VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Centrum pro postižené v Hradci má padáka

Hradec Králové – /AKTUALIZOVÁNO O FOTO/ Kvůli přestavbě sportovního areálu Bavlna ve Farářství může na konci léta „přijít na dlažbu“ Centrum pro zdravotně postižené Královéhradeckého kraje, které sídlí v ulici Fráni Šrámka.

21.4.2010 5
SDÍLEJ:

Budova Ústavu pro hluchoněmé v Hradci Králové.Foto: DENÍK/David Taneček

Výpověď z nájmu dostala organizace ke konci srpna. Pokud sežene 45 milionů na přestavbu školy ve Věkoších a získá ji od města, bude se moci do vlastních, nových prostor nastěhovat za několik let.

„V současnosti nevíme, kam půjdeme. Potřebujeme najít nájem, ve kterém bychom překlenuli dva až tři roky. Poté se snad budeme moci nastěhovat do nové budovy,“ uvedl ředitel centra Jiří Morávek.

Náměstek primátora Martin Soukup vzkázal, že se magistrát bude snažit získat u hlavního architekta výjimku, aby mohla organizace své služby provozovat o rok déle. „Navíc zkusíme začít s přestavbou z druhé strany, aby mohlo centrum působit bez omezení co nejdéle,“ dodal Soukup.

Od města získala organizace prozatím do bezplatné výpůjčky za symbolickou jednu korunu bývalou školu ve Věkoších. „Teď musíme sehnat 45 milionů korun na rekonstrukci prostor pro potřeby zdravotně postižených a přístavbu budovy. Budeme se snažit získat dotace,“ vysvětlil Jiří Morávek. Dobu, za kterou by se centrum mohlo nastěhovat do objektu ve Věkoších, odhaduje na dva až tři roky.

Navíc se až po ukončení stavebních prací a kolaudaci budovy se rozhodne, kdo se stane jejím vlastníkem. "Pravděpodobně pak bude objekt převeden do vlastnictví centra pro zdravotně postižené,“ řekl náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.

Sehnat nájem na přechodnou dobu se teď organizace snaží na krajském úřadě i magistrátu města. „Požádali nás, zda bychom jim nemohli poskytnout azyl v budově bývalého Ústavu pro hluchoněmé na Pospíšilově třídě,“ uvedl radní Miroslav Uchytil se sociálního výboru Královéhradec­kého kraje.

Kraj bude teprve rozhodovat o tom, jak s budovou naloží, a zda centru prostory pronajme. „Kdybychom pak chtěli celou budovu rekonstruovat, byl by problém, kdybychom v její části měli nájemníka,“ osvětlil komplikace radní Uchytil.

Magistrát Hradce Králové, který dal centru výpověď z nájmu, zatím organizaci náhradní prostory nenabídl.

LENKA KAŠPAROVÁ

Anketa: Měl by magistrát spolu s krajem najít prostory centru pro postižené?

Jarmila Karpašová,

ředitelka centra Prointepo

Centrum poskytuje služby, které jsou velmi potřebné. Aktivita při hledání by však měla vycházet z obou stran. Centrum by se mělo pokusit si najít vhodné prostory a naopak si myslím, že kraj či magistrát by mu v případě nájmu nebo další pomoci měly vyjít vstříc.

David Petr,

předseda sdružení Prostor pro

Aktivita by měla být jak na straně magistrátu a kraje, tak na straně samotného centra. Na druhou stranu je pravdou, že město či kraj mají nejlepší přehled o svých objektech a o plánech s nimi do budoucna. To by ale rozhodně nemělo zbavovat centrum vlastní aktivity při hledání.

Pavel Janský,

ředitel diagnostického ústavu

Vzhledem k tomu, že středisko poskytuje své služby lidem z celého kraje, kraj ani město by od tohoto problému neměly dávat ruce pryč. Rozhodně by však mělo samotné vedení centra vyvinout hlavní aktivitu při hledání nového „domova“ a kraj i město by přiložily ruku k dílu.

Dagmar Balcarová,

ředitelka hradeckého tyflocentra

Před rokem jsme se nacházeli ve stejné situaci, jelikož jsme v areálu také sídlili. Naštěstí nepotřebujeme tak velké prostory, proto jsme měli štěstí. Bez pomoci magistrátu nebo kraje nemají neziskové organizace šanci najít nové prostory. Komerční nájmy jsou velmi vysoké.

SILVIE ŠPRYŇAROVÁ

21.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Řidiči způsobují více dopravních nehod než v loňském roce

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

„Český fotbal? Situace není dobrá,“ říká Panenka

Královéhradecko, Solnice /ROZHOVOR/ - Když v neděli vyběhl na hřiště v Solnici, nebylo znát, že mu táhne na sedmý křížek.

V neděli se na divadelním festivalu předávala Cena Marka Ravenhilla

Hradec Králové - Cenu za nejlepší českou inscenaci získalo Divadlo Letí.

Pauza na jídlo ho stála drahé kolo

Hradec Králové - Na Obvodním oddělení Hradec Králové 1 v sobotu přijali oznámení o odcizení horského kola.

Trubač do Slavie: Za 10 milionů

Hradec Králové - Velký přestup je dokonán. Hradecký fotbalista Daniel Trubač jde do bohaté Slavie.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies