To jsou na české straně dvě zásadní investice, které zahrnují projekty přeshraniční spolupráce, na které Správa Krkonošského národního parku získala 837 tisíc eur z operačního programu.

Projektem podpoří turistický ruch

První projekt Via Fabrilis – cesta řemeslných tradic vypracovali Vrchlabští společně s muzeem Keramiky v polském Boleslavci. „Zaměřili jsme ho na rozvoj cestovního ruchu a zachování kulturního dědictví. Polští sousedé se chystají na rekonstrukci muzea, u nás je už akce na historických domcích připravena,“ konstatovala mluvčí parku Alena Drahná.

V dosavadních historických domcích, které jsou součástí Krkonošského muzea, bude podrobeno rekonstrukci půdní podkroví, kde je nyní umístěna výstava turistiky. Jeho vzhled by měl v budoucnu připomínat klasickou horskou chalupu. Součástí projektu, který přijde na 615 tisíc eur, je vybudování repliky čtvrtého domku. Návštěvníci muzea zatím nebudou přestavbou omezeni. Výstavy zůstávají přístupné.

Druhý projekt nese název Zlepšení přeshraniční spolupráce v ekologické výchově v KRNAP a KPN. „Tento záměr jsme podali s polským národním parkem a představuje zbývající část přiznané dotace,“ upozornila Drahná.

Ve Szklarské Porebě budee dovybaveno Krkonošské centrum ekologické výchovy. Ve Vrchlabí už začaly stavební práce na obnově Stanice mladých ochránců přírody. „ Jde o celkovou přestavbu objektu, který staticky zajistíme, nově opláštíme a zateplíme. Cílem je také zvětšení prostor učebny. Pokud nás nezbrzdí dlouhá zima a vše půjde podle harmonogramu, měla by být rekonstrukce hotová do srpna,“ vysvětlil vedoucí oddělení ekologické výchovy Josef Pivoňka. Připomněl, že záměr obsahuje i neinvestiční část. „Od února zapojíme studenty vrchlabského gymnázia a sportovního gymnázia ve Szklarske Porebě do osmnácti společných setkání. Každého se zúčastní třicetičlenné skupiny, které budou poznávat kulturní, historické pamětihodnosti a bohatství národních parků. Vše zakončíme letním putovním táborem po Krkonoších,“ dodal Pivoňka. (jm)