VYBRAT REGION
Zavřít mapu

UFO hlásí problém. Město na něj nemá peníze

Hradec Králové - Hradecká radnice v polovině týdne přiznala, že na projekt nesehnala žádné dotace.

12.2.2016
SDÍLEJ:

Vizualizace Lesního výukového centra v královéhradeckých městských lesích.Foto: vizualizace: Žárovka Architekti

Kontroverzní projekt hradecké radnice, která chce na místě hájenky U Dvou šraňků postavit Lesní centrum, pro které se vžilo pojmenování Ufo, dostává povážlivé trhliny.

Bez dotací ne

Magistrát totiž počítal, že do budovy, jež má podle odhadů stát 20 milionů korun, dá jen minimum peněz a bude se spoléhat na dotace. Ty jsou však v nedohlednu.

„Původně jsme chtěli stavbu financovat z evropského projektu Integrovaných územních investic. Ukázalo se však, že to není možné," uvedl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich s dodatkem, že pokud na projekt nebude dotace, samotné město jej financovat nebude. „Stále však hledáme vhodné dotační tituly. Žádné však zatím nejsou," dodal Jindřich Vedlich.

Dvě varianty

Do centra zájmu se tak podle vyjádření radnice dostává i méně finančně náročný projekt, tedy oprava samotné fořtovny a vybudování výukového přístavku. „Způsob stavby nebo rekonstrukce objektu bude podřízen finančním možnostem a dotačním titulům. Musíme mít proto připraveny varianty. A to jak demolici současné hájenky a na jejím místě výstavbu enviromentálního centra, tak i rekonstrukci hájenky a výstavby centra v areálu zahrady," uvedla tisková mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková s tím, že se město v každém případě chce v této záležitosti zachovat jako řádný hospodář s plnou odpovědností vlastníka.

Odpíská hradecký magistrát výstavbu kontroverzního výukového centra uprostřed zdejších lesů? Zatím se zdá, že ano.

Radnice, která spoléhala na peníze z dotačních titulů, totiž na tyto finance nedosáhla. Tato informace udělala velkou radost v řadách petentů, kteří proti tomuto záměru již dlouhé týdny bojují.

Emoce neutichly

„My jsme to věděli od začátku, že město na takový megalomanský projekt nemá peníze. Bohužel to z něj vypadlo až teď, tedy ve chvíli, kdy Mirek ten boj už vzdal," řekl Deníku  zástupce petentů Lukáš Kocián, jež se spolu s další stovkou lidí přišel v polovině týdne ke hradeckému lesnímu hřbitovu naposledy rozloučit právě s bývalým nájemcem hájenky U Dvou šraňků Miroslavem Vojtěchem. Ten zemřel minulý týden ve čtvrtek. A i když by se mohlo zdát, že čas všechny rány zhojí, tak Robinsonova smrt asi ještě dlouho bude oba znesvářené tábory rozjitřovat.

To se potvrdilo i na pietním setkání. „Doufám, že sem nepřijde nikdo z vedení radnice. To by asi nedopadlo dobře," řekla potichu do davu asi padesátiletá žena a při pokládání svíce pod podobiznu Miroslava Vojtěcha ještě utrousila pár peprných slov. Zášť vůči radnici projevovali i další účastníci posledního rozloučení.

Smířlivá slova v sobě nenašel ani Lukáš Kocián. „S kroky města a úmrtím pana Vojtěcha je jasná spojitost. To bylo jasně patrné ze dvou návštěv u něj doma. Tedy před a po zasedání zastupitelstva, které nejenom, že trvalo na ukončení nájemní smlouvy, ale také na svém záměru Ufo vybudovat. To zastupitelstvo ho zlomilo. Vytratila se mu jiskra z očí a do týdne odešel," uvedl Lukáš Kocián, který v těchto dnech přemýšlí, jak zvěčnit památku hradeckého Robinsona uprostřed hradeckých lesů. Zároveň však chce dál za zachování hájenky bojovat.

Klid zbraní

A i když se v posledních dnech stará také o budoucnost družky Miroslava Vojtěcha – Květy, nechtěl příliš komentovat další „kolej" tohoto příběhu, tedy její vystěhování z fořtovny. Město totiž dál v této rovině trvá na svém a s „cizími" nájemníky ani v jedné z uvažovaných variant budoucnosti místa U Dvou šraňků  nepočítá.

„Družce zesnulého nájemce město prostřednictvím odboru správy majetku města telefonovalo ihned v pondělí, aby jí sdělilo, že nabídka městského bytu pro ni platí a úmrtí partnera na této záležitosti nic nemění. Telefon však zvedla její dcera, která nám sdělila, že v této těžké situaci nechce její matka tuto záležitost s námi teď řešit. Budeme tedy jednat dál," uvedla tisková mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Podle mluvčího petentů je však ještě brzy o takových věcech hovořit. „My řešíme hájovnu. Tohle je nájemní vztah, který řeší právní zástupce Miroslava Vojtěcha, tedy teď přeneseně paní Květy," informoval Lukáš Kocián. Kdy však k dohodě dojde, není jasné. I město teď dává rodině potřebný klid. Podle náměstkyně hradeckého primátora Romany Liškové radnice během dědického řízení po Miroslavu Vojtěchovi nebude žádné nové věci kolem hájenky řešit.

Dál však  probíhá řízení na stavebním úřadě, který město požádalo o souhlas s demolicí hájenky. Nic se nemění ani na žádosti o územním rozhodnutí  na budoucí objekt enviromentálního centra. Obě žádosti jsou podle mluvčí magistrátu Magdalény Vlčkové na počátku řízení a město nemá důvod řízení pozastavovat. Náměstkyně primátora Romana Lišková (Hradecký demokratický klub) k tomu uvedla, že i po vydání demoličního výměru nemusí nakonec k demolici vůbec dojít.

Kauza Hájenka v datech
3. prosince 2013 – Rada města přijala usnesení k rozhodnutí myšlenky zřízení environmentálního vzdělávání ve spolupráci s Městskými lesy. Tehdy pouze ve formě přístavku.
25. srpna 2014 – byla předmětná zakázka zveřejněna na profilu města.
6. ledna 2016 – informovalo město o konkrétnější podobě záměru environmentálního centra v lesích.
13. leden 2016 – reagovalo město spolu s odborníky z městských lesů na petici za záchranu hájenky U Dvou šraňků.
26. ledna 2016 – Zastupitelstvo města zamítlo návrh na bezodkladné zpětvzetí výpovědi z nájmu. Zároveň nepřerušilo další přípravy environmentálního centra do doby rozhodnutí o nejvhodnějším řešení.

Autor: Petr Vaňous

12.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Terasy v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Hradecké terasy se změní ve vinice

Ženská basketbalová liga: TJ Sokol ZVÚ Strojírny Hradec Králové - ZVVZ USK Praha.

'Lvice' kousaly, ale favorit je krok od obhajoby titulu

AKTUALIZOVÁNO

Další nula: Gólová i bodová

Hradec Králové /FOTO/ - Ani jeden gól na jaře, jen dva body z osmi zápasů. Hradecká šílená bilance na vlastním stadionu má další díl: prohru s Libercem.

Knihovna chystá milionový projekt na ochranu fondu

Hradec Králové - Nákladný projekt připravuje Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, v jehož rámci chce zvýšit ochranu knižního fondu a zlepšit zálohování pomocí digitalizace. Předpokládaná částka se pohybuje okolo 15 milionů korun a z velké části by ji měla pokrýt podpora z evropských fondů.

Na konferenci KVS bylo zvoleno nové vedení

Hradec Králové - V zasedací místnosti TJ Slavia Hradec Králové se uskutečnila volební konference Krajského volejbalového svazu Královéhradecka.

Letecká záchranná služba uspořádala Den otevřených dveří

Hradec Králové /FOTO/ - Na heliportu Letecké záchranné služby v areálu Fakultní nemocnice v Hradci Králové se v neděli po celý den konal Den otevřených dveří. Jen během dopoledne ho navštívilo několik tisíc lidí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies