VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhledna Bramberk, cíl turistů, chátrá

Pojizeří – Je to nehoráznost, říkají v létě zástupy turistů a v zimě lyžaři. „Dřív jsem na Bramberk chodil, bylo to vyhlášené turistické místo s rozhlednou, kde se navíc skvěle vařilo. A dnes? Nemůžete se tam jít ani projít, protože narazíte na cedule s upozorněním na soukromý pozemek. Něco takového se nikdy nemělo dopustit,“ řekl Deníku čtyřicetiletý Martin z Lučan nad Nisou.

9.1.2010
SDÍLEJ:

Dříve populární rozhledna chátrá. Je veřejnosti nepřístupná, stejně jako okolní pozemky, které současný nájemce opatřil značkami Soukromý pozemek. Turisté mají smůlu. Brzy se to má ale změnit.Foto: Deník/Petr Šimr

Starosta města Ladislav Pivrnec považuje současný stav rozhledny a okolních pozemků za mezinárodní ostudu. „Jak turisté z Česka i Německa, tak místní lidé se shodují, že je to ostuda. Když se na toto místo vracejí lidé například z nostalgie, jsou rozčarovaní. A my jsme samozřejmě první na ráně, to za námi si chodí stěžovat,“ konstatoval lučanský starosta.

Turistické cesty se opět otevřou

Město se dlouhodobě snažilo pozemky zpřístupnit a zřejmě už v únoru k tomu bude mít příležitost. Současný nájemce rozhledny a okolních pozemků totiž dostal v říjnu od správce konkurzní podstaty výpověď s tříměsíční výpovědní lhůtou. „S městem Lučany už je podepsaná smlouva o smlouvě budoucí, kterou se město zavazuje převzít pozemky do nájmu, takže jestli nenastanou žádné komplikace, připadne areál Bramberku Lučanům,“ poznamenal správce konkurzní podstaty Jiří Šubr.

Areál je v současné době stále v majetku manželů Jindříškových, jejichž firma skončila v konkurzu. Rozhlednu i s okolními pozemky proto v budoucnu čeká dražba. K té ale může dojít až po soudním vyrovnání majetku manželů, kteří jsou v rozvodovém řízení.

„Soud nechal udělat odhady a nyní dojde k jednání. Může to být dlouhodobý proces,“ podotkl Jiří Šubr. Teoreticky by se ještě mohlo stát, že Bramberk by současnému nájemci zůstal, v první řadě by ale musel přistoupit na zprůchodnění turistických cest. To ale doposud odmítal, a právě proto dostal od správce konkurzní podstaty výpověď.

Právě otevření oblíbených turistických tras je to první, čím chce město Lučany začít, když získá Bramberk do nájmu. „S Klubem českých turistů bychom se pak dohodli také na obnově turistického značení,“ řekl starosta Lučan Ladislav Pivrnec.

Město má dokonce v plánu rozhlednu v budoucnu zrekonstruovat a otevřít veřejnosti. Investice ale nepřicházejí v úvahu, dokud objekt nebude v majetku města. „Sázíme na to, že dražba by mohla být rozdělena na více částí, přičemž my bychom chtěli koupit jen rozhlednu s pozemky a už ne restauraci a penzion. Věříme, že žádný z podnikatelů by nám nemusel náš záměr překazit,“ vyjádřil se starosta Lučan.

S opravou může pomoci i Jablonec

Město už má na opravu Bramberku připravený rozpočet, který představuje částku 600 tisíc korun. Čtvrt milionu korun by šlo z městské kasy, zbytek z připravované sbírky. Pomoct by mohlo i město Jablonec. „Za předpokladu, že město Lučany v dražbě uspěje, jsme ochotni mu při rekonstrukci Bramberku finančně vypomoci. Je to oblíbený cíl i místních lidí a máme zájem na tom, aby rozhledna opět fungovala,“ řekl Deníku starosta Jablonce Petr Tulpa.

9.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

SÁZKA PRO HRADEC. Pardubický Dominik Fusek předal Hradečákům odměnu za výhru ve fotbalovém derby. Sázku o snídaní uzavírali za Hradec střelec Jan Pázler a brankář Radim Ottmar.

Hradecký problém: První půle

Nejdřív vězte, potom jezte. Muž si pochutnal na muchomůrce zelené

Královéhradecko - Říká se, že všechny houby jsou jedlé, některé však jen jednou. Do mykologické poradny v Hradci přišel před časem muž, který si uvařil muchomůrku zelenou.

Hradecký půlmaraton a maraton chystá již pátý ročník. Hlaste se!

Hradec Králové - Je neuvěřitelné, že největší sportovní akce východních Čech Olfincar Hradecký půlmaraton a ČSOB Maraton Hradec Králové, jehož se pravidelně účastní více než dva tisíce běžců všech úrovní a věku, odstartuje za necelé dva měsíce již do jubilejního pátého ročníku.

Po bouřkách uklidí brigádníci i spolky

Trutnovsko - Zapnutím elektřiny problémy malých obcí nekončí. Lidé se starají o škody doma, na úklid čekají ale i veřejná prostranství.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení