Možná už jste to sami na sobě pocítili. Změna počasí, ochlazení a deštivo přineslo už první útok na zdraví. Lékaři proto varují před příchodem chřipkových onemocnění a nabízejí řešení – očkování.

„Od konce září je už možné se nechat očkovat proti chřipce. V letošním roce je kromě běžných vakcín k dispozici také novinka, téměř bezbolestná vakcína, podávaná do kůže. Všechny chřipkové vakcíny jsou účinné proti třem nejpravděpodob­nějším původcům chřipky v následující sezoně, včetně takzvané pandemické chřipky A(H1N1),“ uvedl Pavel Slezák ze Střediska očkování a cestovního lékařství.

Bezplatné očkování mají zaručeno zájemci starší 65 let a také ti, kteří jsou postiženi některými dlouhodobými nemocemi. Těm hradí očkování proti chřipce zdravotní pojišťovny. Takové očkování provádí příslušní praktičtí lékaři.

„Ostatní zájemci mohou být očkováni za úhradu, která však není nijak vysoká. Například v ordinacích Střediska očkování a cestovního lékařství v Pardubicích, Svitavách a v Ústí nad Orlicí se lze nechat očkovat za dvě stě osmdesát korun,“ sdělil Deníku Pavel Slezák.

Chřipka je akutní virové onemocnění postihující celý organizmus. Projevuje se do tří dnů po nákaze náhle vzniklou horečkou, celkovou únavou, malátností, často s bolestmi kloubů a svalů.

Onemocnění trvá nejméně týden a následná rekonvalescence i několik týdnů. Zápal plic či jiné vážné zhoršení zdravotního stavu je častější u lidí nad 65 let, chronicky nemocných (hlavně srdce, plíce) a dětí do jednoho roku věku. Každý rok zemře v České republice na chřipku kolem dvou tisíc nemocných.

„Účinnost chřipkových vakcín se pohybuje kolem sedmdesáti procent. Očkování samozřejmě nechrání před jinými, sezonními, vzduchem přenášenými nemocemi, nicméně chřipka je z nich jednoznačně nejzávažnější. Vyloučena je i nákaza chřipkou způsobená samotným očkováním, protože neobsahují celé částice viru, ale jen některé jeho složky, odpovědné za vytvoření imunity a jejich snášenlivost je dobrá,“ ubezpečil Slezák s tím, že alergická reakce na očkování je pouze výjimečnou záležitostí.

Očkováním podle něj nechráníme jen sebe, ale také tím snižujeme riziko přenesení infekce na své blízké – děti, prarodiče, kteří se třeba kvůli věku či zdravotnímu stavu očkovat nemohou.