Lidem bez domova se v těchto dnech nežije příliš lehce. Mrazy sužují leckoho a co teprve ti, kteří o svá obydlí přišli. "Mrazy těchto dní celkem dobře snáším. V této lokalitě kempuji už od listopadu, takže jsem tady celou zimu. Do azylového domu nechodím, jsem soběstačný a ty lidi tam nepotřebuji. Tímhle způsobem žiji už dva roky. Na ulici jsem se dostal díky svým problémům. Rozešel jsem se se ženou, pak následoval kriminál a potom už jsem se vezl. Předtím jsem pracoval v Gumokovu, tam jsem dělal závozníka, po zrušení jsem přišel o práci. Je mi padesát čtyři let, už se v práci nechytnu,“ řekl muž žijící na ulici Miloš Koky.

Pro chladné dny mají i azylová zařízení v Hradci Králové problémy. Musí denně řešit převis svých klientů nocležníků. V Domě u Matky Terezy mají 32 lůžek v azylovém domě a čtyřicet na nocleh. "Velký počet uchazečů na přespání řešíme v těchto chladných časech s každým dnem. Zájemci si u nás mohou vybrat, když chtějí zůstat na židli či za příplatek deseti korun přespat na karimatce. Odhadem k nám každý den chodí kolem stovky klientů. Za dva roky, co tu pracuji, nedošlo k žádné nešťastné události, že by někdo umrzl,“ prozradila vedoucí Domu u Matky Terezy Dana Pechová. K tomu, aby klienti mohli být přijati do tohoto zařízení, je zapotřebí, aby splňovali několik daných kritérií. Musí být bez přístřeší a starší osmnácti let. Nemohou však přijít klienti pod vlivem návykových látek a ti, kteří nejsou zdravotně způsobilí a soběstační.

"Ve srovnání s Pardubicemi je na tom Hradec Králové o poznání lépe. Máme tu krásnou šest let starou nemovitost jako značně kvalitní zázemí pro naše uživatele,“ uzavřela Pechová. Policie v těchto dnech také provádí preventivní kroky. Hlídky průběžně procházejí vytipovaná stanoviště. "Zatím nejsme na bodu kritického stavu. Lidé žijící na ulici jsou informováni o možnostech azylového domu,“ poznamenal vedoucí oddělení prevence Městské policie Hradec Králové Ivan Dubec.

ČTĚTE TAKÉ:
JAK TO VIDÍ JAN ODSTRČIL: Tak kdo je tady vlastně skutečný bezďák?

(jo)