VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ani petice radnici neobměkčila. Dál chce místo hájenky postavit hi-tech fořtovnu

Hradec Králové - V sobotu se na hradišti za hradeckým Lesním hřbitovem uskuteční Fantasy bitva mezi barbary a rytíři. Jen o pár stovek metrů dál, u Dvou šraňků, však „zuří" další bitva. Ne však z říše fantazie.

14.1.2016 7
SDÍLEJ:

Vizualizace Lesního výukového centra v královéhradeckých městských lesích.Foto: Žárovka architekti

Svoji vlajku nad hájenkou z druhé poloviny devatenáctého století tu chtějí vyvěsit dva tábory. Na jedné straně hradecká radnice, potažmo její společnost Městské lesy. Na druhé straně pak petičníci, kterým se nelíbí, že z takřka 150 let staré fořtovny mají zůstat jen fotografie na zdech připravovaného Lesního výukového centra za 20 milionů korun.

Dva rozdílné pohledy

Zdá se však, že za kratší konec provazu budou tahat právě ochránci obydlí „nechtěného" nájemníka objektu Miroslava Vojtěcha. Ten je v poslední době skloňován snad ve všech pádech. Hlavně tedy zástupci radnice i Městských lesů. Oběma „spojencům"  petice, pod kterou za tři dny připojilo podpis přes tisíc lidí, nejde pod fousy. A ani to neskrývají. Například náměstek ředitele městských lesů Radek Jůza míní, že je v petici zakotveno mnoho nepravd a polopravd. Samotný Miroslav Vojtěch je pak podle něj brzdou rozvoje plánů společnosti Městské lesy. Svoji „nevraživost" vůči nechtěnému nájemci ostatně  prokázal při včerejší tiskové konferenci, kdy na řadu přišla i otázka, zda by si dovedl představit, že by v hi-tech fořtovně nalezl místo právě Miroslav Vojtěch. Tato otázka se naskytla hlavně z toho důvodu, že se hradecký „Robinson" nechce z lesa vystěhovat a v připravované stavbě se chystá i byt pro správce objektu.

To však Radek Jůza rezolutně odmítl. „Vždyť nemá patřičné vzdělání a není na tuto pozici vhodný. V oblasti lesní pedagogiky máme několik vyškolených lidí. Nyní počítáme s tím, že byt v Lesním výukovém centru dostane k užívání naše lesní pedagožka," řekl Radek Jůza a zhodnotil i další aktivity Miroslava Vojtěcha, který na přilehlém pozemku ještě donedávna choval koroptve. „Ty nechoval pro potřeby společnosti, ale pro svoje vlastní podnikání, kdy koroptve dále rozprodával myslivcům, kteří je poté stříleli," dodal náměstek ředitele Městských lesů.

O něco vstřícnější pak byla zástupkyně hradeckého magistrátu – 2. zástupkyně primátora města a náměstkyně pro oblast správy majetku města a městských organizací Romana Lišková. Té se vůbec nelíbí skutečnost, že lidé podepisují petici bez toho, aby si ověřili fakta. „Ta petice mě velmi mrzí. Vypadáme jako gauneři. Ale není správné dělat průzkum na základě práce s deseti procenty informací, to je vražedné. Místo toho, aby se lidé nejdříve přišli zeptat na radnici a zjistit si fakta, uchylují se k tomuto kroku. Domnívám se, že nejdříve si měli petičníci promluvit s oběma stranami. Já bych to tak udělala. A teprve, kdybych zjistila, že na jedné straně je opravdu gauner, tak bych rozjela petici se vší parádou. Ale tohle není ten případ," uvedla Romana Lišková s tím, že Miroslav Vojtěch, respektive petičníci, operují s celou řadou nepravd. Například tím, že dům je v celkem dobrém stavu. Ostatně to je jeden z argumentů, který celou dobu hradecký „Robinson" používá. „Podívejte se. Vidíte tu nějakou plíseň či dokonce praskliny?" ptal se při poslední návštěvě Miroslav Vojtěch a ukazoval na všemožná zákoutí hájenky, která mu posledních 40 let říkala „pane".

Doženou nájemníka „hříchy" z minula?

„Já chci hájenku zachovat pro budoucí generace. To je důvod, proč o ni bojuji a svůj boj dovedu klidně až k soudu," řekl muž, kterému však právě „vynikající" stav může zlomit vaz. Jedním z argumentů radnice, proč chce fořtovnu zbourat a na jejím místě hodlá postavit moderní myslivnu, je totiž dopis, kterým před lety Miroslav Vojtěch žádal snížení nájemného. V něm mimo jiné stálo: „Byt se nachází v domě, který byl sice v roce 1995 opraven, avšak nekvalitně a v důsledku toho má byt mnoho závad. Zejména zatékání střechou, nedostatečné zateplení, kvůli kterému jsou místnosti v prvním poschodí při vyšších teplotách v letních měsících a v zimním období při nízkých teplotách zcela neobyvatelné. Při opravě střechy byly totiž ponechány staré, již značně narušené, trámy, mezi které byl volně položený Orsil. Přes půdu pak lze procházet pouze po lávce ze dvou prken. Přičemž podhledy jsou z jednoduchého sádrokartonu. Podlahy byly opraveny také velmi úsporně, přibitím  prken na staré trámy a v obou podlažích, tj. v přízemí i v prvním podlaží, se pohybují myši. Okna nedoléhají, někde jsou dokonce s jedním sklem. Sklepní prostory jsou naprosto nevyužitelné pro vlhkost a plíseň. Dům není napojen na vodovod a voda ze studně byla opakovaně zjištěna jako závadná. Dům je vzdálen čtyři kilometry od centra města. Není v dosahu MHD. Pošta není doručována. To s sebou přináší využívat denně automobil. Tím vznikají s užíváním bytu navýšené náklady."

Podle Romany Liškové tak Miroslav Vojtěch sám přiznává, že dům není v dobrém stavu. A to i když nyní tvrdí opak.  „Z tohoto důvodu mu bylo sníženo nájemné na 6200 korun. Což si myslím, by se líbilo celé řadě obyvatel Hradce Králové. Otázkou tak zůstává, zda vynaložit přibližně milion korun z peněz daňových poplatník na opravu bytu pro jednoho nájemníka, nebo využít dotační tituly a postavit tam stavbu, která bude užitečná nejen všem Hradečanům, ale také lidem z blízkého i dalekého okolí," vznesla řečnickou otázku náměstkyně primátora a hned na ni také odpověděla:

„Výsledek je myslím jednoznačný. V případě stavby enviromentálního centra se nám nabízí výborná možnost, kterou by nevyužil jen hloupý hospodář. Lokalita je navíc taková, že nám ji závidí v celé republice. Vždyť které město se může pochlubit takto úzkým spojením městské aglomerace s přírodou," dodala Romana Lišková, která očekává ještě těžké a komplikované domluvy.

Zvedněme děti od počítačů!

Podle Romany Liškové se v případě budovy nabízí i výjimečná příležitost napravit „křivdy" minulých let, kdy děti v přírodě netráví příliš mnoho času. „Pojďme je zvednout od počítačů a ukázat jim krásy, které tu máme," dodala náměstkyně s tím, že petičníci si musí uvědomit ještě jednu zásadní rovinu celé kauzy. A to vztah pronajímatele a nájemce.

Jak vypadá budova hájovny uvnitř se může kdokoliv přesvědčit na dni otevřených dveří, který petičníci chystají již na tuto sobotu. A to od 10 hodin.

Autor: Petr Vaňous

14.1.2016 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Královéhradecký kraj chce motivovat budoucí sestry stipendiem

Fotbalisté 1. HFK Olomouc (v bílém) podlehli ve třetím kole domácího poháru Hradci Králové 1:8
21

Postup. Žondra spálil svůj bývalý klub

Zastávky prochází milionovou proměnou

Hradec Králové - Nejenom řidiči, ale i obyvatelé krajského města, kteří využívají městskou hromadnou dopravu, se musí mít na pozoru. A to minimálně do desátého října.

OBRAZEM: Žáci navštívili trénink Votroků

Hradec Králové /FOTO/ - Skvělý zážitek se naskytl žákům Speciální školy v Hradci Králové, kteří navštívili trénink druholigových fotbalistů FC Hradec Králové. Někteří z nich se v závěru dokonce zapojili do hry s Votroky.

Naši prvňáci: ZŠ Habrmanova v Hradci Králové

Hradec Králové - Nový seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Tip liga má nového lídra. Do čela se vyšvihl Kotek

Hradec Králové - Vedoucí muž pelotonu se může těšit na šest plechovek Gambrinusu

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení