VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obléhání hájenky v lesích nadále pokračuje

Hradec Králové /FOTO/ - Přes 2000 podpisů se od začátku týdne objevilo pod peticí za záchranu fořtovny U Dvou šraňků.

18.1.2016 2
SDÍLEJ:

Lukáš Kocián a Miroslav Vojtěch nad peticí.Foto: Deník/ Petr Vaňous

„Je to jako postavit prasečák na sídlišti," nebrala si servítky Bohuslava Langšádlová, která v sobotu přijela připojit podpis pod petici žádající hradeckou radnici, potažmo její společnost Městské lesy, aby ustoupily od záměru zbořit hájenku U Dvou šraňků a na jejím místě vystavět „UFO" za 20 milionů korun. A nebyla sama, kdo využil nabídku „nechtěného" nájemníka Miroslava Vojtěcha, jenž o třetí lednové sobotě uspořádal ve fořtovně den otevřených dveří spojený s podpisem pod petici. To vše kvůli tomu, aby dokázal, že hájenka nejen že není ve špatném technickém stavu, ale hlavně proto, aby radnici dokázal, že ne všechny její kroky jsou správné. „Myslím si, že zbořit hájenku a na jejím místě postavit tohle monstrum je trošku přes čáru. Stavení tu stojí takřka 150 let a mělo by se zachovat pro další generace," řekl Deníku nad podpisovými archy ukrytými před sněhovými vločkami na verandě myslivny Miroslav Vojtěch. A není sám, kdo má stejný názor. Kdo v sobotu vyrazil po Hradečnici, potkával desítky lidí, jejichž hovor se velmi často stáčel k hájovně, jež v lesích stojí již od roku 1869.

Mezi petičníky byla i Šárka Drahotová, která prý neváhala ani chvilku a podpis přijela připojit až z Pardubic. „Byla by to určitě velká škoda tuto krásnou stavbu zbořit. Vždyť má město spoustu jiných a příhodnějších lokalit, kde by mohlo UFO vyrůst," řekla Deníku Šárka Drahotová.

S takovou reakcí asi hradecká radnice, potažmo její společnost Městské lesy, nepočítala. Během soboty se v rámci dne otevřených dveří ve fořtovně U Dvou šraňků sešlo dalších 150 podpisů pod petici, žádající magistrát, aby hájovnu z druhé poloviny devatenáctého století ušetřila a uvažovanou stavbu Lesního výukového centra za 20 milionů korun přehodnotila, respektive přesunula na jiné „vhodnější" místo.

Stavba ano, ale jinde

„Proti stavbě, jako takové, nic nemám. Je to moderna, která by Hradci, coby pokračovateli tradice Salonu republiky, slušela. Ale ne zde," řekl na zápraží hájenky člen petičního výboru Lukáš Kocián, který se k „protestní" akci rozhodl tak trošku i z osobních důvodů.

„Jsem v Hradci Králové od svých pěti let. A vzpomínám si, že jako malí kluci jsme do novohradeckých lesů jezdili na dobrodružné výpravy. Mám to tady prostě ráda a tato hájovna sem historicky patří," řekl muž, který již kvůli petici absolvoval schůzku s vedením města.

„Jednání s radnicí již proběhlo. Ale mám pocit, že nás jen zaregistrovali. Jinak nás radnice dál ignoruje a stejně si bude chtít prosadit to, co chce," řekl Lukáš Kocián s tím, že sobotní akci ve fořtovně navštívilo přes dvě stovky lidí.

Ne všichni se však pod petici podepsali. „Bylo to dáno tím, že spousta z nich se buď podepsala již na internetové verzi petice, kde je již přes dva tisíce podpisů, nebo své jméno přidali na blankety, které se pohybují ve městě," řekl Lukáš Kocián a dodal, že hájovna nezajímá jen obyvatele Hradce, ale i lidé z blízkého i dalekého okolí.

Projektové výjimky

„Například v pátek si podpisový arch odvezl jeden člověk do Jičína," řekl Deníku člen petičního výboru, kterému se v pátek podařilo od města získat projektovou dokumentaci chystaného UFA. „Teď mě čeká detailní rozbor. Ale to, co jsem si stačil prostudovat, mě usvědčilo v mém názoru, že toto místo je pro chystanou stavbu nevhodné. A to už jen z hlediska toho, že tu nejsou žádné inženýrské sítě či zdroj vody a celá projektová dokumentace je protknuta celou řadou výjimek," řekl Deníku člen petičního výboru, který si stavbu dovede představit na jiných pozemcích města.

Například u současného sídla Městských lesů, kde začíná Písečnice, nebo u lesního hřbitova.

Ve hře je podle něj stále i oblast bývalé střelnice za psím útulkem. A to přes to, že radnice by, podle slov její mluvčí Magdalény Vlčkové, měla s tímto pozemkem problém v podobě vyjmutí z lesního 
fondu.

„Je potřeba přihlédnout také k tomu, že v těchto místech by jakákoliv stavba představovala nemalé náklady spojené s vynětím z lesního fondu v rekreačním lese, bylo by nutné kácení či vybudování systému odpadních vod. To všechno jsou záležitosti, které jsou u stávající lokality vyřešeny a nepředstavují tedy další finanční náročnost," osvětlovala minulý týden Deníku situaci na střelnici magistrátní mluvčí.

Fondy versus fondy

S těmito slovy však Lukáš Kocián nesouhlasí. „Podle mého názoru by to nebylo vůbec komplikované. Navíc tam teď jsou jen náletové dřeviny, které stačí odstranit. Když jsem se ptal architekta Pavla Zadrobílka, který stojí za projektem Lesního centra, na to, že i v místě hájovny by se měla část pozemku z lesního fondu vyjmout, tak mi řekl, že to nebude žádný problém. Tak když by to nebyl problém tady, tak proč by to měl být problém tam?" vznesl otázku, kterou možná v blízké budoucnosti položí i hradeckým radním, Lukáš Kocián.

Autor: Petr Vaňous

18.1.2016 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Všestarský archeopark poodhalí tajemství bronzu

Hokejisté Olomouce (v červeném) proti Hradci Králové
19

Tři body přinesl mat v závěrečné třetině

Žena oprašovala kosmetickým štětcem rozvodnu na elektřinu, prý nesnáší špínu

Hradec Králové - Zásah, na který si budou dlouho pamatovat, mají za sebou hradečtí městští strážníci. Na tísňové lince městské policie byla ve čtvrtek, krátce před osmou hodinou ranní, přijata žádost o vyslání hlídky. Na chodníku před obytným domem seděla, od předešlého večera, mladá žena a chovala se podivně.

Na faře vozíčkářům předvedli zásahy policisté na koních

Královéhradecko, Trutnov /FOTO, VIDEO/ - Prostranství kolem fary v Úpické ulici ve středu odpoledne zažilo nečekanou premiéru. Klub vozíčkářů totiž pozval mezi své členy zástupce Krajského ředitelství Policie hlavního města Prahy z oddělení služební hipologie.

Veselský: „Lhota se po horším začátku sezony rozjíždí“

Hradecko - Chlumecký snajpr Jakub Veselský tipuje sedm duelů nejvyšší okresní fotbalové soutěže.

Konopí sklidil seniorce zloděj

Královéhradecko /LINKA 112 - KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Seniorce, která v kyblíku pěstovala metr a půl vysokou rostlinu konopí, ze které si chtěla udělat mast na bolesti, zbyl jenom stonek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení