Tak má po plánované modernizaci vypadat slatiňanský zámek. A to včetně zachování světoznámého hipologického muzea. Jde jen o to, jak do něj přilákat více lidí.

Tato informace přišla od památkářů poté, co Deník jako první informoval, že se uvažuje o zrušení hipologického muzea a jeho přestěhování do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

Že by obrat o 180 stupňů?

„Jaké rušení hipologických sbírek ve Slatiňanech? To jsou nepravdivé a přinejmenším zkreslující informace,“ rozčiloval se po otištění článku v Deníku ředitel pardubické krajské pobočky Národního památkového ústavu Ladislav Kryl.

To nebyl apríl

A jedním dechem představil plány zcela jiné, které zámku s velmi nízkou návštěvností mají zvýšit atraktivitu.

O uvažovaném rušení a stěhování hipologického muzea se přitom zcela vážně, bez láhve koňaku a nikoliv na apríla bavili před týdnem pardubičtí krajští zastupitelé.

„Sama jsem teď z nových informací překvapená,“ reagovala krajská radní zodpovědná za památky Jana Pernicová.

„Tyto komunikační šumy jsou pro nás ale o důvod víc, abychom ministerstvo zemědělství urgovali o novou koncepci. Budeme požadovat konkrétní odpověď, jak chce naložit s hřebčíny v Kladrubech i Slatiňanech, jinak se jí asi nedočkáme,“ dodala.

Informace o rušení hipologických sbírek několik týdnů kolovaly i ve Slatiňanech.

„S panem Krylem jsem ale již mluvil, máme z jednání i zápis, a ředitel slíbil, že žádné stěhování sbírek nebude. Vedení Kladrub by mělo možná zájem jen o některé exponáty z našich depozitářů. Jsem však pořád trochu nervózní, že není doposud rozhodnuto o celkové koncepci slatiňanského zámku, s napětím ji očekáváme,“ přisvědčil včera starosta Slatiňan Ivan Jeník.

Co bude dál?

Kladrubský hřebčín se kvůli snaze získat evropské dotace na obnovu zchátralého areálu právě mění na příspěvkovou organizaci. Zatím jej však provází hlavně odkrývání skandálů v hospodaření.