VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola se chlubí třemi objekty, nejstarší je dům postavený Martinem Cejpem z Peclinovce

Hradec Králové – Pátým dílem, věnovaným objektům Střední školy obchodu, gastronomie a služeb, pokračuje seriál o historii i současnosti budov královéhradeckých škol.

8.3.2010
SDÍLEJ:

Foto:

Každodenně se plní lavice škol v krajském městě, které poutají pozornost svou historií i současností. Právě tyto budovy chce Hradecký deník představit čtenářům v šestidílném seriálu, a volně tak navázat na skončený seriál o královéhradeckých vilách.

Mezi takové stavby patří i budova Střední školy služeb, obchodu a gastronomie, která je se svými 1100 studenty zřejmě největší střední školou v kraji.
Nynější škola vznikla v roce 2007 sloučením SOU obchodního a SOU služeb. Pro svou výuku využívá tři budovy, kde probíhá teoretická výuka, a jednotlivá pracoviště praktického vyučování v Hradci Králové i v Pardubicích.

Historicky nejbohatší budovou školy je renesanční objekt v Dlouhé ulici nedaleko Klicperova divadla, kterou nechal v roce 1571 postavit Martin Cejp z Peclinovce. Ten se mimo jiné zasloužil o rozsáhlou renesanční přestavbu města. Dnes objekt slouží pro teoretickou výuku kosmetičkám a fotografům.
Sídlem vedení školy je budova ve Velké ulici na Pouchově. Ta již posloužila základní škole, Gymnáziu Boženy Němcové a střednímu odbornému učilišti. Mimo zázemí sekretariátu zde probíhá teoretické vyučování obchodních oborů, stejně jako v nedaleké Truhlářské ulici, kde škola vlastní modernější objekt s udržovanou zahradou a skleníky. O ně se starají studenti oboru zahradník. Střední škola služeb, obchodu a gastronomie nabízí uchazečům v letošním roce šest čtyřletých oborů, sedm tříletých a dvouleté nástavbové studium pro absolventy s výučním listem.

Ke stále vyhledávaným oborům patří tradičně kuchař, číšník, kadeřník a kosmetička. „Velký zájem je o nové čtyřleté obory, kterými jsou hotelnictví, fotograf a ekonomika a podnikání,“ konstatovala zástupkyně ředitelky pro teoretické vyučování Stanislava Šůlová.

Škola však myslí také na vzdělávání dospělých. V rámci projektu UNIV 2, který zastřešuje Národní ústav vzdělávání, připravuje vzdělávací moduly a dílčí kvalifikace pro úřad práce a sociální partnery.

Peníze na další projekt pro vzdělávání dospělých získala škola z evropských strukturálních fondů, takže po dobu 28 měsíců bude připravovat vzdělávací moduly, a tak se postupně stane centrem vzdělávání dospělých.

Žáci se mohou účastnit různých školních i mimoškolních aktivit – literárních soutěží, středoškolské odbornéčinnosti, středoškolských sportovních soutěží a dalších. Jazykově nadaní žáci se mohou realizovat na mezinárodních setkáních, které jim umožňuje projekt Comenius.

Střední škola služeb, obchodu a gastronomie v Hradci Králové má veřejnosti co nabídnout. Je také pyšná na absolventy, kteří jí dělají dobré jméno. Můžeme zmínit známého kadeřníka Jana Špilara, který je majitelem brněnského kadeřnického studia Střihoruký Edward, a další.

TOMÁŠ TUČEK

8.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Sportovní víkend aneb Kam v okrese vyrazit při neděli

Na ZPA se vrátily digitální hodiny
10

Moderní hodiny ukazují červeně

Je libo švába a saranče? Kuchař přivezl hmyzí lahůdky

Královéhradecko, Batňovice - Šéfkuchař arabsko-indické restaurace z Brna Milan Václavík přivezl po roce do podkrkonošských Batňovic svou hmyzí show. Lidem tu demonstroval, že konzumace těchto živočichů není v podstatě nijak nevšední. Na světě je prý minimálně 1400 druhů pro člověka poživatelného hmyzu.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Pod čarodějnici chtěli přiložit i pneumatiky...

Královéhradecko, Nové Město nad Metují - Z místa, kam každý rok lidé přivážejí hromadu klestí na pálení čarodějnic, si letos někteří chytráci udělali černou skládku.

Ovsíková: 'Cenná medaile, můj největší úspěch'

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Před dvěma roky při stříbrné jízdě „lvic" hrála ještě v Trutnově, nyní už úspěšně válčí zase za Hradec. Basketbalistka Andrea Ovsíková si po parádní sezoně pověsila na krk stříbrnou medaili. Po finálové sérii a třech vysokých prohrách s USK Praha však takovou radost neměla.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies