VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Škoda sochu Žižky nestihl dokončit

Hradec Králové – Společně s Deníkem se čtenáři mohou dozvědět mnoho zajímavého o sochách, které zdobí město. Informace zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění v Hradci Králové.

3.5.2011
SDÍLEJ:

Socha Jana Žižky v Žižkových sadech pod hradbamiFoto: Martina Vítková

Tentokrát se věnovala soše Jana Žižky v Žižkových sadech pod hradbami. Dnes zveřejňujeme pokračování. Socha se připravovala celých 47 let, proto je její historie poměrně obsáhlá.

Město se rozhodlo umístit Žižku na Velké náměstí do prostoru, kde stála „historicky i umělecky bezcenná kašna.“ Josef Škoda pracoval na Žižkově pomníku až do roku 1939. Na návštěvy k němu chodili nejen městští úředníci, ale vozily se vizitace až z Prahy, profesoři Zdeněk Wirth, Antonín Matějček a Jakub Obrovský. Třetinový model byl vystaven téhož roku v muzeu. K realizaci už ovšem nedošlo. 6. února 1942 byla činnost výboru pro postavení Žižkova pomníku zlikvidována a zbytek peněz byl použit na dostavbu muzea.

Po válce byl komitét pro postavení Žižkova pomníku znovu sestaven s původními členy, ale nová kapitola stavby se začala psát až koncem roku 1957. Byli kontaktováni profesoři Zdeněk Wirth a V.V. Štech a začalo se uvažovat o omezené soutěži, protože Josef Škoda zemřel už v roce 1949. Chvíli se uvažovalo vyzvat sochaře Ladislava Faltejska, Antonína Wagnera a Ladislava Zívra. Ve hře byla i kopie realizace sochaře Josefa Malejovského, jejíž originál byl osazen v Trocnově. Varianta kopie se městu zdála nedůstojná: „hradecký Žižka by měl být převážným uměleckým úkolem hradeckých umělců“. Anonymní celostátní soutěž byla vyhlášena 19. 8. 1958, přihlásilo se 58 návrhů. Šifry se dost opakovaly, takže tu byly tři Palcáty, dvě Pavézy, Kalich, ale i Nepřemožitelný, Pravda vítězí, Síla, Vůdce z lidu, Vpřed a 1424. Jezdecká socha se zdála hospodářsky neúnosná, zadáním tedy byla pěší figura z kamene na Velké (Žižkovo) náměstí. Přestože se dvěma návrhy účastnil Josef Malejovský, profesor VŠUP, Karel Hladík a František Štorek, vyhrál pražský sochař Jiří Dušek.

3.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Všestarský archeopark poodhalí tajemství bronzu

Hokejisté Olomouce (v červeném) proti Hradci Králové
19

Tři body přinesl mat v závěrečné třetině

Žena oprašovala kosmetickým štětcem rozvodnu na elektřinu, prý nesnáší špínu

Hradec Králové - Zásah, na který si budou dlouho pamatovat, mají za sebou hradečtí městští strážníci. Na tísňové lince městské policie byla ve čtvrtek, krátce před osmou hodinou ranní, přijata žádost o vyslání hlídky. Na chodníku před obytným domem seděla, od předešlého večera, mladá žena a chovala se podivně.

Na faře vozíčkářům předvedli zásahy policisté na koních

Královéhradecko, Trutnov /FOTO, VIDEO/ - Prostranství kolem fary v Úpické ulici ve středu odpoledne zažilo nečekanou premiéru. Klub vozíčkářů totiž pozval mezi své členy zástupce Krajského ředitelství Policie hlavního města Prahy z oddělení služební hipologie.

Veselský: „Lhota se po horším začátku sezony rozjíždí“

Hradecko - Chlumecký snajpr Jakub Veselský tipuje sedm duelů nejvyšší okresní fotbalové soutěže.

Smrt u Holic. Auto nemohli policisté poznat

Východní Čechy, Holice - Dopravní nehoda si v noci vyžádala jeden lidský život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení