VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Stavitelství ve starověku nemělo svoji múzu

Hradec Králové – Společně 
s Deníkem se čtenáři mohou dozvědět zajímavosti o sochách, které zdobí Hradec. Informace zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění. Tentokrát se zaměříme na  plastiku ženy s krystaly na domě číslo popisné 757 v Divišově ulici v Hradci Králové.

12.6.2012
SDÍLEJ:

Žena s krystaly neboli také alegorie Stavitelství.Foto: archiv autora

Komu přisoudit autorství sochy?

Vedle Komerční banky stojí dům projektovaný pro stavitele Jihlavce architektem Bohumilem Waigantem. Plány pocházejí z roku 1928, a už je na nich skica podobná definitivní soše. Měla to být dynamická socha vhodná do režné cihelné struktury fasády kombinované s hladkými plochami.

V prolomené části usazená ženská postava hledí směrem k řece nebo spíše k muzeu. Problém je ovšem s autorstvím sochy.

Nová Encyklopedie Hradce má ženskou figuru za Ženu s krystaly od Antonína Waiganta, který žil v letech 1880 až 1918. Mladá hradecká badatelka Salma Soppe ale nalezla v Archívu České národní banky v Praze důkaz, že autorem alegorie Stavitelství je sochař Josef  Škoda (1901 až 1949).

Bohumil Waigant (1885 až 1930) byl žákem Jana Kotěry a za ním do Hradce Králové v roce 1910 přišel. Strávil tu patnáct měsíců mimo jiné prací na muzeu. Celkem prožil ve východočeské metropoli tři plodné roky svého života. Projektoval už od studentských let, a nejméně na dvou Vinohradských vilách z doby okolo roku 1910 se podílel i jeho starší bratr, absolvent dekorativní školy Celdy Kloučka na Uměleckoprůmyslové škole. Antonín Waigant pracoval výrazně secesním způsobem a zemřel na následky zranění z války roku 1918.

Kulatý obličej ukazuje na Škodu

I podle typu ženské figury je velmi pravděpodobné, že autorství musíme připsat spíše Josefu Škodovi. Podobnost mezi kulatými obličeji a tělesnou stavbou Škodových aktů na výstavě Meziválečná plastika, kterou ještě do neděle 17. června můžete vidět v Galerii moderního umění, je dosti nápadná.

Žena s krystaly byla míněna jako plastika genia architektury. Stavitelství nemělo ve starověku svoji múzu stejně jako žádné jiné umění pracující s hmotou, a tak si ji museli tvůrci baroka a secese vytvořit. Nová alegorie architektury mívá měřidlo nebo úhloměr a miniaturu budovy, tak vypadá Stavitelství na Obecním domě v Praze. Doba avantgard mezi válkami si ale personifikovanou architekturu představovala nepochybně abstraktněji. V tomto smyslu je socha na fasádě přece jen dost konvenční.

V garážích nesměli skladovat benzín

Stavba frontového, třípatrového obytného domu byla povolena 21. ledna 1929 a musela to být jedna z prvních staveb s garáží, protože město si vymínilo, že jízda a spuštění motoru musí být konáno jen s tlumeným výfukem.

Garáže měly být vybaveny samočinně působící ventilací a přechovávání benzínu tu bylo zakázáno. Sousedstvo nesmělo být obtěžováno hlukem a zápachem. Architekt Waigant žil v domě s alegorií stavitelství až do konce svého života.

Martina Vítková

Autor: Redakce

12.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Sportovní víkend aneb Kam v okrese vyrazit při neděli

PTAČÍ PARK Josefovské louky. Tak ho vidí opeřenci.

Snaha o výkup parcel se proměňuje v detektivní vyšetřování, říká správce

ČSSD v kraji do sněmovních voleb povede Jan Birke

Hradec Králové - O volebním lídrovi sociální demokracie v Královéhradeckém kraji je jasno. Členové strany odsouhlasili kandidátku navrženou Krajským výkonným výborem ČSSD, takže sociální demokracii v kraji povede do voleb poslanec a starosta Náchoda Jan Birke. Informoval o tom mluvčí ČSSD Mikuláš Klang. Birke od svých spolustraníků získal 77 procent hlasů.

Trutnoff se stěhuje na Hrádeček. Vrací se ke kořenům na zelenou louku

Královéhradecko, Vlčice - Festival Trutnoff Open Air po konci na trutnovském Bojišti proběhne na loukách u Hrádečku. Pořadatelé legendární hudební přehlídky ukončili spekulace, které se týkaly nového místa konání. Jako komornější zahradní slavnost má festival proběhnout nad legendární chalupou bývalého prezidenta Václava Havla.

Vypulírované historické škodovky vyrazily na orientační závod

Hradec Králové - Na sto padesát historických osobních vozů v sobotu brázdilo východočeské silnice při orientačním závodě, který byl součástí už 27. srazu vozidel Škoda Octavia a dalších veteránů značky Škoda v královéhradeckém autokempu Stříbrný rybník.

Vítězné loučení s ligou obstarala trefa mladíka Čecha

Hradec Králové - Na předposledním, tedy sestupovém místě, skončili v aktuální sezoně nejvyšší soutěže hradečtí fotbalisté. Nic na tom nezměnila ani nejtěsnější výhra nad pražskými Bohemians 1905.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies