Ročně 130 tisíc korun na jednoho jediného úředníka. Tolik podle starosty Chlumce nad Cidlinou Miroslava Uchytila dluží stát obcím za výkon přenesené působnosti, kdy radnice za něj vyřizují například pasy, občanské průkazy či chod matrik a stavebních úřadů.

„Takzvané dvojkové obce, jakou jsme například my, dostávají od státu zaplaceno jen 60 procent výdajů na výkon státní správy, kterou na nás Praha v posledních letech hodila. `Trojkové` obce, jakými jsou především bývalá okresní města, jsou na tom o něco lépe, stát jim proplácí zhruba 90 procent přenesených výdajů. Ale třeba úplně nejmenši vesnice jsou na současném systému bité nejvíc, mají hrazeno jen 45 procent,“ uvedl Uchytil.

Obce si proto chtějí na stát stěžovat u Ústavního soudu. Tentokrát ale prostřednictvím senátorů. Žalobu totiž už jednou podaly samy a neuspěly.
A tak ministr vnitra Ivan Langer nářky starostů včera na královéhradeckém sněmu Svazu měst a obcí (SMO) mohl zchladit studenou sprchou. S žádným navýšením příspěvků obcím se nepočítá. Slíbil jenom to, že už stát nebude na obce přesouvat další úkoly.

„Situaci chceme co nejrychleji stabilizovat a cílem je tento dluh nezvyšovat a snižovat objem agend, které obce musejí vykonávat,“ řekl Langer.
„Do konce června bude stížnost Ústavnímu soudu podána. Je to od nás výraz zouflaství,“ reagoval na to starosta Uchytil. Rozzlobeni byli včera v královéhradeckém Aldisu, kde se sněm konal, i desítky dalších starostů.

Miliony do vesnic

Za řadu dalších věcí ale starostové Topolánkův kabinet chválili. Třeba za záměr přesunout výplatu sociálních dávek a na úřady práce. Žadatelé tak budou lépe na očích.

Příznivé ohlasy sklidila také chystaná změna vzorce, podle kterého budou mít obce podíl na vybraných daních. Měla by být odstraněna nejhorší diskriminace, kdy malé vesnice dostávají v přepočtu na obyvatele šestkrát méně než Praha.
Ale nejvíc se tleskalo zamýšlenému zrušení „porcování mědvěda“, kdy si poslanci při projednávání rozpočtu ukrajují bez jakýchkoliv pravidel rebendy do svých regionů.

„Ale mohli by s tím ještě dva roky počkat. Potřebujeme dostavět tělocvičnu,“ řekl Deníku nejmenovaný starosta z jižná části východních Čech.

Daně nechte státu

Rozporuplné reakce naopak vzbudil chystaný přesun odpovědnosti za výběr některých daní na obce. Ty by si měly samy rozhodovat o výši daně z nemovitosti a ze zemědělských pozemků. Obavy to vyvolává především u starostů nejmenších vesnic.
„Daně mají být stanovené zákonem. Takhle to u nás vyvolá jen spory v zastupitelstvu a rozhádá se celá vesnice. Lidé nepochopí, že vybrané daně použijeme zpět pro obec,“ kroutí hlavou starostka Vernéřovic na Broumovsku Marie Dernerová.