VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Socha Jana Žižky je dobrá, jen se na ní podepsaly vleklé přípravy

Hradec Králové – Společně s Deníkem se čtenáři mohou dozvědět mnoho zajímavého o sochách, které zdobí město. Informace zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění v Hradci Králové

10.5.2011
SDÍLEJ:

Socha Jana Žižky v Žižkových sadech pod hradbamiFoto: Martina Vítková

Tentokrát se věnovala soše Jana Žižky v Žižkových sadech pod hradbami. Socha se připravovala celých 47 let, proto je její historie poměrně obsáhlá.

Vítězné návrhy byly ještě dopracovány a v roce 1959 bylo o vítězi jasno (pražský sochař Jiří Dušek). Se sádrovou maketou vyrobenou v hořické škole se roku 1965 zkoušely možné varianty osazení. Před nábřežím a Žižkovými sady vyhrály Lipky, podstavec měl být vysoký 3,70 metru. Ke skutečnému osazení došlo až v červnu 1971, tedy k 550. výročí Čáslavského sněmu. Hradec se v průvodních textech prohlašuje za husitské město, ale neméně podstatné je 50.výročí založení KSČ.

Odhalení proběhlo v Žižkových sadech, které byly čerstvě přejmenovány, dosud to byly sady Klicperovy. Oslavy byly pečlivě plánovány, byly vydány příležitostné odznaky a večer pardubické divadlo hrálo hru Antonína Zápotockého Vstanou noví bojovníci.

Žižka stojí na soklu s reliéfem znaku Hradce a datem 1423, tedy z doby pobytu Žižky ve zdejším kraji. Vzadu jsou vyryta jména autorů. Figura se opírá o mohutný meč a drží v ruce palcát. Má mohutný kabát s palcátem na prsou, ale je prostovlasá. Její postoj je klidný, ale pohotovostní. V žádném případě není agresivně rozběhnutá, jako válečný Žižka Bohumila Kafky na Vítkově. Nemá gesto vládce ani zdobný kabátec s kožešinou, tak jako Žižka na táborském náměstí.

Hradecký husitský hejtman má na své straně právo, což naznačuje meč. Figura bez helmy je figura doma, v bezpečí. Jan Žižka je dobrá socha, je monumentální a přitom ve výrazu stylizovaná až strohá. Nicméně není nijak výjimečná a v Žižkových sadech působí odloženě a zapadle.

Jistě se na ní podepsala vlekoucí se léta příprav a změny koncepce. Pro osazení v relaxační zóně má příliš vysoký sokl, který by se hodil spíš na náměstí nebo na křížení ulic. Že má Žižka orlí nos tak zjistíte spíše okem čočky fotoaparátu než na vlastní oči.

10.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Všestarský archeopark poodhalí tajemství bronzu

Hokejisté Olomouce (v červeném) proti Hradci Králové
19

Tři body přinesl mat v závěrečné třetině

Žena oprašovala kosmetickým štětcem rozvodnu na elektřinu, prý nesnáší špínu

Hradec Králové - Zásah, na který si budou dlouho pamatovat, mají za sebou hradečtí městští strážníci. Na tísňové lince městské policie byla ve čtvrtek, krátce před osmou hodinou ranní, přijata žádost o vyslání hlídky. Na chodníku před obytným domem seděla, od předešlého večera, mladá žena a chovala se podivně.

Na faře vozíčkářům předvedli zásahy policisté na koních

Královéhradecko, Trutnov /FOTO, VIDEO/ - Prostranství kolem fary v Úpické ulici ve středu odpoledne zažilo nečekanou premiéru. Klub vozíčkářů totiž pozval mezi své členy zástupce Krajského ředitelství Policie hlavního města Prahy z oddělení služební hipologie.

Veselský: „Lhota se po horším začátku sezony rozjíždí“

Hradecko - Chlumecký snajpr Jakub Veselský tipuje sedm duelů nejvyšší okresní fotbalové soutěže.

Smrt u Holic. Auto nemohli policisté poznat

Východní Čechy, Holice - Dopravní nehoda si v noci vyžádala jeden lidský život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení