Jsme doma, živí, zdraví a plní dojmů, kladných i nepříjemných. Tak se vyjadřovala více než stovka českých a slovenských vojáků navrátivších se před Vánoci z misí v Afghánistánu a v Iráku. Na nádvoří hradeckého Nového pivovaru byli včera armádou oceněni medailemi.

Velitel 5. kontingentu polní nemocnice a chemické jednotky v silách ISAF v afghánském Kábulu Martin Benda se vrátil plný příjemných zážitků i vzpomínek, které by raději zahnal co nejhlouběji do paměti. „Pohled na vojáky a vůbec pacienty zraněné nepřátelskou bojovou aktivitou nikdy není pěkný. I když jsem lékař a měl bych na to být zvyklý, tak se mě to emočně dost dotýkalo,“ řekl Deníku Martin Benda. Hezké vzpomínky si odváží hlavně na příkladnou spolupráci mnohonárodnostních jednotek na kábulské základně.

Zuzana Kupková, která pracovala na operačním sále kábulské polní nemocnice, nebyla s armádou v zahraničí poprvé. „Byla jsem na misích v roce 2002, 2007 a 2008, ale srdíčko jsem nechala na první. Bylo to prostě poprvé,“ uvedla. V Afghánistánu se nebála.

„Když poznáte místní obyvatele, zjistíte, že to jsou obyčejní lidé s normálními starostmi, jako my,“ prohlásila.
Přiznala však, že zažila i méně příjemné chvíle. Například při raketovém ostřelování kábulského letiště, kde byla umístěna základna.
„Na to vás žádný výcvik nepřipraví,“ uvedla.

Ani vojáci nasazení v Iráku si nemohli stěžovat na monotónní službu. „Jsou tam různá rizika, ale my jsme měli štěstí, protože bezprostředně na nás nebyl veden žádný útok,“ podělil se o zážitky velitel 5. kontingentu Armády České republiky v Iráku František Grmela. „Šok jsme zažili hned na začátku, když jsme se dozvěděli, že příslušníci irácké armády si ani nepřipouštějí, že by od nás mohli získat nějaké cenné informace. Postupně jsem sledoval, jak se to lámalo a jak jsme získávali kredit. V závěru jsme byli už odborníky, jejichž slovo platí,“ řekl. ..

Dva roky hradečtí lékaři zachraňovali životy spojeneckých vojáků i obyčejných Afghánců

Hradecký deník od roku 2007 sleduje práci zdravotníků z královéhradecké nemocniční základny v mezinárodních misích v Kábulu

1. kontingent

První kontingent české polní nemocnice a chemické jednotky působil v rámci mezinárodní sil ISAF v prostoru kábulského letiště v Afghánistánu od 19. března 2007. Poslední skupina zdravotníků se vrátila do České republiky 10. srpna 2007.
Velitelem byl plukovník Zoltán Bubeník.

Nemocnice poskytovala v Kábulu zdravotnické zabezpečení nejen příslušníkům koaličních armád, ale také afghánským vojákům a civilnímu obyvatelstvu.
Za dobu svého působení zde ošetřil více než 2500 pacientů a provedl na 50 složitých a 70 menších operačních zákroků.

2. kontingent

Druhý kontingent polní nemocnice a chemické jednotky působil v Afghánistánu od začátku srpna 2007 a jeho poslední skupina se vrátila do České republiky 19. prosince 2007.

Velitelem byl plukovník Igor Krivosudský.

Za dobu svého působení zde ošetřil více než 2260 pacientů a provedl na 66 složitých operací.
Koridorem polní nemocnice prošlo i 149 pacientů, kteří zde byli hospitalizováni.
Protichemickou jednotku, která plnila vysoce specializované úkoly, tvořili příslušníci liberecké brigády radiační, chemické a biologické ochrany.

3. kontingent

Třetí kontingent polní nemocnice a chemické jednotky působil v Kábulu od prosince 2007 do poloviny dubna 2008.
Velitelem byl podplukovník Marek Kocvrlich.

Lékaři ošetřili přes 2000 pacientů a provedli více než 70 chirurgických zákroků. Plně využita byla i kapacita zubní ordinace.
V únoru 2008 byl uveden do provozu celotělový tomograf (CT), který lékařům usnadnil v mnoha případech správné rozhodování před operačním výkonem.

Pomyslnou tečku za úspěšnou misí byl slavnostní nástup v Olomouci, který se uskutečnil ve čtvrtek 24. dubna 2008

4. kontingent

Čtvrtý kontingent polní nemocnice a chemické jednotky působil v Afghánistánu od poloviny dubna 2008 do zhruba poloviny srpna loňského roku.

Velitelem byl plukovník Mojmír Mrva, pro kterého to byla osmá zahraniční mise.

Situace v Kábulu se vůči koaličním vojákům zhoršila, dokonce se prý dá hovořit o třísetprocentním nárustu nepřátelských aktivit proti spojencům v porovnáním s loňským rokem.

Statistika těch, kterým poskytli čeští zdravotníci pomoc, byla podle plukovníka Mrvy výrazně vyšší než ta, kterou hlásil předcházející kontingent.

5. kontingent – poslední mise v Kábulu

Pátý kontingent polní nemocnice a chemické jednotky působil na základně v Kábulu od půlky srpna 2008 do prosince. Posledním letem z afghánské metropole do Prahy byla mise v pátek 19. prosince 2008 ukončena.

Velitelem kontingentu byl podplukovním Martin Benda.

Polní nemocnice působila na mezinárodním letišti v Kábulu a do vzdálenosti 10 kilometrů od tohoto letiště.

Od srpna Češi ošetřili více než 2100 pacientů a provedli zhruba sto operací. Po boku Čechů zde své úkoly plnilo i několik zdravotníků ze Slovenska.

Místo českých odborníků budou nyní ve zdevastované metropoli pracovat Belgičané a Portugalci. Pokud bude potřeba, pomohou jim Francouzi.

Hradečtí lékaři budou nyní zařazeni do společného Česko – Slovenského vojenského uskupení Battle Group v rámci nově budovaných ozbrojených sil Evropské unie.