VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po bouřkách uklidí brigádníci i spolky

Trutnovsko - Zapnutím elektřiny problémy malých obcí nekončí. Lidé se starají o škody doma, na úklid čekají ale i veřejná prostranství.

16.8.2017
SDÍLEJ:

Odstraňování škod v LibňatověFoto: DENÍK/Jaroslav Pich

Většina domácností je po páteční větrné kalamitě již připojená zpět k elektrické soustavě. Tím však starosti lidí nekončí. Ve vesnicích na Úpicku i Královédvorsku zní už od pátku motorové pily prakticky bez ustání. Nápravy škod u domácností jsou na každém majiteli, problémy s nedostatkem personálu však řeší i vedení jednotlivých obcí.

Škody v lesních pozemcích budou obce odstraňovat delší dobu za pomoci specializovaných firem. Aktuálně však většinu z nich trápí úklid popadaných větví a stromů z míst, kde se běžně pohybují občané. Od obchodů, ze silnic, z cest, ale i z dalších míst musí nepořádek zmizet co nejdříve.

Malé obce často disponují jediným pracovníkem. Nemají k dispozici ani odpovídající techniku. Běžná údržba na úklid nestačí.

V Kohoutově najali brigádníky. „Chtěl jsem lidi z úřadu práce, kteří by u nás mohli najít uplatnění. Ale nikoho mi prý nemohou dát. Je tu hrozná byrokracie, tak úklid řešíme vlastními silami. Máme dva zaměstnance, najali jsme čtyři brigádníky,“ řekl starosta Kohoutova Ladislav Grega, který při pohromě sám přišel o automobil.

To v Libňatově se zastupitelé zase dohodli, že osloví občany, aby se zapojili do úklidu veřejných prostranství. Jediný pracovník by obec uklízel měsíce.

„Oslovíme jednotlivé spolky, které v obci působí, aby navázaly na práci soukromých osob a hasičů, kteří pracovali už o víkendu,“ dohodli se zastupitelé v pondělí na mimořádné pracovní schůzi. „I když víme, že lidé mají dost práce třeba ve vlastních lesích, svoláme takovou obecní brigádu. Máme tady toho po obci docela hodně. Svezeme větve na hromadu, aby je později mohl zpracovat štěpkovač,“ řekl libňatovský starosta Jaroslav Tomeš.

Traktory a vleky na odklízení dřeva přivezou členové zastupitelstva. Přivolání specializované úklidové firmy by totiž bylo pro obec finančně nákladné. V příštím týdnu by pak do Libňatova mohl přijít také další pracovník, kterého má obec přislíbeného z úřadu práce.

Ještě během úterý byl v Libňatově omezený provoz na cestě do části Svobodné. Nad cestou visely mohutné větve, které lesníci odřezávali za pomoci plošiny.

NĚKDE DÁL BEZ ELEKTŘINY

Včera zůstávali, a další dny pravděpodobně se ještě budou muset mnohé domácnosti z Podkrkonoší obejít bez elektřiny. Zatímco sloupy vysokého napětí už vesměs stojí, obnova nízkého a domovních přípojek ještě potrvá.

„Evidujeme ještě omezené dodávky elektřiny do odlehlejší části Dolní Radvanice. 95 procent vesnice už proud má, ale tady to vázne,“ řekl starosta Radvanic Tomáš Němec. „Komunikace s ČEZem je pro nás složitá. Ani nás starosty nikdo pořádně neinformuje o postupujících pracích a jsme pak před lidmi za hlupáky. Je mi jasné, že katastrofa je to velká, ale základní komunikace by měla fungovat lépe,“ mrzí Tomáše Němce.

Také v Kohoutově jsou lidé v jedné z částí bez elektrického proudu. „Sloupy jsou popadané a rozdrcené. Ale elektrikáři makají, stejně jako pracovníci Povodí Labe, kteří tu uklízí kolem potoka. Největší poděkování zaslouží hasiči, kteří tu odvedli už během víkendu kus práce,“ vysekl poklonu kohoutovský starosta Ladislav Grega.

ZÁKAZ VSTUPU DO LESŮ

Odstraňování katastrofy v lesích je otázkou mnoha měsíců i let. Ohromné škody evidují například Městské lesy Jaroměř. Na mnoha místech už kvůli bezpečnosti vydávají nařízení o zákazu vstupu do lesa.

Po větrné kalamitě by se lesu měli vyhnout i lidé ve Rtyni v Podkrkonoší. „Stromy jsou vyvrácené a zlomené. V lesních není bezpečno. Lesníci upozorňují turisty, houbaře a další, aby zbytečně neriskovali,“ vyzval rtyňský úřad.

Pád uvolněných větví hrozí pochopitelně i v dalších místech. Obrovské polomy jsou v Barchovinách mezi Hořičkami a Libňatovem. Také sem by lidé z obavy o vlastní zdraví rozhodně neměli vstupovat.

Autor: Jaroslav Pich

16.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soud s Lukášem Nečesaným, 6. září 2017

Nečesaný čekal svědky marně. Nepřišli a neomluvili se

Milan Luštinec začínal na koleni v garáži, měl smůlu na společníky. V těžkých začátcích ho zachránila objednávka na sto snowboardů od rakouské firmy, na jehož zástupce vydržel čekat čtyři hodiny na smluveném místě v hotelu.
22

Horská služba si vybrala lyže z Žacléře

Jablek je málo, jejich cena poroste

Královéhradecko, Jičínsko - Ovocnáři zahájili hlavní sklizeň jablek. Někde stromy spíš pročesávají než češou, jablek je podle prognóz o třicet procent méně než vloni. Na Jičínsku se na jablkové kalamitě podepsaly mrazy a kroupy.

Rakouský expert pletl ocelové lano na nové černodolské lanovce

Královéhradecko, Černý Důl /FOTO/ - Investice SkiResortu Černá hora - Pec pro letošní zimu přesáhnou 100 milionů korun. K těm hlavním patří výstavba lanovky v Černém Dole.

Kupujeme život zvířat, řekl ochranář před spálením rohoviny

Královéhradecko, Dvůr Králové nad Labem /FOTO/ - Zoo Dvůr Králové po třech letech v úterý odpoledne spálila zásoby nosorožčí rohoviny. Demonstrativně tím upozornila na nelegální obchodování se surovinou, kvůli níž pytláci vyvražďují zvířata ve volné přírodě.

Posvícení v Třebši: dorazí Votroci

Hradec Králové - Zajímavý duel starých gard bude k vidění v pátek od 16.30 hodin na třebešském hřišti. Domácí v rámci 8. posvícení vyzvou Votroky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení