VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Stavitelství ve starověku nemělo svoji múzu

Hradec Králové – Společně 
s Deníkem se čtenáři mohou dozvědět zajímavosti o sochách, které zdobí Hradec. Informace zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění. Tentokrát se zaměříme na  plastiku ženy s krystaly na domě číslo popisné 757 v Divišově ulici v Hradci Králové.

12.6.2012
SDÍLEJ:

Žena s krystaly neboli také alegorie Stavitelství.Foto: archiv autora

Komu přisoudit autorství sochy?

Vedle Komerční banky stojí dům projektovaný pro stavitele Jihlavce architektem Bohumilem Waigantem. Plány pocházejí z roku 1928, a už je na nich skica podobná definitivní soše. Měla to být dynamická socha vhodná do režné cihelné struktury fasády kombinované s hladkými plochami.

V prolomené části usazená ženská postava hledí směrem k řece nebo spíše k muzeu. Problém je ovšem s autorstvím sochy.

Nová Encyklopedie Hradce má ženskou figuru za Ženu s krystaly od Antonína Waiganta, který žil v letech 1880 až 1918. Mladá hradecká badatelka Salma Soppe ale nalezla v Archívu České národní banky v Praze důkaz, že autorem alegorie Stavitelství je sochař Josef  Škoda (1901 až 1949).

Bohumil Waigant (1885 až 1930) byl žákem Jana Kotěry a za ním do Hradce Králové v roce 1910 přišel. Strávil tu patnáct měsíců mimo jiné prací na muzeu. Celkem prožil ve východočeské metropoli tři plodné roky svého života. Projektoval už od studentských let, a nejméně na dvou Vinohradských vilách z doby okolo roku 1910 se podílel i jeho starší bratr, absolvent dekorativní školy Celdy Kloučka na Uměleckoprůmyslové škole. Antonín Waigant pracoval výrazně secesním způsobem a zemřel na následky zranění z války roku 1918.

Kulatý obličej ukazuje na Škodu

I podle typu ženské figury je velmi pravděpodobné, že autorství musíme připsat spíše Josefu Škodovi. Podobnost mezi kulatými obličeji a tělesnou stavbou Škodových aktů na výstavě Meziválečná plastika, kterou ještě do neděle 17. června můžete vidět v Galerii moderního umění, je dosti nápadná.

Žena s krystaly byla míněna jako plastika genia architektury. Stavitelství nemělo ve starověku svoji múzu stejně jako žádné jiné umění pracující s hmotou, a tak si ji museli tvůrci baroka a secese vytvořit. Nová alegorie architektury mívá měřidlo nebo úhloměr a miniaturu budovy, tak vypadá Stavitelství na Obecním domě v Praze. Doba avantgard mezi válkami si ale personifikovanou architekturu představovala nepochybně abstraktněji. V tomto smyslu je socha na fasádě přece jen dost konvenční.

V garážích nesměli skladovat benzín

Stavba frontového, třípatrového obytného domu byla povolena 21. ledna 1929 a musela to být jedna z prvních staveb s garáží, protože město si vymínilo, že jízda a spuštění motoru musí být konáno jen s tlumeným výfukem.

Garáže měly být vybaveny samočinně působící ventilací a přechovávání benzínu tu bylo zakázáno. Sousedstvo nesmělo být obtěžováno hlukem a zápachem. Architekt Waigant žil v domě s alegorií stavitelství až do konce svého života.

Martina Vítková

Autor: Redakce

12.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Všestarský archeopark poodhalí tajemství bronzu

Hokejisté Olomouce (v červeném) proti Hradci Králové
19

Tři body přinesl mat v závěrečné třetině

Žena oprašovala kosmetickým štětcem rozvodnu na elektřinu, prý nesnáší špínu

Hradec Králové - Zásah, na který si budou dlouho pamatovat, mají za sebou hradečtí městští strážníci. Na tísňové lince městské policie byla ve čtvrtek, krátce před osmou hodinou ranní, přijata žádost o vyslání hlídky. Na chodníku před obytným domem seděla, od předešlého večera, mladá žena a chovala se podivně.

Na faře vozíčkářům předvedli zásahy policisté na koních

Královéhradecko, Trutnov /FOTO, VIDEO/ - Prostranství kolem fary v Úpické ulici ve středu odpoledne zažilo nečekanou premiéru. Klub vozíčkářů totiž pozval mezi své členy zástupce Krajského ředitelství Policie hlavního města Prahy z oddělení služební hipologie.

Veselský: „Lhota se po horším začátku sezony rozjíždí“

Hradecko - Chlumecký snajpr Jakub Veselský tipuje sedm duelů nejvyšší okresní fotbalové soutěže.

Smrt u Holic. Auto nemohli policisté poznat

Východní Čechy, Holice - Dopravní nehoda si v noci vyžádala jeden lidský život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení