Podle společnosti Ecobat obyvatelé a firmy Královéhradeckého kraje odevzdali téměř 52 tun a mezi kraji jsou čtvrtí, Pardubický kraj  s téměř 35 tunami skončil o příčku níže.
Zatímco v Královéhradeckém kraji činil meziroční nárůst 18 procent, v Pardubickém se mohou pochlubit zvýšením dokonce o 63 procent.

„Češi jsou přeborníky v třídění papíru, skla a plastů. Ve zpětném odběru použitých baterií však zaostáváme. Proto je každý pokrok v této oblasti velmi důležitý," řekl jednatel společnosti Ecobat Petr Kratochvíl.
V celé České republice bylo loni  k recyklaci odevzdáno asi 921 tun použitých baterií a akumulátorů, což je o téměř čtvrtinu více, než se vybralo v roce předcházejícím.

Kratochvíl také upozornil, že oba kraje mají jednu z nejhustších sítí  sběrných míst na počet obyvatel.  V Pardubickém kraji je  1112 sběrných míst,  jedno tak připadá na 464 obyvatel, v Královéhradeckém  je 1016 sběrných míst, jedno  na 544 obyvatel.
Vedle prodejen, které nabízejí přenosné baterie, a musí tedy bezplatně přijmout ty použité, lze baterie odevzdávat ve sběrných dvorech a mobilních sběrnách nebezpečných odpadů, společnost Ecobat navíc  organizuje sběr i ve školách, úřadech a ve firmách.

Zatímco v Královéhradeckém kraji  64 procent celkového množství odevzdaly firmy a zbytek veřejnost, v Pardubickém kraji to bylo naopak: 77 procent odevzdali lidé. Odborníci zapojení  veřejnosti oceňují, v jejím vzdělávání prý hodně pomáhají školy.
Mezi obce, které podporují a propagují recyklaci baterií a akumulátorů ve spolupráci s Ecobatem, patří  Vysoké Mýto, Choceň, Hradec Králové či Nové Město nad Metují.

„Vysoké Mýto se aktivně zapojilo do zpětného odběru vysloužilých baterií a akumulátorů již v roce 2006 v rámci oslav Dne Země," řekla vedoucí městského odboru životního prostředí Stanislava Jetmarová.