„Lesy České republiky proto posilují dozor na svých pozemcích a také se snaží ohrožené porosty chránit všemi možnými způsoby,” uvedl Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů ČR. Trhání jmelí coby symbolu Vánoc je zakázáno a povolit je může jen majitel nebo správce lesa. Lidé pokoušející se jmelí ze stromů otrhávat totiž způsobují nejen velké škody na stojících stromech, ale často ohrožují i svůj vlastní život. Lesníci se v předvánočním čase pohybují zejména v místech, která by zloděje mohla nejvíce nalákat. Prochází je ve dne i v noci.

Mladé stromky lesníci stříkají speciální látkou, která pak při pokojové teplotě silně zapáchá. Ořezávají i boční větve nebo postříkají kmínek barevným sprejem. čímž sníží estetickou hodnotu stromku. Lidem se navíc krádež stromku rozhodně nevyplatí: každému zloději totiž hrozí pokuta, která může být až 15 tisíc korun vysoká.

Zbytečné riziko 
i vysoké pokuty

Při krádežích navíc lidé riskují i své zdraví a život, neboť jmelí roste až ve vrcholových partiích stromů, a není proto snadné se k němu dostat. Lidé tak šplhají do obrovských výšek, aniž by přitom měli odpovídající vybavení a znalosti. „Před pěti lety na to doplatil nedaleko Chrudimi i mladý muž, který při nelegálním česání jmelí spadl z dvacetimetrového stromu a zraněním na místě podlehl,” připomněl mluvčí. Jiní nenechavci naopak používají k výstupu do korun stromů stupačky s kovovými hroty, které narušují kůru zdravých stromů. Ty jsou pak náchylnější k nákazám dřevokaznými houbami, což může vést až k úplnému odumření stromu. Řada lidí se kvůli pár větvičkám jmelí nestydí ani samotný strom pokácet.