VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijde Hradec o své varhany?

Hradec Králové – „Zaznívají hlasy pro i proti stěhování varhan z městské hudební síně do Neratova,“ řekl náměstek Josef Krofta

20.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Varhany v městské hudební síni měly na koncertě komorního orchestru Barocco sempre giovane zaznít naposledy. Tato zpráva rozvířila v Hradci Králové diskusi o tom, jaká situace doopravdy je.

Kraj o varhany značky Rieger–Kloss před časem projevil zájem s tím, že se demontují, převezou a opět složí dohromady v neratovském kostele. „Jsou hlasy, které stěhování doporučují, protože jsou varhany pro městskou hudební síň předimenzované,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu, sport a cestovní ruch Josef Krofta.

Ovšem informace o předimenzování nástroje v daném prostoru ve znaleckém posudku od Karla Zadáka chybí. Píše se v něm, že nástroj je až na nějaké drobnosti v celkem dobrém technickém stavu. Některé části jsou opotřebované používáním. „Varhany jsou také hodně znečištěny prachem a špínou,“ dočteme se dále ve znaleckém posudku. Nabízí se otázka, proč varhany tedy pouze neoprášit a neopravit, namísto stěhování, které by mohlo přinést některé komplikace.

Dvě stě tisíc korun na opravu jsou nejmenší investicí. Celková cena varhan je totiž odhadnuta na dva miliony korun. Další nezbytné náklady, které by pravděpodobně hradil nový vlasník varhan dohromady i s opravou, činí 790 tisíc korun. „V současné době je nejisté, jak situace dopadne,“ dodal Josef Krofta.

Varhany v městské hudební síni byly stavěny na zakázku a po jejich demontování by se také mohla výrazně změnit akustika.

Pokud by nastal scénář s jejich prodáním, tak pro město by znamenal také investici do rekonstrukce a nejspíše by muselo koupit koncertní klavír.

Celkové náklady by přesáhly milion sto tisíc korun. „Myslím si, že vhodných míst pro důstojný varhanní koncert je v Hradci Králové spousta. Rozhodně ale není na místě panika, že neproběhnou nasmlouvané akce,“ tvrdí náměstek primátora pro kulturu, sport a cestovní ruch Josef Krofta.

O dalším využítí se zatím jen spekuluje. „Objekt by mohl dále sloužit pro komorní sbory, nebo by se zde mohly v neděli konat bohoslužby Řeckokatolické církve, která v Hradci Králové postrádá adekvátní prostor pro modlitebnu,“ poznamenal Josef Krofta.

Z radnice se ozývají také hlasy, které celou situaci tvrdě odsuzují. „Pokud znalec uvedl, že nejnižší částka je na vyčištění zaprášených varhan, tak nechápu, proč by mělo město přistoupit na transakci, která je z mého pohledu nepromyšlená, unáhlená a s minimálním finančním ziskem, ale zato s velkou kulturní ztrátou. Pokud už dnes uvažujeme, že se Hradec Králové stane po obnovení Kuksu v roce 2014 strategickým místem, kam mnozí z turistů zamíří, tak můžeme hudební síň s varhanami dobře využít,“ prohlásila radní Lenka Jaklová. V současné době tedy záleží na kraji, jestli najde peníze na koupi varhan, a na rozhodnutí rady a zastupitelstva města.

20.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Horská kola změní dopravu v centru města

Oblastní nemocnice Trutnov

Špitál v Trutnově projde úpravami

Fanoušci mohou v pondělí bagrovat, budou u toho i osobnosti Votroků

Hradec Králové - Pondělní utkání fotbalové Fortuna národní ligy mezi Hradcem Králové a Příbramí (17.00) bude poslední, které bude moci fanoušek sledovat ze západní tribuny Malšovického stadionu.

Koupání u Rozkoše vyřeší biotopem

Královéhradecko, Česká Skalice - Biotopové koupaliště v takové velikosti bude jedním z prvních v celém Královéhradeckém kraji.

Muži odstartují sezonu duelem se Šlapanicemi

Hradec Králové - O víkendu vstupují do nové sezony basketbalisté Královských sokolů.

Omluvenky pro předškoláky. Novinka, která přináší papírování a starosti navíc

Královéhradecko, Jičínsko - Máte doma předškoláka? Pokud marodí nebo si chce prodloužit víkend u babičky, nezapomeňte jeho absenci včas oznámit mateřské škole. Na poslední rok ve školce má totiž přichystaný svůj omluvný list.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení