„Kontrola se týkala jednotek intenzivní péče, kde nám pojišťovna nechce uznat některé výkony. Podle jejího názoru jsme léčili intenzivně pacienty, kteří takovou péči nepotřebovali. Péče byla na vysoké úrovni. Je věcí názoru, kteří pacienti takovou péči nepotřebovali. Chceme, aby nám normativy VZP uznala. Ale nejde o tragédii, prioritní pro nás je pacient,“ vysvětluje ředitel fakultní nemocnice Leoš Heger.

Specifické potíže nemocnici přinesla novela Zákoníku práce, která limit přesčasové práce snižila na polovinu a představuje 416 hodin za rok. Na začátku ledna ředitel Leoš Heger řekl, že nemocnice bude muset přijmout 100 nových lékařů, což představuje náklady sto milionů korun.

„Stále to platí. Zatím jsme přijali patnáct lékařů a dalších čtyřicet by mělo brzy nastoupit. Zatím jsme na to vynaložili asi osm milionů korun. Ale celkově budeme muset přijmout skutečně sto lékařů. Noční služby jsme rozdělili na více služeb a zatím se nám daří Zákoník práce dodržovat a nemáme vážnější problémy,“ tvrdí ředitel.

Jak říká, lékařům za první dva měsíce tohoto roku tak průměrná mzda stoupla o 20 procent. “Služby se zdražily tím, že se platí celá služba jako přesčas. Až ale stav zcela naplníme, tak lékařům, kteří mají hodně služeb, platy zase klesnou,“ dodává. Fakultní nemocnice musí bojovat s řadou byrokratických předpisů. Nyní se týkají například výběrových řízení na nákup lineárních urychlovačů radioterapie, které nutně potřebuje onkologická klinika.

Dobrou zprávou je, že ministerstvo už potvrdilo, že třetinu ze 120 milionů na toto zařízení zaplatí ze svých zdrojů.