Úderem desáté hodiny totiž vypukl dlouho očekávaný již druhý česko – moravský košt pálenek všeho druhu. Krátce před zahájením této bohulibé akce, kterou uspořádal Spolek přátel česko – moravského folkloru z Hořiček – Křižanova, se v předsálí začali houfovat první příznivci čisté domácí „ohnivé vody“. Po zakoupení katalogu, mohli příchozí hned u pokladny ochutnat znamenitou hruškovici a štamprle si ponechat, neboť bylo v ceně. Když se pije, tak se musí také jíst. Před odchodem do sálu nabízeli členové folklorního souboru Barunka a lidové muziky z České Skalice koláčky z ošatek. „Tomu říkám servis,“ pochvaloval si právě jeden z příchozích návštěvníků koštu a bez zaváhání do sebe vpravil první vzorek pálenky.

To už se sál začal plnit ochutnávači, kteří se srotili u pultu s výhledem na lahve vzorků slivovice, malinovice, hruškovice, jablkovice, višňovice, meruňkovice, rozmanitých směsek a také likérů. Po celý den pak mohli znalecky přičichávat k vůni vybraných lihovin a ochutnávat ze 451 vzorků, které byly zařazeny do katalogu 40 proškolenými degustátory. Ti k odbornému hodnocení zasedli 14. března v Mezilečí u Hořiček. „Košt pořádá spolek složený s kamarádů ze tří vesnic. Vloni jsme začali v menších prostorách na Hořičkách, ale vzhledem k velkému zájmu, jsme se přemístili do Havlovic,“ řekl Deníku hlavní pořadatel akce a člen Spolku česko – moravského folkloru Zdeněk Mencl. Ten má k Moravě, slivovici i folkloru velmi kladný vztah, protože nějakou dobu pobýval v obci Bukovany na Kyjovsku, kde se folkloru velmi dobře daří, udržují se tam a oživují folklorní tradice. „Nebyl jsem tam dlouhou dobu, ale stačilo to na to, aby mě to chytlo za srdce a abych ten jejich krásný folklor mohl přivézt na ukázku do Čech. Protože jsem patriot Podkrkonošska chtěl jsem, aby byl moravský folklor porovnán s tím českých,“ vysvětlil Mencl oděný ve slušivém kroji.

Vzhledem k tomu, že jde teprve o druhý ročník koštu, ještě podle Mencla není zakořeněné mezi lidmi, aby se svými vzorky pochlubili. Přesto se jich sešlo požehnaně. „Průběh bývá takový, že se nám za dva měsíce přijde jeden vzorek a pak poslední týden třeba dvě stovky,“ uvedl Mencl. Vzorky se hodnotí podle vzhledu, čistoty, intenzity a harmonie vůně, chuti a podobně. Výsledková škála je padesátistupňová s tím, že čím více bodů, tím lepší pálenka. Šampionem letošního druhého koštu se stal Petr Šlosar z Chrudimi se svou lahodnou hruškovicí. „Myslím, že úroveň je vyšší než vloni. Hlavní gró tvoří domácí pálenky ze švestek. Máme tady i různé speciality jako například lesní směsi, ale i raritu, 40 roků starý vzorek,“ lákal návštěvníky k ochutnávce Zdeněk Mencl, který se na koštu prezentoval slivovicí a dvěma směskami.

Uspořádat česko – moravský košt považuje za skvělý nápad starosta Havlovic Pavel Dvořáček. „Všichni, kdo byli vloni na Hořičkách, si košt pochvalovali. Protože byl ten prostor malý, tak jsme nabídli větší prostory u nás v Havlovicích, neboť by byla škoda o ten zážitek přijít,“ myslí si havlovický starosta.

V průběhu odpoledne začala zábava gradovat. Na odbyt šly nejen vzorky pálenky, ale také sýry, klobásy, uzený bůček, škvarky, koláčky, vepřové delikatesy a jiné pochutiny. „Jsem nadšený a je dobré podobné akce podporovat. Sám tady mám vzorek slivovice a podle ohlasů není vůbec špatná,“ nechal se slyšet Josef Daňsa, místostarosta České Skalice. Z Trutnova na košt dorazil milovník slivovice Aleš Koutný, který si akci velmi pochvaloval. „Mám rád Moravu, folklor a slivovici. Velmi mě těší, že všechny tyto prvky dorazily k nám do Podkrkonoší. Doufám, že to bude pokračovat i v příštích letech,“ těší se na další ročníky Koutný.

V průběhu dne se nekoštovaly jenom rozmanité pálenky, ale součástí programu byla vystoupení moravských a českých folklorní těles. Divákům se představily folklorní spolek Krušpánek a Podkovjenka ze Svatobořic s doprovodnou cimbálovkou, dále mužský a ženský soubor z Bukovan, s nímž vystoupila cimbálová muzika z Kyjova. Českou stranu reprezentovaly dětské soubory Barunka z České Skalice doprovázená lidovou muzikou a Hadářek z Červeného Kostelce s cimbálovou muzikou. Na závěr zahrála staropražské a staročeské písničky skupina Klapeto. Košt se protáhl za všeobecného veselí do pozdních nočních hodin.