„Trošičku pochybujeme o tom, že to byla otrava houbami, jak to prezentovala rodina. V pozadí mohl být jiný problém, a to s topením, takže to mohla být otrava ze zplodin. Ale argument rodiny byl tak silný, že mu v první fázi všichni uvěřili,“ uvedl lékař. Přesto byly houby odeslány na rozbor do laboratoře.
Včera už byl stav rodičů i jejich dvou dětí dobrý.

„Všichni se těší dobrému zdravotnímu stavu,“ potvrdil Jiří Řezníček. Rodina by dnes měla opustit nemocnici. V neděli ji přitom záchranka do nemocnice přivezla ve vážném stavu, s poruchami vědomí, nevolností a halucinacemi.

Teorie o otravě žampiony nepřipadá pravděpodobná ani mykologovi Martinu Mičkovi, i když připouští, že je možná.

„Pokud to opravdu byly žampiony, tak těmi se otrávit nedá. V poslední době v nich sice byly nalezeny karcinogenní látky, ale aby byly zdraví škodlivé, to by jich člověk musel sníst deset kilo, což je nesmysl,“ domnívá se mykolog Martin Mička.

„Ale houba podléhá rozkladu, při němž se uvolňují toxiny. K tomu dochází, když houby zabalíte do igelitového sáčku a necháte je v něm. I když budou v ledničce, zapaří se a začne rozklad. Takže je možné se otrávit i jedlou houbou,“ dodal.

„Je možné, že se do hub něco dostalo při pěstování,“ přidává další možnost pěstitel žampionů z Chrudimska a potvrzuje, že by houby rozhodně neměly být v igelitu.

„Žampiony by měly vydržet čerstvé pět šest dní, nejlepší je skladovat je při teplotě od nuly do šesti stupňů,“ radí na závěr.

Martin Mička k tomu dodává: „Houby by se měly prodávat volně. Když jsou v krabičce, měla by mít otvory, ale pokud jsou uzavřené ve vaničce s igelitovou fólií, doporučuju nebrat.“