VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovny jdou s dobou, internet je běžný

Hradec Králové – V nedávných dnech proběhla médii zpráva o chystaném ukončení podpory poskytování internetu ve veřejných knihovnách – prý z úsporných důvodů.

2.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Foto: Městská knihovna Prachatice

Projekt internetizace knihoven (PIK) vznikl na základě dokumentu Státní informační politika ve vzdělávání z roku 2000 a realizaci stanovilo usnesení vlády ČR ze dne 14. ledna 2004.

Projekt internetizace knihoven umožnil hlavně knihovnám v malých obcích zajistit službu veřejně přístupného internetu. O zmíněné situaci v knihovnách minulý týden jednal i výbor pro kulturu a památkovou péči Královéhradeckého kraje.

K čemu je dobrý internet

Informace a elektronická komunikace stále více pronikají do každodenního života. Rčení „Kdo není na internetu, jako by nebyl“, je doplňováno o vyhledávání na Googlu a sociální sítě typu Facebook. Elektronické zdroje umožňují rychlejší orientaci v množství poznatků, vyhledávání informací, sledování dění, elektronickou poštu, komunikaci na sítích… Narůstá sice počet počítačových stanic v domácnostech, avšak poplatky za připojení k internetu jsou stále příliš vysoké, a tím pádem pro mnohé domácnosti nedostupné.

Rozsáhlý dokument Národní rozvojový plán ČR 2007 až 2014 se mimo jiné zmiňuje o důvodech posílení služeb tzv. informační společnosti: „… nízká dostupnost vysokorychlostního přístupu k internetu, nedostatečné využívání informačních a komunikačních služeb malými a středními podniky a domácnostmi, nízké vybavení domácností PC, respektive zařízeními pro využívání služeb ICT, nízká počítačová gramotnost veřejnosti a nedostatečná motivace k využívání moderních technologií, podceňování informační bezpečnosti…“

Knihovny nejsou jen půjčovnami knih

Knihovny jsou kulturně-vzdělávací zařízení přístupná široké veřejnosti. Nabízejí příjemné prostředí a širokou nabídku služeb. Vedle tradičních dokumentů – knih a časopisů – to jsou multimédia, informace a databáze zprostředkované internetem, v neposlední řadě i elektronické čtečky knih. Škála návštěvníků knihoven je pestrá – od malých dětí, školáků a studentů přes lidi bez zaměstnání či se zdravotním handicapem po seniory. Trendem je, aby knihovna poskytla nejen žádaný dokument nebo informaci, ale aby se stala i místem setkávání, komunitním centrem, a to i v malých obcích, kde již nefunguje škola, byla zrušena pošta, dopravní obslužnost je komplikovaná atd. Někde byla zachována alespoň prodejna, a tak se knihovna stává jediným místem kultury. V Královéhradeckém kraji funguje na 400 knihovnických a informačních pracovišť a asi polovina z nich je v malých obcích do 500 obyvatel; výhodou je i to, že prostory knihovny bývají pod jednou střechou s obecním úřadem.

V průběhu posledních pěti let se podařilo zlepšit prostředí v obecních knihovnách a rozšířit nabídku služeb. Narůstá zpřístupňování dokumentů a informací elektronickou formou a možnost vzdáleného přístupu do databází. I v obecních knihovnách je kvalifikovaný a proškolený personál, který zajišťuje pomoc při využívání moderních informačních a komunikačních technologií. Jsou obce, které vykazují vyšší počet návštěvníků internetu než těch, kteří uskutečňují klasické výpůjčky knih.

Regionální systémy

Pro zrychlení a zkvalitnění knihovnických činností jsou využívány regionální knihovní systémy. Formou propojení došlo například k odbourání složitých administrativních úkonů, jakým je obálkový výpůjční systém apod. Zjednodušuje a sjednocuje se evidence a katalogizace nových knih, urychluje se proces výpůjček, jejich prodlužování i celková revize fondu knihoven. Lze budovat jednotný souborný on-line katalog, webové stránky knihovny a umožnit vzdálený přístup ke službám knihovny – to vše na základě připojení k internetu. Zrušení připojení nebo jeho neúměrné zdražení by několik let užitečné práce a prokazatelné úspěchy zcela zlikvidovalo.

A jeden konkrétní příklad na závěr (na základě vlastních prožitků z roku 2006):
Navštívit dopravní odbor magistrátu např. z důvodu změny v evidenci vozidla znamená nejprve vystát frontu před otevřením a získat pořadové číslo - počet klientů je omezen pracovní dobou příslušného dne – a podle časovky v závislosti na počtu dalších klientů svoji záležitost vyřídit. Akce zabere hodně času. Nebo je možné využít elektronický objednávkový formulář – vybrat si vhodný den a hodinu, vytisknout si rezervaci a pak přijít na stanovený čas – bez zbytečného čekání a stresu, operace jsou vyřízeny během deseti minut. Chce to jen mít přístup k internetu. Nemám ho doma nebo si nevím rady? Nejbližší knihovna mi pomůže. Přístup k internetu v knihovnách bude ještě dlouho potřebný, stejně tak jako knihy a časopisy.⋌Alena Součková

2.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

SÁZKA PRO HRADEC. Pardubický Dominik Fusek předal Hradečákům odměnu za výhru ve fotbalovém derby. Sázku o snídaní uzavírali za Hradec střelec Jan Pázler a brankář Radim Ottmar.

Hradecký problém: První půle

Nejdřív vězte, potom jezte. Muž si pochutnal na muchomůrce zelené

Královéhradecko - Říká se, že všechny houby jsou jedlé, některé však jen jednou. Do mykologické poradny v Hradci přišel před časem muž, který si uvařil muchomůrku zelenou.

Hradecký půlmaraton a maraton chystá již pátý ročník. Hlaste se!

Hradec Králové - Je neuvěřitelné, že největší sportovní akce východních Čech Olfincar Hradecký půlmaraton a ČSOB Maraton Hradec Králové, jehož se pravidelně účastní více než dva tisíce běžců všech úrovní a věku, odstartuje za necelé dva měsíce již do jubilejního pátého ročníku.

Po bouřkách uklidí brigádníci i spolky

Trutnovsko - Zapnutím elektřiny problémy malých obcí nekončí. Lidé se starají o škody doma, na úklid čekají ale i veřejná prostranství.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení