VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola se chlubí třemi objekty, nejstarší je dům postavený Martinem Cejpem z Peclinovce

Hradec Králové – Pátým dílem, věnovaným objektům Střední školy obchodu, gastronomie a služeb, pokračuje seriál o historii i současnosti budov královéhradeckých škol.

8.3.2010
SDÍLEJ:

Foto:

Každodenně se plní lavice škol v krajském městě, které poutají pozornost svou historií i současností. Právě tyto budovy chce Hradecký deník představit čtenářům v šestidílném seriálu, a volně tak navázat na skončený seriál o královéhradeckých vilách.

Mezi takové stavby patří i budova Střední školy služeb, obchodu a gastronomie, která je se svými 1100 studenty zřejmě největší střední školou v kraji.
Nynější škola vznikla v roce 2007 sloučením SOU obchodního a SOU služeb. Pro svou výuku využívá tři budovy, kde probíhá teoretická výuka, a jednotlivá pracoviště praktického vyučování v Hradci Králové i v Pardubicích.

Historicky nejbohatší budovou školy je renesanční objekt v Dlouhé ulici nedaleko Klicperova divadla, kterou nechal v roce 1571 postavit Martin Cejp z Peclinovce. Ten se mimo jiné zasloužil o rozsáhlou renesanční přestavbu města. Dnes objekt slouží pro teoretickou výuku kosmetičkám a fotografům.
Sídlem vedení školy je budova ve Velké ulici na Pouchově. Ta již posloužila základní škole, Gymnáziu Boženy Němcové a střednímu odbornému učilišti. Mimo zázemí sekretariátu zde probíhá teoretické vyučování obchodních oborů, stejně jako v nedaleké Truhlářské ulici, kde škola vlastní modernější objekt s udržovanou zahradou a skleníky. O ně se starají studenti oboru zahradník. Střední škola služeb, obchodu a gastronomie nabízí uchazečům v letošním roce šest čtyřletých oborů, sedm tříletých a dvouleté nástavbové studium pro absolventy s výučním listem.

Ke stále vyhledávaným oborům patří tradičně kuchař, číšník, kadeřník a kosmetička. „Velký zájem je o nové čtyřleté obory, kterými jsou hotelnictví, fotograf a ekonomika a podnikání,“ konstatovala zástupkyně ředitelky pro teoretické vyučování Stanislava Šůlová.

Škola však myslí také na vzdělávání dospělých. V rámci projektu UNIV 2, který zastřešuje Národní ústav vzdělávání, připravuje vzdělávací moduly a dílčí kvalifikace pro úřad práce a sociální partnery.

Peníze na další projekt pro vzdělávání dospělých získala škola z evropských strukturálních fondů, takže po dobu 28 měsíců bude připravovat vzdělávací moduly, a tak se postupně stane centrem vzdělávání dospělých.

Žáci se mohou účastnit různých školních i mimoškolních aktivit – literárních soutěží, středoškolské odbornéčinnosti, středoškolských sportovních soutěží a dalších. Jazykově nadaní žáci se mohou realizovat na mezinárodních setkáních, které jim umožňuje projekt Comenius.

Střední škola služeb, obchodu a gastronomie v Hradci Králové má veřejnosti co nabídnout. Je také pyšná na absolventy, kteří jí dělají dobré jméno. Můžeme zmínit známého kadeřníka Jana Špilara, který je majitelem brněnského kadeřnického studia Střihoruký Edward, a další.

TOMÁŠ TUČEK

8.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

VÝSTAVBOU NOVÉ HALY SGC získá potřebné kapacity, protože na jaře příštího roku poběží 10 ze současných 12 linek v nepřetržitém provozu a zbývající dvě v provozu třísměnném.

Dravý automobilový proud přinese nová pracovní místa

Divadlo evropských regionů v Hradci Králové.
17

Druhý den festivalu Divadlo evropských regionů je za námi

Noví nájemníci ve Dvoře Králové. Do zoo se vrátily hyeny žihané

Královéhradecko, Dvůr Králové - Návštěvníci královédvorské zahrady se mohou po třiceti letech těšit na hyeny žíhavé. Zvířata, která nápadně připomínají psy, dorazila do zoo v minulém týdnu, v současné době si zvykají na nové prostředí v pavilonu šelem.

Malíř Kupka se symbolicky vrátil do rodného kraje

Královéhradecko - Opočenské velké náměstí zdobí nové umělecké dílo. V cípu jeho středu byla v sobotu odhalena busta malíře Františka Kupky.

Kopali spolu ve Spartě, žili na intru. Kraják chystá kamaráda na Premier League

Hradec Králové - Kopali spolu fotbal ve Spartě, v dorostu i mužích. Dnes je z nich trenér a jeho svěřenec.

Stoletá Ludmila Jakoubková vesele skypuje a hraje hry na počítači

Královéhradecko, Trutnov - Kdyby si nemohla pustit večer počítač, bude mít absťák. Těmito slovy uvedl největší zájem své maminky Ludmily Jakoubkové její syn Jiří. V pondělí 26. června tato usměvavá bystrá žena oslaví sté narozeniny.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies