VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přísný muž v antickém rouchu odkazuje na původ práva

Hradec Králové – Společně s Deníkem se čtenáři mohou dozvědět mnoho zajímavého o sochách, které zdobí město. Informace zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění v Hradci Králové.

24.5.2011
SDÍLEJ:

Přísný muž v římském rouchu odkazuje na původ právního systému v antickém Římě.Foto: Martina Vítková

V tomto dílu najdete informace o sochách Právo a Spravedlnost od Josefa Bílka.

Soudní budova na Okružní třídě byla postavena architektem Václavem Rajchlem v roce 1934, o rok později k ní přibyly dvě světlé pískovcové sochy Josefa Bílka.
Sochař byl absolventem hořické kamenosochařské školy a Uměleckoprůmyslové školy v Praze, pocházel z Podhorního Újezdu u Hořic. Pozoruhodné je spojení funkcionalistického stylu budovy, který běžně s plastickou výzdobou nekoresponduje. Navíc s alegorií. Rejchlova budova však toto spojení ustála. Sochařský záměr, tedy dvě plastiky na nízkých soklech u paty schodiště, tak trochu kopíruje v rámci jednotného stylu města příklad Gočárovy budovy koželužské školy s plastikami Josefa Škody. Ty byly osazeny už před soutěží na soudní budovu. Právo stojí symbolicky vpravo, jeho figura je mužská. Přísný muž v římském rouchu odkazuje na původ právního systému v antickém Římě.

Právo dále určuje zákoník v podobě velké okované knihy u pat muže. Kniha ale znamená také učenost. Neméně důležitou součástí práva je moc exekutivní – moc vykonávat právo. Tu představuje velký a těžký meč, o který se muž opírá, a pergamen – což má být patrně rozsudek, rozkaz, výklad nebo vyhláška. Pergamen je z dnešního pohledu nejproblematičtějším prvkem porozumění soše. O Spravedlnosti se dozvíte více v dalším dílu příští týden.

24.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
NA LYŽAŘSKÝ MARATON do Argentiny vyrazí v srpnu Vladimír Matějka z Vrchlabí. Doma trénuje na suchu, pravidelným výstupem na Žalý.
16

V létě na běžky? Ano, Vrchlabáci vyrazí za tučňáky do Patagonie

KORUNU HIMÁLAJE vložila ředitelka festivalu Marie Jirmannová v roce 2014 na hlavu Radku Jarošovi. Chystá si podobnou korunovaci i v případě letošního hrdiny Petera Hámora?

Držitelé Koruny Himálaje se na horolezeckém festivalu nepotkají

Hradec v obležení šlapacích vozítek

Hradec Králové - Již poosmé se hradecké nábřeží u muzea proměnilo v přehlídku nejen šlapacích vozítek, ale hlavně české a francouzské kreativity a fantazie. Na připravenou trať centrem města se vydala nejenom lokomotiva Tomáš, český lev či Spiderman, ale tak Asterix i s Obelixem, mamut či pobřežní hlídka. Té bohužel nepomohl David Hasselhoff.

Dvůr Králové připravuje návrat textilního muzea do města

Královéhradecko, Dvůr Králové nad Labem - Ve Dvoře Králové pokračují práce na přesunu expozice textilního tisku zpět do města. Promění se proto i prostory královédvorské Střední školy informatiky a služeb.

Když se vdechne vykořeněným místům nový život

Královéhradecko, Horní Maršov - Obec Horní Maršov a občanské sdružení Hradní společnost Aichelburg získaly nominaci od josefovského pracoviště Národního památkového ústavu v kategorii Záchrana památky za záchranu a obnovu renesančního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově.

V kostce z regionu: Hřiště překvapivě spojuje generace

Královéhradecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Další hřiště se dočkalo své úpravy, tentokrát na plhovském sídlišti v Náchodě. Město do něho investovalo 180 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení