VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Socha Jana Žižky je dobrá, jen se na ní podepsaly vleklé přípravy

Hradec Králové – Společně s Deníkem se čtenáři mohou dozvědět mnoho zajímavého o sochách, které zdobí město. Informace zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění v Hradci Králové

10.5.2011
SDÍLEJ:

Socha Jana Žižky v Žižkových sadech pod hradbamiFoto: Martina Vítková

Tentokrát se věnovala soše Jana Žižky v Žižkových sadech pod hradbami. Socha se připravovala celých 47 let, proto je její historie poměrně obsáhlá.

Vítězné návrhy byly ještě dopracovány a v roce 1959 bylo o vítězi jasno (pražský sochař Jiří Dušek). Se sádrovou maketou vyrobenou v hořické škole se roku 1965 zkoušely možné varianty osazení. Před nábřežím a Žižkovými sady vyhrály Lipky, podstavec měl být vysoký 3,70 metru. Ke skutečnému osazení došlo až v červnu 1971, tedy k 550. výročí Čáslavského sněmu. Hradec se v průvodních textech prohlašuje za husitské město, ale neméně podstatné je 50.výročí založení KSČ.

Odhalení proběhlo v Žižkových sadech, které byly čerstvě přejmenovány, dosud to byly sady Klicperovy. Oslavy byly pečlivě plánovány, byly vydány příležitostné odznaky a večer pardubické divadlo hrálo hru Antonína Zápotockého Vstanou noví bojovníci.

Žižka stojí na soklu s reliéfem znaku Hradce a datem 1423, tedy z doby pobytu Žižky ve zdejším kraji. Vzadu jsou vyryta jména autorů. Figura se opírá o mohutný meč a drží v ruce palcát. Má mohutný kabát s palcátem na prsou, ale je prostovlasá. Její postoj je klidný, ale pohotovostní. V žádném případě není agresivně rozběhnutá, jako válečný Žižka Bohumila Kafky na Vítkově. Nemá gesto vládce ani zdobný kabátec s kožešinou, tak jako Žižka na táborském náměstí.

Hradecký husitský hejtman má na své straně právo, což naznačuje meč. Figura bez helmy je figura doma, v bezpečí. Jan Žižka je dobrá socha, je monumentální a přitom ve výrazu stylizovaná až strohá. Nicméně není nijak výjimečná a v Žižkových sadech působí odloženě a zapadle.

Jistě se na ní podepsala vlekoucí se léta příprav a změny koncepce. Pro osazení v relaxační zóně má příliš vysoký sokl, který by se hodil spíš na náměstí nebo na křížení ulic. Že má Žižka orlí nos tak zjistíte spíše okem čočky fotoaparátu než na vlastní oči.

10.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
NA LYŽAŘSKÝ MARATON do Argentiny vyrazí v srpnu Vladimír Matějka z Vrchlabí. Doma trénuje na suchu, pravidelným výstupem na Žalý.
16

V létě na běžky? Ano, Vrchlabáci vyrazí za tučňáky do Patagonie

KORUNU HIMÁLAJE vložila ředitelka festivalu Marie Jirmannová v roce 2014 na hlavu Radku Jarošovi. Chystá si podobnou korunovaci i v případě letošního hrdiny Petera Hámora?

Držitelé Koruny Himálaje se na horolezeckém festivalu nepotkají

Hradec v obležení šlapacích vozítek

Hradec Králové - Již poosmé se hradecké nábřeží u muzea proměnilo v přehlídku nejen šlapacích vozítek, ale hlavně české a francouzské kreativity a fantazie. Na připravenou trať centrem města se vydala nejenom lokomotiva Tomáš, český lev či Spiderman, ale tak Asterix i s Obelixem, mamut či pobřežní hlídka. Té bohužel nepomohl David Hasselhoff.

Dvůr Králové připravuje návrat textilního muzea do města

Královéhradecko, Dvůr Králové nad Labem - Ve Dvoře Králové pokračují práce na přesunu expozice textilního tisku zpět do města. Promění se proto i prostory královédvorské Střední školy informatiky a služeb.

Když se vdechne vykořeněným místům nový život

Královéhradecko, Horní Maršov - Obec Horní Maršov a občanské sdružení Hradní společnost Aichelburg získaly nominaci od josefovského pracoviště Národního památkového ústavu v kategorii Záchrana památky za záchranu a obnovu renesančního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově.

V kostce z regionu: Hřiště překvapivě spojuje generace

Královéhradecko /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Další hřiště se dočkalo své úpravy, tentokrát na plhovském sídlišti v Náchodě. Město do něho investovalo 180 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení