VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Socha Jana Žižky je dobrá, jen se na ní podepsaly vleklé přípravy

Hradec Králové – Společně s Deníkem se čtenáři mohou dozvědět mnoho zajímavého o sochách, které zdobí město. Informace zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění v Hradci Králové

10.5.2011
SDÍLEJ:

Socha Jana Žižky v Žižkových sadech pod hradbamiFoto: Martina Vítková

Tentokrát se věnovala soše Jana Žižky v Žižkových sadech pod hradbami. Socha se připravovala celých 47 let, proto je její historie poměrně obsáhlá.

Vítězné návrhy byly ještě dopracovány a v roce 1959 bylo o vítězi jasno (pražský sochař Jiří Dušek). Se sádrovou maketou vyrobenou v hořické škole se roku 1965 zkoušely možné varianty osazení. Před nábřežím a Žižkovými sady vyhrály Lipky, podstavec měl být vysoký 3,70 metru. Ke skutečnému osazení došlo až v červnu 1971, tedy k 550. výročí Čáslavského sněmu. Hradec se v průvodních textech prohlašuje za husitské město, ale neméně podstatné je 50.výročí založení KSČ.

Odhalení proběhlo v Žižkových sadech, které byly čerstvě přejmenovány, dosud to byly sady Klicperovy. Oslavy byly pečlivě plánovány, byly vydány příležitostné odznaky a večer pardubické divadlo hrálo hru Antonína Zápotockého Vstanou noví bojovníci.

Žižka stojí na soklu s reliéfem znaku Hradce a datem 1423, tedy z doby pobytu Žižky ve zdejším kraji. Vzadu jsou vyryta jména autorů. Figura se opírá o mohutný meč a drží v ruce palcát. Má mohutný kabát s palcátem na prsou, ale je prostovlasá. Její postoj je klidný, ale pohotovostní. V žádném případě není agresivně rozběhnutá, jako válečný Žižka Bohumila Kafky na Vítkově. Nemá gesto vládce ani zdobný kabátec s kožešinou, tak jako Žižka na táborském náměstí.

Hradecký husitský hejtman má na své straně právo, což naznačuje meč. Figura bez helmy je figura doma, v bezpečí. Jan Žižka je dobrá socha, je monumentální a přitom ve výrazu stylizovaná až strohá. Nicméně není nijak výjimečná a v Žižkových sadech působí odloženě a zapadle.

Jistě se na ní podepsala vlekoucí se léta příprav a změny koncepce. Pro osazení v relaxační zóně má příliš vysoký sokl, který by se hodil spíš na náměstí nebo na křížení ulic. Že má Žižka orlí nos tak zjistíte spíše okem čočky fotoaparátu než na vlastní oči.

10.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Sportovní víkend aneb Kam v okrese vyrazit při neděli

PTAČÍ PARK Josefovské louky. Tak ho vidí opeřenci.

Snaha o výkup parcel se proměňuje v detektivní vyšetřování, říká správce

ČSSD v kraji do sněmovních voleb povede Jan Birke

Hradec Králové - O volebním lídrovi sociální demokracie v Královéhradeckém kraji je jasno. Členové strany odsouhlasili kandidátku navrženou Krajským výkonným výborem ČSSD, takže sociální demokracii v kraji povede do voleb poslanec a starosta Náchoda Jan Birke. Informoval o tom mluvčí ČSSD Mikuláš Klang. Birke od svých spolustraníků získal 77 procent hlasů.

Trutnoff se stěhuje na Hrádeček. Vrací se ke kořenům na zelenou louku

Královéhradecko, Vlčice - Festival Trutnoff Open Air po konci na trutnovském Bojišti proběhne na loukách u Hrádečku. Pořadatelé legendární hudební přehlídky ukončili spekulace, které se týkaly nového místa konání. Jako komornější zahradní slavnost má festival proběhnout nad legendární chalupou bývalého prezidenta Václava Havla.

Vypulírované historické škodovky vyrazily na orientační závod

Hradec Králové - Na sto padesát historických osobních vozů v sobotu brázdilo východočeské silnice při orientačním závodě, který byl součástí už 27. srazu vozidel Škoda Octavia a dalších veteránů značky Škoda v královéhradeckém autokempu Stříbrný rybník.

Vítězné loučení s ligou obstarala trefa mladíka Čecha

Hradec Králové - Na předposledním, tedy sestupovém místě, skončili v aktuální sezoně nejvyšší soutěže hradečtí fotbalisté. Nic na tom nezměnila ani nejtěsnější výhra nad pražskými Bohemians 1905.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies