VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradecký Gambrinus si umí užít piva i života

Hradec Králové - Seriál Deníku o hradeckých sochách nabízí již třiačtyřicáté pokračování.

10.1.2012
SDÍLEJ:

Socha muže s královskou korunou, považovaná za pivního boha Gambrina.Foto: archiv autora

Společně s Deníkem se čtenáři mohou dozvědět mnoho zajímavého o sochách, které zdobí město. Informace zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění v Hradci Králové. V dnešním dílu se budeme věnovat soše pivního boha Gambrina od Martina Ježka.

Na jižní fasádě bývalého pivovaru je v mělké nice umístěna socha muže s královskou korunou, považovaná za pivního boha Gambrina. Na nohou má boty s přezkami ve tvaru lva. Vyrábělo se tu totiž pivo Hradecký či Královský lev. Muž má všechny znaky poživačného chlapíka, který nezkazí žádnou legraci. Pozvedá číši, jako by připíjel na zdraví, či zkoumal kvalitu tekutiny. Na oděvu má ornament z chmelových lístků a chmelová liána s bobulemi je přehozena i přes soudek v pozadí. Pivovar byl postaven roku 1846 podle plánů stavitele Bělského. Sochu od kameníka Martina Ježka si podle legendy objednal sládek Vincenc Pichl za vyhrané peníze. Svět piva má své mýty i vtipy. V něm je Plzeň Mekkou pivařů a lahodný mok prazdrojem života. Používá se slogan Velký Bůh Gambáč Vás miluje. A vypráví se : Osmý den stvořil Bůh pivo a od té doby ho nikdo neviděl.

V dávných dobách se zdály omamné účinky piva nadpřirozeného původu. Bohové dali lidem alkohol, aby lépe snášeli svou smrtelnost. Jméno Gambrinus je mnohem mladší a možná zcela umělé. Patřilo vynálezci piva. Šlo buď o sládka Karla Velikého, nebo brabantského a flanderského krále, Jana Prvního. Gambrinus = Jan Primus. Bohů piva ovšem není málo. V Egyptě byli s pivem spojováni bohové Hathor a Osiris (bůh mrtvých). Ve vikinských příbězích hřmělo a nebe bylo zatažené a plné mraků, když bohové vařili pivo. Lidé věřili, že mocným nasáváním piva Thora Hromovládce z picího rohu dochází ke kolísání mořské hladiny, k přílivu a odlivu. Chlapík na fasádě se ovšem Chrisu Hemsworthovi z Branaghovy komixové adaptace nepodobá ani trochu a prokazatelně nedrží kladivo. Svého boha piva mají i Mexiko, Afrika a Japonsko. V Irsku bylo pivo doménou boha kovářů Goibniu, jehož meče nikdy neminuly cíl a jehož nápoj dával nesmrtelnost.

Nejčastěji se s pivem a vínem spojuje řecký bůh Bakchus neboli Dionýsos, bůh nespoutaného veselí a nevázanosti. Objevoval v lidech jejich intuitivní, spontánní stránku. Přinášel radost ze života, osvěžoval ducha i tělo, podněcoval lásku, uvolňoval básnickou a věšteckou inspiraci. Kromě satyrů, kentaurů a bakchantek ho doprovázely i nymfy a Músy. Nosil thyrsos, hůl ovinutou břečťanem.

A to je asi přesně to, co visí místo meče po boku hradeckého krále. V Čechách je konkurencí Dionýsovi Radegast, bůh války a pohostinství. Správný bůh piva miluje zpěv a tanec, přísloví a přetlačování rukama. S pivem je spojen i král Ječmínek – Zelený muž. Z novodobých monarchů Fridrich II. Veliký, král pruský, který nevěřil, že by vojáci pijící kávu vydrželi útrapy v případě války stejně jako vojáci pijící pivo. Už tisíciletí je stará legenda, že svatý Václav, kníže a patron české země, pracoval na vinohradu. Ale i on je s pivem spojován. Karel IV. ho prý přidělil jako patrona pražskému cechu sladovníků a pivovarníků. Všechny tyto možnosti se promítají do představy krále či boha piva, jehož si sochař Martin Ježek představoval jako někoho, kdo si umí užít piva i života a zároveň pivu i životu rozumí. Možná to byl tehdejší sládek.

Martina Vítková

10.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

NA LYŽAŘSKÝ MARATON do Argentiny vyrazí v srpnu Vladimír Matějka z Vrchlabí. Doma trénuje na suchu, pravidelným výstupem na Žalý.
16

V létě na běžky? Ano, Vrchlabáci vyrazí za tučňáky do Patagonie

KORUNU HIMÁLAJE vložila ředitelka festivalu Marie Jirmannová v roce 2014 na hlavu Radku Jarošovi. Chystá si podobnou korunovaci i v případě letošního hrdiny Petera Hámora?

Držitelé Koruny Himálaje se na horolezeckém festivalu nepotkají

Hradec v obležení šlapacích vozítek

Hradec Králové - Již poosmé se hradecké nábřeží u muzea proměnilo v přehlídku nejen šlapacích vozítek, ale hlavně české a francouzské kreativity a fantazie. Na připravenou trať centrem města se vydala nejenom lokomotiva Tomáš, český lev či Spiderman, ale tak Asterix i s Obelixem, mamut či pobřežní hlídka. Té bohužel nepomohl David Hasselhoff.

Dvůr Králové připravuje návrat textilního muzea do města

Královéhradecko, Dvůr Králové nad Labem - Ve Dvoře Králové pokračují práce na přesunu expozice textilního tisku zpět do města. Promění se proto i prostory královédvorské Střední školy informatiky a služeb.

Když se vdechne vykořeněným místům nový život

Královéhradecko, Horní Maršov - Obec Horní Maršov a občanské sdružení Hradní společnost Aichelburg získaly nominaci od josefovského pracoviště Národního památkového ústavu v kategorii Záchrana památky za záchranu a obnovu renesančního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově.

V kostce z regionu: Hřiště překvapivě spojuje generace

Královéhradecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Další hřiště se dočkalo své úpravy, tentokrát na plhovském sídlišti v Náchodě. Město do něho investovalo 180 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení