VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bílý dům pod českým dohledem. Střeží ho 'maliňáci' z Lejšovky

Hradecko /FOTO/ - Belgičtí ovčáci z Lejšovky střeží i amerického prezidenta.

5.3.2017
SDÍLEJ:

Bílý dům pod českým dohledem. Střeží ho „maliňáci“ z Lejšovky.Foto: Deník/ Petr Vaňous

Malý nenápadný dům v Lejšovce nedaleko Hradce Králové, ke kterému vede jen polní cesta, ani na chvíli nedává tušit, že se tu rodí strážci celosvětového bezpečí. A to doslova. Psi ze zdejší chovatelské stanice De Alphaville Bohemia totiž putují k ozbrojeným složkám po celém světě. Dokonce střeží i americký Bílý dům.

O tom se jejich chovatelka Jitka Pospíchalová dozvěděla zcela náhodou. „Nedávno jsem dostala informaci, že jistá americká autorka napsala knihu o psech zdejších bezpečnostních složek. A v kapitole o Bílém domě je prý i zmínka o tom, že ho střeží belgičtí ovčáci z Čech," říká Jitka Pospíchalová s tím, že je dost pravděpodobné, že se jedná o psy z jejího chovu. „Chtěla jsem se dozvědět víc, ale americká Secret Service nedává o psech bližší podrobnosti," dodává žena, která k americkým bezpečnostním složkám, do armády, k policii či hlídacím agenturám, dodala za třiadvacet let praxe bezpočet psů. „Bohužel jsem však neviděla žádnou fotografii. Podle ní bych svůj odchov mohla poznat," smutně říká majitelka chovatelské stanice s dodatkem, že kromě fotky by své „maliňáky" (podle jména rasy Malinois) poznala i podle povelů. Ty totiž američtí psovodi dávají v českém jazyce. „Má to svoji výhodu. Když jdou například američtí psovodi do akce, tak ti lumpové česky neumějí a proto psům nemohou dávat rozkazy," popisuje jedinečnost českého jazyka Jitka Pospíchalová, která si „maliňáka" zamilovala již v mládí. A to na 31. mistrovství Evropy ve výkonu služebních plemen psů konaném na hradeckém Všesportovním stadionu. To se psal rok 1986. „Během těch několika dní získávám informace a zkušenosti o tomto nádherném pracovním plemeni," dodává chovatelka, která si ještě pět let musí počkat, než si domů do Hradce Králové přivede svého prvního „maliňáka" Asju. Ani v tu dobu však ještě netušila, že jednou Asjiny pokračovatelé budou chránit světové bezpečí. Musí uběhnout však ještě hodně vody, aby si je začaly objednávat ozbrojené složky z celého světa. Kromě americké armády a policie totiž psi Jitky Pospíchalové slouží například v Německu, Indonésii či Litvě.

Kolem malého domku v Lejšovce pobíhá čtrnáct rozjívených štěňat, kterým nejvíce chutnají kalhoty návštěv a svetr chovatelky Jitky Pospíchalové. a odtrhnout je od tohoto kousavého lákadla dá, i když jim je jen pár týdnů, práci.

A za dalších pár týdnů se s nimi Jitka Pospíchalová, u které se dvakrát ročně ozve mláděcí štěkot, bude muset rozloučit.

Z víru města na venkov

Malí „maliňáci" se rozeběhnou do celého světa. „Už na ně mám objednávky. A to nejenom z Ameriky, ale i Vietnamu, Francie či Lotyšska," říká majitelka, která si svůj sen začala plnit již v době, kdy získala první fenku rasy Malinois - Asju. „Chtěla jsem, aby měla štěňata. Ona byla nejenom krásná, ale i pracovitá. A už tenkrát jsem věděla, že z ní odchovám vrh," říká žena, která se kvůli své psí lásce odstěhovala z komfortu Hradce Králové na venkov a před dvanácti lety dokonce kvůli tomu opustila i lukrativní zaměstnání ve státní správě.

Ale smutnit nemusela, už tehdy měla její chovatelská stanice ve světě velmi zvučné jméno.

Pes pro Putina

K tomu ji pomohl i nestor české kynologie a šéf plzeňských policejních psovodů Stanislav Beníšek. „Měl psa z mého prvního vrhu. A s tím udělal jako s prvním maliňákem v České republice drogové zkoušky," vzpomíná Jitka Pospíchalová na své chovatelské začátky, které byly od prvopočátku rámovány snem, aby její psi sloužili v bezpečnostních složkách.

Její sen se vyplnil a v současné napjaté situaci mají o její psy ve světě ještě větší zájem. A čím jsou podle Jitky Pospíchalové belgičtí ovčáci tak výjimeční?

„Jsou velmi rychlí, razantní, nekompromisní a učenliví. A když zaútočí, tak jsou jako střela," dodává žena, jejíž psi nebrání jen Bílý dům, ale dost možná i ruského prezidenta Vladimíra Putina. „Před asi sedmi lety jsem byla jako host na Mistrovství republiky policejních psů. Objevil se tam i šéf moskevských psovodů. A zase pomohl pan Beníšek, který se přimluvil za to, aby si z mé stanice odvezl do Moskvy jednoho mého psa," vzpomíná Jitka Pospíchalová s tím, že nakonec do Moskvy neposlala jednoho, ale hned třii štěňata.

„O rok později jsem se opět s šéfem moskevských psovodů sešla a k mému úžasu mi předal medaili za přínos moskevské kynologii," dodává žena, která si ve svém oboru splnila snad všechny své sny a tužby.

Ale ještě jeden sen by si chtěla přeci jenom splnit: „Chci se skutečně dozvědět, zda některý z mých psů skutečně hlídá Bílý dům."

Rasa Malinois
Jeho název se odvozuje od francouzského názvubelgického města Malines (česky Mechelen). Chovatelé v jeho okolí chtěli zejména dobrého pracovního psa.
Belgický ovčák je pes ostražitý a aktivní, překypující vitalitou a vždy připravený k akci. Spojuje v sobě vzácné kvality nejlepších hlídacích psů. Plemeno je vhodné pro všechny druhy kynologických sportů, aktivit a ve stejné míře je to i vynikající plemeno pro služební účely ve všech ozbrojených složkách. Velkou předností maliňáků je jejich rychlost, razance a nekompromisnost, s jakou se vrhají během policejního nebo vojenského zásahu proti nebezpečné osobě.

Autor: Petr Vaňous

5.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
3

Pojďte v sobotu na Sněžku podpořit malou Pavlínku

Studenti Gymnázia Boženy Němcové převzali ocenění v soutěži i od bývalého velvyslance Michaela Žantovského.
8

U gymnázia zavlála britská vlajka

Pocta řediteli zoo Josefu Vágnerovi: Pavelek o něm natočil dokument

Královéhradecko, Dvůr Králové - Sedm let práce věnoval režisér Ivo Pavelek filmu, jehož hlavním hrdinou se stal bývalý ředitel královédvorské zahrady Josef Vágner. Snímek na konci dubna uvedl slavnostně do kin. Celovečerní dokument nese jméno Safari v Čechách.

Dvorští nosorožci černí mají třetího potomka

Královéhradecko, Dvůr Králové nad Labem - Návrat nosorožců černých do Afriky opět přinesl úspěch. Pár ze Dvora Králové zplodil už třetího potomka.

Zruční studenti zvládli s traktorem i slalom

Královéhradecko, Lázně Bělohrad - Jízdu zručnosti s traktorem a přívěsem absolvovalo ve čtvrtej v areálu Středního odborného učiliště v Lázních Bělohradu na Jičínsku 13 zástupců sedmi škol z Královéhradeckého a Pardubického kraje.

Zaskočí Bystřice po týdnu dalšího soka?

Hradec Králové - Gólman Boharyně Martin Flegr tipuje sedm zápasů nejvyšší okresní fotbalové soutěže.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies