VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Stavitelství ve starověku nemělo svoji múzu

Hradec Králové – Společně 
s Deníkem se čtenáři mohou dozvědět zajímavosti o sochách, které zdobí Hradec. Informace zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění. Tentokrát se zaměříme na  plastiku ženy s krystaly na domě číslo popisné 757 v Divišově ulici v Hradci Králové.

12.6.2012
SDÍLEJ:

Žena s krystaly neboli také alegorie Stavitelství.Foto: archiv autora

Komu přisoudit autorství sochy?

Vedle Komerční banky stojí dům projektovaný pro stavitele Jihlavce architektem Bohumilem Waigantem. Plány pocházejí z roku 1928, a už je na nich skica podobná definitivní soše. Měla to být dynamická socha vhodná do režné cihelné struktury fasády kombinované s hladkými plochami.

V prolomené části usazená ženská postava hledí směrem k řece nebo spíše k muzeu. Problém je ovšem s autorstvím sochy.

Nová Encyklopedie Hradce má ženskou figuru za Ženu s krystaly od Antonína Waiganta, který žil v letech 1880 až 1918. Mladá hradecká badatelka Salma Soppe ale nalezla v Archívu České národní banky v Praze důkaz, že autorem alegorie Stavitelství je sochař Josef  Škoda (1901 až 1949).

Bohumil Waigant (1885 až 1930) byl žákem Jana Kotěry a za ním do Hradce Králové v roce 1910 přišel. Strávil tu patnáct měsíců mimo jiné prací na muzeu. Celkem prožil ve východočeské metropoli tři plodné roky svého života. Projektoval už od studentských let, a nejméně na dvou Vinohradských vilách z doby okolo roku 1910 se podílel i jeho starší bratr, absolvent dekorativní školy Celdy Kloučka na Uměleckoprůmyslové škole. Antonín Waigant pracoval výrazně secesním způsobem a zemřel na následky zranění z války roku 1918.

Kulatý obličej ukazuje na Škodu

I podle typu ženské figury je velmi pravděpodobné, že autorství musíme připsat spíše Josefu Škodovi. Podobnost mezi kulatými obličeji a tělesnou stavbou Škodových aktů na výstavě Meziválečná plastika, kterou ještě do neděle 17. června můžete vidět v Galerii moderního umění, je dosti nápadná.

Žena s krystaly byla míněna jako plastika genia architektury. Stavitelství nemělo ve starověku svoji múzu stejně jako žádné jiné umění pracující s hmotou, a tak si ji museli tvůrci baroka a secese vytvořit. Nová alegorie architektury mívá měřidlo nebo úhloměr a miniaturu budovy, tak vypadá Stavitelství na Obecním domě v Praze. Doba avantgard mezi válkami si ale personifikovanou architekturu představovala nepochybně abstraktněji. V tomto smyslu je socha na fasádě přece jen dost konvenční.

V garážích nesměli skladovat benzín

Stavba frontového, třípatrového obytného domu byla povolena 21. ledna 1929 a musela to být jedna z prvních staveb s garáží, protože město si vymínilo, že jízda a spuštění motoru musí být konáno jen s tlumeným výfukem.

Garáže měly být vybaveny samočinně působící ventilací a přechovávání benzínu tu bylo zakázáno. Sousedstvo nesmělo být obtěžováno hlukem a zápachem. Architekt Waigant žil v domě s alegorií stavitelství až do konce svého života.

Martina Vítková

Autor: Redakce

12.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

NA LYŽAŘSKÝ MARATON do Argentiny vyrazí v srpnu Vladimír Matějka z Vrchlabí. Doma trénuje na suchu, pravidelným výstupem na Žalý.
16

V létě na běžky? Ano, Vrchlabáci vyrazí za tučňáky do Patagonie

KORUNU HIMÁLAJE vložila ředitelka festivalu Marie Jirmannová v roce 2014 na hlavu Radku Jarošovi. Chystá si podobnou korunovaci i v případě letošního hrdiny Petera Hámora?

Držitelé Koruny Himálaje se na horolezeckém festivalu nepotkají

Hradec v obležení šlapacích vozítek

Hradec Králové - Již poosmé se hradecké nábřeží u muzea proměnilo v přehlídku nejen šlapacích vozítek, ale hlavně české a francouzské kreativity a fantazie. Na připravenou trať centrem města se vydala nejenom lokomotiva Tomáš, český lev či Spiderman, ale tak Asterix i s Obelixem, mamut či pobřežní hlídka. Té bohužel nepomohl David Hasselhoff.

Dvůr Králové připravuje návrat textilního muzea do města

Královéhradecko, Dvůr Králové nad Labem - Ve Dvoře Králové pokračují práce na přesunu expozice textilního tisku zpět do města. Promění se proto i prostory královédvorské Střední školy informatiky a služeb.

Když se vdechne vykořeněným místům nový život

Královéhradecko, Horní Maršov - Obec Horní Maršov a občanské sdružení Hradní společnost Aichelburg získaly nominaci od josefovského pracoviště Národního památkového ústavu v kategorii Záchrana památky za záchranu a obnovu renesančního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově.

V kostce z regionu: Hřiště překvapivě spojuje generace

Královéhradecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Další hřiště se dočkalo své úpravy, tentokrát na plhovském sídlišti v Náchodě. Město do něho investovalo 180 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení