Primátor města Zdeněk Fink poskytl Deníku exkluzivní rozhovor na ožehavá témata z oblasti sportu v Hradci Králové. Především se vyjádřil k hokejovému a fotbalovému klubu, jejichž vlastníkem je právě město.

Na začátku tohoto týdne jste měl schůzku s fanklubem hokejového klubu HC VCES, který vyjadřuje svoji nespokojenost s konáním vedení. Co jste se dozvěděl?
Ti pánové na mě udělali velmi dobrý dojem. Mám pocit, že to nejsou jen nějací křiklouni, kteří se někde shlukují, ale jde jim o sport, o hokej. Příjemně mě překvapilo, že jim jde i o mládežnický hokej. Záleží jim na tom, aby se s nimi mluvilo otevřeně a nemalovaly se jim růžové vize, které nikdy nebudou uskutečněné. Velmi jsem si s nimi rozuměl.

Můžete být více konkrétnější? O co šlo fanouškům v první řadě? Byla jejich rétorika namířena především na osobu generálního manažera klubu Romana Višňáka?
Před pěti lety někdo řekl, zřejmě vedení klubu, že se v Hradci bude usilovat o postup do extraligy. Oni se na to upnuli, vytvořili fanklub, jezdili na zápasy. Teď si myslí, že činnost klubu tomu neodpovídá. Vedení málo shání sponzory, spokojuje se s dotací od města, rozzlobilo je zapůjčení hráče Roubíka do Ústí nad Labem, což byl podle jejich slov klíčový hokejista mužstva. Zjednodušeně: vadí jim rozpory mezi řečmi a činy vedení klubu. Cítí se podvedeni a nejsou spokojeni ani s panem Višňákem na postu generálního manažera.

Jaký je na to váš názor?
Opakovaně jsem hovořil s několika staršími hokejisty, kteří také nejsou nadšeni z vývoje oddílu. S fanoušky jsem se domluvil, ať nám dají čas. Jednak na rekonstrukci vedení hokejového klubu, tedy akciové společnosti vlastněné městem. Dozrál čas na to, aby se naprosto transparentně oddělilo sportování mládeže, juniorů a dospělých. Jak finančně, tak koncepčně. Chtěl bych, aby se do klubu vrátili lidé, kteří tam chtějí trénovat. Důraz by měl být kladen na juniorský tým. V této soutěži bychom měli časem usilovat o juniorskou extraligu, z níž by se poté rekrutovali hráči A mužstva. Jsem nešťastný, když třináctiletí kluci odcházejí hrát do Pardubic, do Liberce, kde před sebou vidí perspektivu.

Ale na druhou stranu se do týmu dospělých zapojilo v posledních sezonách několik mladých hokejistů, kteří jsou nominováni i do mládežnických reprezentací. Přesto si myslíte, že se s mládeží nepracuje správně?
Osobně si myslím, že by to mohlo být lepší.

Aby se v Hradci Králové mohl hrát extraligový hokej, musí do klubu vstoupit výjimečně silný partner, který napumpuje do rozpočtu částku mezi padesáti až osmdesáti miliony korun. Je v silách města, jakožto majoritního akcionáře, v nejbližší době takového sponzora sehnat?
Byl bych hrozně rád, pokud by se to povedlo a finančně silný partner tu byl. Město by mu klub klidně i prodalo, samozřejmě s určitými zárukami.

Manažer Višňák prohlásil, že nemá v popisu práce sehnat generálního partnera a že to je věc majoritního akcionáře, potažmo představenstva. V tom má pravdu. Nemělo by dojít třeba i ke změně kompetencí v nejužším vedení?
Pan Višňák je generální manažer a má svým způsobem vážně pravdu, protože tohle není jeho hlavní úkol. Ale kdybych byl v jeho pozici, tak bych asi takto nemluvil. Dával bych si za vinu, že všechno není úplně v pořádku. Pokud by člověk věnoval práci tolik energie jako vymlouvání, tak bude mít výsledky lepší. Tím se však nechci dotknout sportovní práce pana Višňáka, které nerozumím.

Chápeme to správně, že v hokejovém Hradci Králové plánujete personální obměnu stávajícího vedení?
Ano. Příští týden mám schůzku s panem Soukupem (předseda představenstva) a panem Šaršonem (předseda dozorčí rady) a na tohle téma budeme jednat.

Už jste to nakousl. Měla by být představenstva klubů, vlastněná městem, odpolitizovaná?
Oba kluby, hokej i fotbal, fungují jako akciové společnosti, které mají svoje statutární orgány – představenstvo a dozorčí radu. V představenstvu by měli být skuteční odborníci – u sportu tedy obchodní manažeři. Nejlépe se zájmem o fotbal, či o hokej. A samozřejmě tam musí být někdo z klubu. Kupříkladu osoba pana Jukla. Politici u podniku vlastněném městem by měli spíše sedět v dozorčích radách. Občas to může vyvolat kolizi – třeba u pana Škorpila, jenž je dlouhodobě s fotbalem propojený, ale zároveň je zastupitelem. Proč by však člověk s takovými zkušenostmi nemohl sedět v představenstvu klubu? Ale to považuji za výjimečnou situaci.

Hlavními sponzory hokeje byly firmy ČEZ a VCES. Kvůli tomu, že město začalo odebírat elektřinu jiným způsobem, došlo k vypovězení smlouvy. U VCES se prý k tomu schyluje taky.
Netuším, jestli VCES doplatilo finanční závazek za toto pololetí, ale určitě chce odstoupit ze sponzorství, protože v Hradci už tři roky nestavěli a nemají tedy nutnost tu investovat. V případě ČEZ to však neznamená, že s ním nebudeme jednat, aby se stal třeba menším sponzorem, a našli bychom zase společnou cestu.

Vznikne tedy velká díra v rozpočtu hokejového klubu. Jak ji zašijete?
Je to 6,5 milionu korun. Přiznávám, je to velký problém. Peníze budeme muset najít někde jinde.

Možná nejdiskutovanějším tématem je smlouva s firmou ABD o přestavbě zimního stadionu. Jaký je váš názor na plnění písemné dohody a její formu?
Hrozně rád bych vás, pánové, poprosil, pokud byste se mě na tuto otázku zeptali za čtrnáct dní. Zrovna v tuto chvíli probíhají jednání, jakým způsobem se k této smlouvě postavíme.

Ani nechcete komentovat, jestli je pro město nevýhodná?
Není ideální. Můžu vám říct jedno: překvapilo mě, že se ve smlouvě neobjevila rekonstrukce chladicích trubek, přestože si hráči stěžují na kvalitu ledu. Není tam zanesena instalace nových mantinelů, které jsou jedny z nejstarších v republice, a není tam ani výrazná rekonstrukce šaten. Pokud hokejisté něco potřebují, tak je to dobrý led, dobré mantinely a dobré šatny. To je jeden z důvodů, proč jsem se smlouvou nespokojený.

Zatímco hokejový stadion se začal rekonstruovat, byť s výše uvedenými problémy, fotbalový se ještě nezačal budovat. V loňském roce se ozývaly hlasy, že letos na podzim se prvně kopne do země a začne se s výstavbou. Bude tomu opravdu tak?
Úplně detailní informace by vám podali pánové Vedlich a Avramov z investičního odboru. Asi znáte smlouvu s firmou ECE, která zde měla vystavět obchodní středisko a odkupem pozemků se zároveň finančně podílet na stavbě fotbalové arény. Součástí smlouvy je i závazek, že se firma bude po dobu deseti let podílet na sponzorování klubu částkou, která je pro město zajímavá. Jednalo by se o sedmnáct milionů korun ročně, což s dosavadními příjmy klubu od sponzorů a prostředky z města zaručuje sumu dosahující padesáti milionů korun.

Ale…!
Firma pokračuje ve všech přípravných pracích s mírným zpožděním. Původně jsem si myslel, že brzdou bude město, protože paradoxně na městě trvá vyřízení všech povolení déle. Jenže je to naopak. Pravdou je, že firma musela řešit připomínky ochránců ohledně revitalizace zeleně, dále bylo opakovaně napadáno dopravní řešení… Nicméně firma pořád deklaruje, že bude pokračovat. Pokud to tak bude, nic se neděje, jedeme dál. Pokud nebude pokračovat, a to si nemyslím, že je v současné době na stole, pak by přicházela v úvahu jiná varianta rekonstrukce fotbalového stadionu.

Co může přinutit firmu ECE změnit rozhodnutí?
Je tu více tlaků, z nichž jsem pochopil, že firma ECE se cítí trochu ohrožena výstavbou komerčního centra u nádraží, které má budovat firma HB Reavis. Firma ECE požadovala ve smlouvě dodatek, že zde nikdo jiný nebude stavět prodejní plochu větší než 20 tisíc metrů čtverečních. Oni neměli nic proti tomu, když se postavil Amadeus, když se rozšiřuje Futurum. Tohle jim ale trochu vadilo, protože projekt u nádraží je velikostí plochy na hraně. Uvidíme, těžko předjímat, jak se to vyvine dál.

Fotbalový stadion žádné z minulých vedení radnice nedotáhlo do konce. Chcete být právě vy tím, kdo stavbu konečně uskuteční?
V programu dostavbu malšovického stadionu máme. A já chci, aby zde fotbalová aréna byla, protože podle mě prvoligový fotbal do Hradce Králové patří.

Můžete se vy z pozice primátora zasadit o výstavbu, popřípadě celou věc urychlit?
Ze své pozice mám o něco silnější slovo (úsměv), ale to je asi tak všechno. Vedení města ovšem bude této věci nakloněno. Nerad bych nyní více komentoval to, kdyby náhodou firma ECE ustoupila od společné výstavby. V tom případě bychom se k tomu měli postavit tak, že bychom vytvořili nový projekt stadionu a ten by se budoval postupně, jako tomu bylo například v Liberci nebo v Jablonci. Nám by asi nic nebránilo v tom, aby se třeba v první fázi vystavěla za sto milionů korun tribuna se zázemím pro hráče a podobně. Ale to jsem jen chtěl říci, že by otázka stadionu nezanikla ani v případě, že by nedošlo k tomu, co je plánováno.

Držme se stávající varianty s firmou ECE. Je to opravdu na dobré cestě?
Firma ECE se tváří, že chce stavět, trvala na původním projektu, hledá dopravní řešení, nalézá ho, nechává si ho posuzovat. Je to z jejich strany velká investice. Uvidíme.

Během uplynulých deseti patnácti let, kdy se o stadionu diskutuje, byla ze strany vedení města slyšet slova: „zabýváme se tím, máme projekt, budeme stavět,“ ale nakonec z toho nic nebylo. Dá se nyní určit časový horizont, kdy se začne stavět?
Pozor! Řekl bych, že za posledních patnáct let jsme nikdy tomu nebyli tak blízko jako nyní.

Na poslední schůzce firmy ECE s novináři bylo oznámeno, že na podzim roku 2012 se bude v Hradci Králové hrát na novém stadionu. Podle nás to je taková „science fiction“…
To je. To máte pravdu.

Pojďme k vedení fotbalového klubu. S prací generálního ředitele Richarda Jukla jste spokojen?
Pan Jukl je postava hradeckého fotbalu těžko opominutelná. Je to jeden z hráčů, který během své kariéry dokázal vystudovat vysokou školu, má vzdělání, manažerské schopnosti, fotbalu rozumí a má řadu fotbalových kontaktů po celé republice. V neposlední řadě jsou za ním vidět výsledky a to jak v jeho sportovní kariéře, tak při vedení klubu, viz loňský postup do první ligy. Myslím si, že v klubu relativně všechno funguje.

U hokeje jste zmínil odpolitizování představenstva klubu, ve fotbale je jeho předsedou Pavel Staněk, který se angažuje politicky. Budete na změně trvat i zde?
Byl bych rád, aby do budoucna i ve fotbale byl stejný model jako v hokeji. Na druhou stranu by ideálním řešením byl člověk zapojený do dění v zastupitelstvu a zároveň fotbalový odborník. V tomto směru mi vychází nejlépe již zmíněná osoba Ladislava Škorpila.

Vy osobně jste příznivcem sportu nebo kultury, a nebo jste pro to, aby prostředky byly rozděleny rovnoměrně do všech oblastí?
Já jsem pro spravedlivé rozdělení, jsem sportovec i „kulturista“ (smích), ale vždycky mne pozitivně fascinuje to, když nejprve někdo něco vytvoří a pak přijde pro peníze. Za příklad může posloužit ženský basketbal. Za tři roky zpátky vyhrály všechny mládežnické kategorie. Plno hráček pak přechází do A-týmu dospělých. A to je přesně ten model, který se mi líbí. Podobně to funguje u fotbalu, a proto doufám, že jim k tomu pomůže nový areál pro mládež, jenž se staví na Bavlně.

Právě přestavba areálu na Bavlně byla některými zastupiteli kritizována…
Já nic proti rekonstrukci Bavlny nemám. Osobně bych ovšem rád viděl v Hradci Králové multifunkční sportovní halu. Například s tribunou po obou stranách, třeba pro 1200 diváků, aby se zde mohl hrát i mezinárodní volejbal či basketbal. Hala v Třebši se z tohoto pohledu nepovedla.

Ponechme stranou vrcholový sport a zaměřme se na sport výkonnostní a rekreační pro veřejnost. Hrozí snížení objemu prostředků do těchto oblastí?
Máme zde pravidla pro financování sportování mládeže, což hodláme uchovat. Co se týká rekreačního sportování pro veřejnost, bylo zde vybudováno plno otevřených školních hřišť. Dotační fond pro tyto účely byl o nějaké procento krácen, stejně jako rozpočet magistrátu. Ale vše je v takové míře, že stav příspěvků na výkonnostní a vrcholový sport, který byl nastartován, dejme tomu před pěti lety, je nadále udržitelný.

V jaké fázi je výstavba fotbalové arény?
„Projektová dokumentace k územnímu řízení je zpracovaná, v současné době se dodělávají nezbytné věci nutné k podání žádosti o územní řízení. To by mělo proběhnout v polovině dubna. Dojde k finalizaci plánovací smlouvy. Do žádosti o územní řízení bude zařazeno obchodní centrum a fotbalový stadion dohromady. Na březnovém zastupitelstvu by měl být zařazen bod týkající se firmy ECE. Přítomen bude její manažer Petr Vávra a projektanti z firmy Casua, kteří zpracovávali dokumentaci pro územní řízení.“ Magdaléna Vlčková, tisková mluvčí magistrátu
Problémy s rekonstrukcí zimního stadionu
Před čtyřmi lety došlo k uzavření smlouvy mezi městem a fimou ABD Invest, která měla do zimního stadionu investovat během tří let 200 milionů korun s tím, že opravy se uskuteční do roku 2012 a stadion bude mít v pronájmu do roku 2022. Firma zároveň inkasuje od klubu nájem ve výši 36 milionů ročně. Smlouva se poté prodloužila o šest let a náklady se zvýšily na 274 milionů korun. „Překvapilo mě, že ve smlouvě se neobjevila rekonstrukce chladicích trubek, přestože si hráči stěžují na kvalitu ledu. Není tam zanesena instalace nových mantinelů, které jsou jedny z nejstarších v republice, a není tam ani výrazná rekonstrukce šaten,“ uvedl primátor Zdeněk Fink.

Jiří Tůma, Radek Špryňar