest tun. Příjemně mě to překvapilo. Čekal jsem, že to bude horší. Je vidět, že s problémy si příroda sama poradila,“ soudí ředitel Miroslav Bárta.

Už týden mají za sebou žně v ZD Libčany. Ředitel Miroslav Vodička připomněl, že výnosy u obilí přes šest tun jsou jedním z nejlepších výsledků v historii. V družstvu, které se jako jediné na Hradecku specializuje na ovocnářství, se v těchto dnech sklízejí i letní odrůdy jablek.

12.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štěpán.

Hejtman podepíše spolupráci s Karlovou univerzitou

Celkový výtěžek z akce Sport Hradec Cup.

Sport Hradec Cup vydělal dětem 719 tisíc

Vlci opět na lovu, za ovcemi si troufnou i do ohrady, kde by měly přežít

Královéhradecko, Adršpach - Bečící ovce pobíhající po silnici probudily poslední červnové pondělí kolem čtvrté hodiny ráno Karla Krecbacha. Když vyběhl ven, aby zjistil, co se děje, tak se mu v nedaleké ohradě, kde jsou jeho ovce na noc zavřené, naskytl neradostný pohled – několik mrtvých jehňat, další v posledním tažení, bečící ovce hledající své potomky…

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Východní Čechy - Počasí, které dnes celý den připomínalo prádelnu, se výrazně zhorší. Do východních Čech se blíží velmi silné bouřky, které mohou pozdě odpoledne a večer přinést silný vítr, přívalové deště a rozvodnit potoky.

Jel se cyklomaraton horských kol v České Třebové

Východní Čechy, Česká Třebová - Pohár starosty města Jaroslava Zedníka, věnovaný vítězi 9. ročníku Velké ceny České Třebové v cyklomaratonu, získal bývalý silničář Jiří Hudeček.

Muzeum vítá návrhy veřejnosti

Hradec Králové - Hradečané mohou rozhodnout o výsledné podobě Přírodovědeckého muzea ve Vrbenského kasárnách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies