VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj dá do oprav silnic rekordních 730 milionů korun

Hradec Králové - Královéhradecký kraj chce letos opravit více než čtyřicet krajských silnic druhé a třetí třídy. Do rekonstrukce nejzničenějších vozovek chce dát asi 730 milionů korun.

19.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Radim Havlík

„Částka na opravy silnic bude letos historicky nejvyšší," řekl novinářům hejtman Lubomír Franc. Kraji výrazně přispějí dotace z evropských fondů a ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Zvětralé skály přestanou hrozit

„Pro letošní rok máme v plánu opravit skoro 62 kilometrů silnic, šest mostů a máme dohromady deset projektů na opravy opěrných zdí a stabilizace svahů," uvedl hejtman.

Nejnákladnější opravou prochází silnice ze Svatojánského Újezdu přes Lužany na Špici na Jičínsku, která bude stát asi za 64 milionů korun.

Velmi náročná bude také rekonstrukce silnice dlážděné kostkami v Teplicích nad Metují, která vyjde asi na 54 milionů korun.  „Je dlouhá necelý kilometr, ale je tam velké množství přeložek a inženýrských sítí," upozornil Lubomír Franc.

V posledních letech  kraj řeší problémy se skalními svahy v horských oblastech, které zvětrávají a padají na silnice.  Z operačního programu Životní prostředí se  podařilo  získat dotaci 10,5 milionu korun na stabilizaci svahů u silnice z Temného dolu na Pomezní Boudy v Krkonoších.

Ředitel krajských silničářů Jiří Brandejs upozornil také na opravu Náchodské ulice v Novém městě nad Metují.  „Je to asi nejhorší komunikace v kraji," řekl. Její oprava bude dokončena v září.

Řidiče čeká množství objížděk

ROP Severovýchod pošle na desítku krajských silnic 300 milionů korun, opravy hradí  ze sta procent. Na dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) čeká třicítka projektů s předpokládanými náklady dohromady 350 milionů korun. U těchto projektů bude míra spolufinancování SFDI od 85 do sta procent.

V kraji se letos rekonstruuje také mnoho silnic první třídy a řidiči se budou muset vypořádat s řadou objížděk. „Až se stavební sezona rozjede naplno, bude třeba i trpělivosti řidičů," podotkl hejtman a požádal veřejnost o shovívavost.

Hejtman uvedl, že kraj za poslední dva roky opravil asi 130 km silnic za více než miliardu korun. Velké investice do silnic by měly pokračovat i příští rok, částka bude zřejmě stejná jako letos.

Hlavními zdroji financování v roce 2016 by měly být nový evropský Integrovaný regionální operační program (IROP) a dotace od SFDI.   (vit)

Opravy silnic druhých a třetích tříd
Okres     Stavební     cena                     Co se opraví?
              akce        (mil. Kč)                                                          
HK            6             74,5         5,2 km   1 most
JC            7            185,3       24,8 km   1 most
NA           11            208,9       9,8 km    1 most     2 opěrné zdi
RK           10            191,4       20,4 km   1 most     2 opěrné zdi
TU            8            70,9            1,4 km   2 mosty   3 opěrné zdi
                                                                  3 stabilizace svahu

Celkem    42             731          61,6 km   6 mostů  7 opěr. zdí
                                                                 3 stabilizace svahu

Masivní investice
Pardubický kraj - Masivní investice do krajských silnic –  tedy II. a III. tříd – podobně jak vloni i letos plánuje také pardubické hejtmanství. Zdejší cestáři na to chtějí využít schválených 283 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Kraj přidá dalších 40 milionů a silničáři za dalších 20 milionů sami provedou velkoplošné opravy povrchů vozovek na dalších komunikacích. Několik stovek milionů korun přidala i EU. „Dohromady tedy budou slušně opraveny silnice v hodnotě téměř 343 milionů korun," uvedl šéf pardubických krajských silničářů Miroslav Němec. Opravit se letos má například průtah Duban na Pardubicku, křižovatka v Nemošicích a další úseky. Již v běhu je rekonstrukce silnice z Dřeveše do Silnice na Chrudimsku.   (kim)

Autor: Ivana Vitovská, Kamil Dubský

19.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Fotbalový stadion v Malšovicích

Proměnu stadionu odstartuje na podzim demolice

Vyzkoušeli jsme, jak nejrychleji a nejpohodlněji na D11

Hradec Králové – Od začátku týdne mají řidiči z Hradce a okolí na výběr, jakou si zvolí cestu přes krajskou metropoli dál ve směru na Prahu. 

Trénink gólmanů? Důraz klademe i na hru nohou

Hradec Králové - Již brzy začne další ročník Brankářské fotbalové školy, které šéfují Vojtěch Mareček a Jiří Lindr. Úvodní jednotka proběhne v pondělí 4. září.

S kradeným autem jel opilý a zdrogovaný řidič 200 za hodinu

Hradecko /VIDEO/- Agresivní jízda až dvousetkilometrovou rychlostí jedoucího vozu po dálnici D11 směrem k Hradci Králové byla v pondělí 21. srpna 2017 tři čtvrtě hodiny po poledni ohlášena na linku 158. Jízda vozidla s německou poznávací značkou byla natolik zběsilá, že se do akce zapojilo hned několik policejních hlídek.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení