VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dárek věnovaný muzeu? Stává se z něj danajský dar

Hradecko - Chtěli byste jednou něco odkázat muzeu? Možná ho nepotěšíte tak, jak jste doufali.

29.3.2014
SDÍLEJ:

Muzeum východních Čech - ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Zuzana Škvrnová

V pohádce Tajemství staré bambitky chamtiví rádci nevěděli coby, a tak si na své poddané vymýšleli jednu daň za druhou: daň ze vzduchu, daň hlíny, daň z otevřeného i ze zavřeného okna.

Čeští zákonodárci nejspíš uvažují podobně. Jinak by nedošlo k tomu, že od letoška musí muzea platit daň z daru.

Dochází tak totiž k paradoxní situaci: Náklady na soudního znalce, který odhadne výši ceny, můžou i několikanásobně převyšovat hodnotu věnované věci.

Celý problém by šlo jednoduše obejít. Muzeum by mohlo budoucí exponát odkoupit za symbolickou cenu. Třeba za jednu korunu.

Jenže co když pak přijde nějaký šťoural a muzeum nařkne z krácení daní, protože je odhadní cena mnohem vyšší?

U předmětů zanedbatelné hodnoty jde na něčím takovým jistě mávnout rukou. U těch cennějších si to však nejspíš nikdo nedovolí.

No a pak jsou tu ještě nemovitosti. Z nich musí muzeum platit také. A to daň z převodu nemovitosti.

Budeme vyčkávat, co se bude dít dál, říká ředitelka muzea

Většina muzeí na změnu občanského zákoníku zareagovala následovně: Dary zkrátka nepřijímají. Vyhnou se tak potížím.

„Menší předměty pořizujeme na základě kupní smlouvy, nicméně ty dražší musí projít Radou Královéhradeckého kraje, s čímž jsou spojeny určité náklady," poznamenává Naďa Machková Prajzová, ředitelka Muzea východních Čech.

„Domníváme se, že kulturní instituce byly do zákona zahrnuty spíše omylem, takže zatím budeme vyčkávat, co se bude dít dál," přibližuje další postup ředitelka.

Svou radu muzeím poskytla i Asociace muzeí a galerií. „Žádný postup není optimální, ale odkoupení sbírkového předmětu za symbolickou částku by mohlo být řešením," naznačuje zástupce asociace Zdeněk Kuchyňka.

Záležitost podle jeho slov už projednává kraj. „Předpokládám, že se v blízké době bude situací zabývat i ministerstvo financí," dává muzeím alespoň malou naději zástupce asociace.

Už dříve navíc sdělil, že žádost 
o změnu byla zaslána i Odboru ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií Ministerstva kultury České republiky.

Změna zákona platí od nového roku. Do té doby byla muzea i galerie od podobných poplatků osvobozena.   (skr, vrb)

Autor: Redakce

29.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

NA LYŽAŘSKÝ MARATON do Argentiny vyrazí v srpnu Vladimír Matějka z Vrchlabí. Doma trénuje na suchu, pravidelným výstupem na Žalý.
16

V létě na běžky? Ano, Vrchlabáci vyrazí za tučňáky do Patagonie

KORUNU HIMÁLAJE vložila ředitelka festivalu Marie Jirmannová v roce 2014 na hlavu Radku Jarošovi. Chystá si podobnou korunovaci i v případě letošního hrdiny Petera Hámora?

Držitelé Koruny Himálaje se na horolezeckém festivalu nepotkají

Hradec v obležení šlapacích vozítek

Hradec Králové - Již poosmé se hradecké nábřeží u muzea proměnilo v přehlídku nejen šlapacích vozítek, ale hlavně české a francouzské kreativity a fantazie. Na připravenou trať centrem města se vydala nejenom lokomotiva Tomáš, český lev či Spiderman, ale tak Asterix i s Obelixem, mamut či pobřežní hlídka. Té bohužel nepomohl David Hasselhoff.

Dvůr Králové připravuje návrat textilního muzea do města

Královéhradecko, Dvůr Králové nad Labem - Ve Dvoře Králové pokračují práce na přesunu expozice textilního tisku zpět do města. Promění se proto i prostory královédvorské Střední školy informatiky a služeb.

Když se vdechne vykořeněným místům nový život

Královéhradecko, Horní Maršov - Obec Horní Maršov a občanské sdružení Hradní společnost Aichelburg získaly nominaci od josefovského pracoviště Národního památkového ústavu v kategorii Záchrana památky za záchranu a obnovu renesančního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově.

V kostce z regionu: Hřiště překvapivě spojuje generace

Královéhradecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Další hřiště se dočkalo své úpravy, tentokrát na plhovském sídlišti v Náchodě. Město do něho investovalo 180 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení