VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světec, který obracel Indy a černochy na katolickou víru

Hradec Králové – Společně 
s Deníkem se čtenáři mohou dozvědět zajímavosti o sochách, které zdobí Hradec. Téma zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění. Tentokrát se rozepsala o soše sv. Františka Xaverského z průčelí kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí.

13.11.2012
SDÍLEJ:

Socha sv. Františka Xaverského na hradeckém Velkém náměstí.Foto: archiv autora

Postava v pravém výklenku dole křtící domorodce vodou nabranou do lastury je asi nejosobitější figurou z průčelí kostela. Soubor byl osazen v roce 1704.

Zemřel na cestách

Světec se narodil v Navaře  roku 1506 a zemřel na svých misionářských cestách roku 1552 na ostrově Shangchuan. Už roku 1622 byl prohlášen za svatého. Během svého života se stal blízkým spolupracovníkem Ignáce z Loyoly, založil s ním Tovaryšstvo Ježíšovo a vydal se do exotických zemí šířit křesťanství. I jemu byl zasvěcen zvon a kaple uvnitř kostela. Poznáme ho velmi snadno, téměř vždy je v doprovodu  domorodce, který vypadá jako Ind nebo černoch, mívá plamen na prsou, křížek a občas umírá na břehu moře.

Uměl japonskySocha sv. Františka Xaverského na hradeckém Velkém náměstí.

Svatý František Xaverský je apoštolem Dálného východu, patronem misionářů, východních misií, námořníků, katolického tisku, Indie a jezuitů. Pracoval jako sekretář Ignáce z Loyoly v Římě. Roku 1542 se plavil  do Indie s flotilou nově jmenovaného indického guvernéra. Sedm let zakládal misijní kolonie v Indii, na Ceylonu a v Malajsii. V roce 1549 se vydal do Japonska, kvůli větší efektivitě se naučil japonsky. Rozhodl se pokračovat v záchraně pohanů v Číně, která cizince nepřijímala. Chtěl se tam dostat neoficiálně a zemřel, když čekal na čínskou džunku. Je pohřben v Indii, jen jeho ruka byla převezena do jezuitského chrámu Il Gesú v Římě.

Socha na průčelí kostela má vousy, husté vlasy, ornát a štólu kolem krku. Pravá ruka křtí, levá u srdce přísahá věrnost.

Martina Vítková

Autor: Redakce

13.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štěpán.

Hejtman podepíše spolupráci s Karlovou univerzitou

Celkový výtěžek z akce Sport Hradec Cup.

Sport Hradec Cup vydělal dětem 719 tisíc

Vlci opět na lovu, za ovcemi si troufnou i do ohrady, kde by měly přežít

Královéhradecko, Adršpach - Bečící ovce pobíhající po silnici probudily poslední červnové pondělí kolem čtvrté hodiny ráno Karla Krecbacha. Když vyběhl ven, aby zjistil, co se děje, tak se mu v nedaleké ohradě, kde jsou jeho ovce na noc zavřené, naskytl neradostný pohled – několik mrtvých jehňat, další v posledním tažení, bečící ovce hledající své potomky…

Blíží se silné bouře s lijákem, který by mohl rozvodnit potoky

Východní Čechy - Počasí, které dnes celý den připomínalo prádelnu, se výrazně zhorší. Do východních Čech se blíží velmi silné bouřky, které mohou pozdě odpoledne a večer přinést silný vítr, přívalové deště a rozvodnit potoky.

Jel se cyklomaraton horských kol v České Třebové

Východní Čechy, Česká Třebová - Pohár starosty města Jaroslava Zedníka, věnovaný vítězi 9. ročníku Velké ceny České Třebové v cyklomaratonu, získal bývalý silničář Jiří Hudeček.

Muzeum vítá návrhy veřejnosti

Hradec Králové - Hradečané mohou rozhodnout o výsledné podobě Přírodovědeckého muzea ve Vrbenského kasárnách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies