VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijde Hradec o své varhany?

Hradec Králové – „Zaznívají hlasy pro i proti stěhování varhan z městské hudební síně do Neratova,“ řekl náměstek Josef Krofta

20.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Varhany v městské hudební síni měly na koncertě komorního orchestru Barocco sempre giovane zaznít naposledy. Tato zpráva rozvířila v Hradci Králové diskusi o tom, jaká situace doopravdy je.

Kraj o varhany značky Rieger–Kloss před časem projevil zájem s tím, že se demontují, převezou a opět složí dohromady v neratovském kostele. „Jsou hlasy, které stěhování doporučují, protože jsou varhany pro městskou hudební síň předimenzované,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu, sport a cestovní ruch Josef Krofta.

Ovšem informace o předimenzování nástroje v daném prostoru ve znaleckém posudku od Karla Zadáka chybí. Píše se v něm, že nástroj je až na nějaké drobnosti v celkem dobrém technickém stavu. Některé části jsou opotřebované používáním. „Varhany jsou také hodně znečištěny prachem a špínou,“ dočteme se dále ve znaleckém posudku. Nabízí se otázka, proč varhany tedy pouze neoprášit a neopravit, namísto stěhování, které by mohlo přinést některé komplikace.

Dvě stě tisíc korun na opravu jsou nejmenší investicí. Celková cena varhan je totiž odhadnuta na dva miliony korun. Další nezbytné náklady, které by pravděpodobně hradil nový vlasník varhan dohromady i s opravou, činí 790 tisíc korun. „V současné době je nejisté, jak situace dopadne,“ dodal Josef Krofta.

Varhany v městské hudební síni byly stavěny na zakázku a po jejich demontování by se také mohla výrazně změnit akustika.

Pokud by nastal scénář s jejich prodáním, tak pro město by znamenal také investici do rekonstrukce a nejspíše by muselo koupit koncertní klavír.

Celkové náklady by přesáhly milion sto tisíc korun. „Myslím si, že vhodných míst pro důstojný varhanní koncert je v Hradci Králové spousta. Rozhodně ale není na místě panika, že neproběhnou nasmlouvané akce,“ tvrdí náměstek primátora pro kulturu, sport a cestovní ruch Josef Krofta.

O dalším využítí se zatím jen spekuluje. „Objekt by mohl dále sloužit pro komorní sbory, nebo by se zde mohly v neděli konat bohoslužby Řeckokatolické církve, která v Hradci Králové postrádá adekvátní prostor pro modlitebnu,“ poznamenal Josef Krofta.

Z radnice se ozývají také hlasy, které celou situaci tvrdě odsuzují. „Pokud znalec uvedl, že nejnižší částka je na vyčištění zaprášených varhan, tak nechápu, proč by mělo město přistoupit na transakci, která je z mého pohledu nepromyšlená, unáhlená a s minimálním finančním ziskem, ale zato s velkou kulturní ztrátou. Pokud už dnes uvažujeme, že se Hradec Králové stane po obnovení Kuksu v roce 2014 strategickým místem, kam mnozí z turistů zamíří, tak můžeme hudební síň s varhanami dobře využít,“ prohlásila radní Lenka Jaklová. V současné době tedy záleží na kraji, jestli najde peníze na koupi varhan, a na rozhodnutí rady a zastupitelstva města.

20.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den otevřených dveří na heliportu Letecké záchranné služby
17

Letecká záchranná služba dnes pořádá Den otevřených dveří

JAKUB Lánský (na snímku vlevo) nastoupil do derby v Hořicích na postu stopera.

Zkraje jara upadl do bezvědomí. Teď už zase válí na trávníku

V Hradci se konal první ročník veletrhu sociálního podnikání

Hradec Králové - Regionální rozvoj, podpora sociálního podnikání a společenská odpovědnost byly hlavními tématy veletrhu, který se uskutečnil ve středu v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové.

Kuthanová: 'Po přestávce jsme zabraly a snad jsme zanechaly lepší dojem'

Hradec Králové - Určitě si představovaly příznivější průběh prvního finálového mače. Hradecké basketbalistky nezachytily nástup vysoce favorizovaného USK Praha.

Sůl nad železo v Archeoparku Všestary

Hradec Králové - Jak souvisí sůl s dobou, kdy se v pravěku objevilo první železo? Odpověď můžete najít o tomto víkendu v Archeoparku Všestary. kde pořadatelé přichystali víkend plný nevšedních zážitků.

Půl miliardy pro střední školy

Hradec Králové - Královéhradecký kraj ve spolupráci se středními školami připravuje projekty, které se mají týkat oprav budov, modernizace vyučovacích místností či pořízení nového vybavení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies