„Nemít babičku, tak bych si asi musela vzít kluka do práce. Nevím, kam bych ho jinam dala, zavřená je idružina. Ještě štěstí, že školka funguje, takže dcera je tam. Itak jsem ráno šla do školky a bála se, že tam bude cedule oznamující stávku,“ řekla Jana Krejčíková zHradce Králové.

Rodiče: Kantoři nemají málo

Se stávkou nesouhlasí, protože si učitelé berou děti a rodiče jako rukojmí. Podle Krejčíkové se stejně nic nezmění. Nedomnívá se ani, že by učitelé měli málo peněz, což je jeden zdůvodů stávky. „Kdyby pracovali rukama, vydělali by si mnohem míň,“říká.

Problémy, kam sdětmi, řešila také Monika Košťálová, matka dvou synů ve věku šest a devět let. „Unás nefunguje škola ani školka, takže jsem kluky musela dát kbabičce a kdědovi. Jsou naštěstí ochotní a vdůchodu,“ vysvětlila. Doufá, že stávka kněčemu bude, sněkterými zjejich požadavků souhlasí. Platů učitelů se to však asi netýká. „Vědí, kolik berou třeba lidi vhypermarketech? Ajsou tam celé dny iovíkendech,“tvrdí.

Pomoc rodičům nabídly některé domy dětí a mládeže, kam děti mohly přijít a strávit volno. „Máme otevřenou učebnu spočítači, kdispozici zájemci mají istolní tenis nebo hry a odpoledne kroužky,“ sdělil nám ředitel DDM při ZŠ Karla IV. vNovém Bydžově Milan Pešta. Podobně fungoval iDům dětí a mládeže vTřebechovicích. „Dopoledne může přijít kdokoliv, odpoledne jsou kroužky,“ uvedla pracovnice DDM Naďa Nováková. DDM ve Smiřicích sice stávku podporuje, ale návštěvu kroužků dětem umožnil. Hradecký dům dětí nepracoval. „Připojujeme se ke stávce,“ řekl ředitel VojtěchHorák.