VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kroupy dohnaly výpravu na pokraj sil

Hradec Králové, Rumunsko – Hradecký deník přináší čtenářům vyprávění čtveřice cestovatelů, kteří vyjeli do rumunských hor.

7.6.2010
SDÍLEJ:

Z cest Luboše Holečka po Rumunsku: jezero Bucura.Foto: Archiv Luboše Holečka

Toulavý duch se opět probudil v partě čtyř nadšenců z Hradecka, kteří tentokrát vyrazili na balkánský poloostrov, a to do Rumunska. Země, kde ještě nedávno vládla tvrdá ruka diktátora Ceaușeska, se dnes mění k nepoznání.

Nicméně příroda Rumunských hor okouzlila Luboše Holečka a jeho tři další spolucestovatele Martinu, Lukáše a Vítka natolik, že se ji rozhodli poznat trochu blíže.

Šestidenní přechod hor Munti Retezat a Godeanu, který – nutno podotknout – naplánovali Martina s Lukášem, byl pro ně výzvou. A v neposlední řadě byl důležitý i nautomobil opel astra, který všechny dovezl tam i zpět. Takže bez otálení se já, Luboš pustím do vyprávění…

Probouzíme se do deštivého rána. Obloha je zatažená a okolní hory zahalené v mlze. Nikomu se nechce vylézt ze stanu do toho nečasu, co panuje venku, a tak ležíme a nabíráme síly. V poledne už prší s přestávkami, a tak se rozhodujeme, že se vydáme na cestu k jezeru Bucura.

Podle průvodce by to mělo být asi 3,5 hodiny cesty. Nikomu se nechce ležet celý den ve stanu. Rychle zabalíme a vaříme jídlo. Jen co ujdeme pár metrů, začíná opět pršet. Déšť se mění v liják a co okamžik blesk pročísne oblohu. Kolem nás zuří hned několik bouří, a tak nám nezbývá nic než čekat, až se bouře uklidní. Jít za takového počasí po hřebenech hor by byl hazard se životem. Když se konečně bouře vzdálí, vydáváme se na další cestu. Na hřebeni vládne opravdu nepříznivé počasí, silné poryvy větru nám vhánějí vodní tříšť do tváře.

Cesta šplhá až na vrcholky hor, vlastně ani nevíme, jestli tady opravdu nějaká cesta vede, vidíme jen pár metrů před sebe. Plahočíme se po kluzkých balvanech a nechci ani pomyslet, kdyby se někomu něco stalo.

Déšť se mění v kroupy, a ty nás tlučou po celém těle. Cesta se stává utrpením, ruce mám tak zmrzlé, že se jen stěží přidržuji balvanů, abych neupadl. Jsme mokří až na kůži i přesto, že máme velice kvalitní oblečení. Kdybychom tušili, co nás zde čeká, zůstali bychom ve stanu. Napadají nás i myšlenky vrátit se zpět. Ty ovšem hned zavrhneme. Musíme dál, cesta zpět by trvala stejně dlouho jako cesta do cíle…

A více v příštím díle.

LUBOŠ HOLEČEK

7.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
VÝSTAVBOU NOVÉ HALY SGC získá potřebné kapacity, protože na jaře příštího roku poběží 10 ze současných 12 linek v nepřetržitém provozu a zbývající dvě v provozu třísměnném.

Dravý automobilový proud přinese nová pracovní místa

Divadlo evropských regionů v Hradci Králové.
17

Druhý den festivalu Divadlo evropských regionů je za námi

Noví nájemníci ve Dvoře Králové. Do zoo se vrátily hyeny žihané

Královéhradecko, Dvůr Králové - Návštěvníci královédvorské zahrady se mohou po třiceti letech těšit na hyeny žíhavé. Zvířata, která nápadně připomínají psy, dorazila do zoo v minulém týdnu, v současné době si zvykají na nové prostředí v pavilonu šelem.

Malíř Kupka se symbolicky vrátil do rodného kraje

Královéhradecko - Opočenské velké náměstí zdobí nové umělecké dílo. V cípu jeho středu byla v sobotu odhalena busta malíře Františka Kupky.

Kopali spolu ve Spartě, žili na intru. Kraják chystá kamaráda na Premier League

Hradec Králové - Kopali spolu fotbal ve Spartě, v dorostu i mužích. Dnes je z nich trenér a jeho svěřenec.

Stoletá Ludmila Jakoubková vesele skypuje a hraje hry na počítači

Královéhradecko, Trutnov - Kdyby si nemohla pustit večer počítač, bude mít absťák. Těmito slovy uvedl největší zájem své maminky Ludmily Jakoubkové její syn Jiří. V pondělí 26. června tato usměvavá bystrá žena oslaví sté narozeniny.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies