VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Škoda sochu Žižky nestihl dokončit

Hradec Králové – Společně s Deníkem se čtenáři mohou dozvědět mnoho zajímavého o sochách, které zdobí město. Informace zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění v Hradci Králové.

3.5.2011
SDÍLEJ:

Socha Jana Žižky v Žižkových sadech pod hradbamiFoto: Martina Vítková

Tentokrát se věnovala soše Jana Žižky v Žižkových sadech pod hradbami. Dnes zveřejňujeme pokračování. Socha se připravovala celých 47 let, proto je její historie poměrně obsáhlá.

Město se rozhodlo umístit Žižku na Velké náměstí do prostoru, kde stála „historicky i umělecky bezcenná kašna.“ Josef Škoda pracoval na Žižkově pomníku až do roku 1939. Na návštěvy k němu chodili nejen městští úředníci, ale vozily se vizitace až z Prahy, profesoři Zdeněk Wirth, Antonín Matějček a Jakub Obrovský. Třetinový model byl vystaven téhož roku v muzeu. K realizaci už ovšem nedošlo. 6. února 1942 byla činnost výboru pro postavení Žižkova pomníku zlikvidována a zbytek peněz byl použit na dostavbu muzea.

Po válce byl komitét pro postavení Žižkova pomníku znovu sestaven s původními členy, ale nová kapitola stavby se začala psát až koncem roku 1957. Byli kontaktováni profesoři Zdeněk Wirth a V.V. Štech a začalo se uvažovat o omezené soutěži, protože Josef Škoda zemřel už v roce 1949. Chvíli se uvažovalo vyzvat sochaře Ladislava Faltejska, Antonína Wagnera a Ladislava Zívra. Ve hře byla i kopie realizace sochaře Josefa Malejovského, jejíž originál byl osazen v Trocnově. Varianta kopie se městu zdála nedůstojná: „hradecký Žižka by měl být převážným uměleckým úkolem hradeckých umělců“. Anonymní celostátní soutěž byla vyhlášena 19. 8. 1958, přihlásilo se 58 návrhů. Šifry se dost opakovaly, takže tu byly tři Palcáty, dvě Pavézy, Kalich, ale i Nepřemožitelný, Pravda vítězí, Síla, Vůdce z lidu, Vpřed a 1424. Jezdecká socha se zdála hospodářsky neúnosná, zadáním tedy byla pěší figura z kamene na Velké (Žižkovo) náměstí. Přestože se dvěma návrhy účastnil Josef Malejovský, profesor VŠUP, Karel Hladík a František Štorek, vyhrál pražský sochař Jiří Dušek.

3.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
NA LYŽAŘSKÝ MARATON do Argentiny vyrazí v srpnu Vladimír Matějka z Vrchlabí. Doma trénuje na suchu, pravidelným výstupem na Žalý.
16

V létě na běžky? Ano, Vrchlabáci vyrazí za tučňáky do Patagonie

KORUNU HIMÁLAJE vložila ředitelka festivalu Marie Jirmannová v roce 2014 na hlavu Radku Jarošovi. Chystá si podobnou korunovaci i v případě letošního hrdiny Petera Hámora?

Držitelé Koruny Himálaje se na horolezeckém festivalu nepotkají

Hradec v obležení šlapacích vozítek

Hradec Králové - Již poosmé se hradecké nábřeží u muzea proměnilo v přehlídku nejen šlapacích vozítek, ale hlavně české a francouzské kreativity a fantazie. Na připravenou trať centrem města se vydala nejenom lokomotiva Tomáš, český lev či Spiderman, ale tak Asterix i s Obelixem, mamut či pobřežní hlídka. Té bohužel nepomohl David Hasselhoff.

Dvůr Králové připravuje návrat textilního muzea do města

Královéhradecko, Dvůr Králové nad Labem - Ve Dvoře Králové pokračují práce na přesunu expozice textilního tisku zpět do města. Promění se proto i prostory královédvorské Střední školy informatiky a služeb.

Když se vdechne vykořeněným místům nový život

Královéhradecko, Horní Maršov - Obec Horní Maršov a občanské sdružení Hradní společnost Aichelburg získaly nominaci od josefovského pracoviště Národního památkového ústavu v kategorii Záchrana památky za záchranu a obnovu renesančního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově.

V kostce z regionu: Hřiště překvapivě spojuje generace

Královéhradecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Další hřiště se dočkalo své úpravy, tentokrát na plhovském sídlišti v Náchodě. Město do něho investovalo 180 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení