VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záhadný kruh na Zámečku

Lanškroun, Rudoltice - Na zahradě Nového zámku u Lanškrouna se objevil ve sněhu asi dvoumetrový teplý kruh. Na tuto zajímavost nás upozornila kastelánka Krasava Šerkopová.

17.2.2010 22
SDÍLEJ:

Místní občan, který na zajímavý jev poukázal, podle kastelánky potvrdil, že úkaz se na stejném místě objevil už loni. Na místě se provádějí různá amatérská měření, oficiální průzkum, kterého se zúčastní například odborník na na podzemní prostory, by měl začít příští týden.

Novinkou je, že se kolem kruhu, kde bylo v půdě opakovaně naměřeno 17 stupňů, objevila ohrádka. „Bude se dělat větší oplocení. Pro případ, že by se tam dávaly přístroje, aby na ně lidi nemohli šlápnout, i pro případ možného propadu,“ uvedla Krasava Šerkopová, která apeluje, aby lidé do kruhu nevstupovali. Pokud se poruší půda nebo porost, mohlo by to znemožnit určení příčiny záhady.

Co je příčinou jevu podle vás? K dispozici je diskuze pod článkem.

Co dřímá v podzemí Zámečku?

Příčinu záhadného „teplého kruhu“ poblíž Nového zámku určí snad sondy a rozbory. Místo láká milovníky tajemna.

Snad každý hrad, zámek či zřícenina má své tajemství. Před pár dny se k nim zařadil i Nový zámek u Lanškrouna. Poblíž barokní věže se objevil kruh bez sněhové pokrývky. Půda je v něm kyprá, nepromrzlá, ba naopak – vlahá, jak jsme si sami včera ověřili, a raší v ní tráva.

Zajímavý přírodní úkaz neunikl místní kastelánce Krasavě Šerkopové, která po jeho příčině začala pátrat. V noci z pondělí na úterý do mělké jamky zhruba uprostřed dvoumetrového kruhu vložila obyčejný teploměr. Ráno, když se teplota vzduchu pohybovala kolem tří stupňů pod nulou, teploměr umístěný v zemi ukázal neuvěřitelných 17,5 stupně. Od té chvíle ho kastelánka kontrolovala už mnohokrát, pro kamery televizních štábů i objektivy fotografů, teplota neklesá pod 17 stupňů, ve dne v noci.

Co tedy pod zemí dřímá za záhadu? Podzemní chodba, o které na Zámečku není nouze, zasypaná studna, velká dutina, horký pramen či tektonická porucha? Brána do pekel to nejspíš nebude, i přesto se v těchto dnech pomyslné dveře na Zámečku netrhnou. Zvědavců a milovníků záhad se tam vystřídalo už mnoho.

Dnes místo prohlédne a prozkoumá proutkař, do týdne přibydou hloubkové teploměry, aby se zjistilo, zda teplota pod zemí stoupá. „Může tu být chodba, ale zajímalo by mě, co v ní může tak hřát. Musí tu být ještě něco zajímavějšího,“ myslí si kastelánka.

„Příčina může být samozřejmě naprosto banální, nebo se na ni třeba ani nepřijde,“ dodává vzápětí. Teorií o příčině je dost, tu pravou snad určí plánovaný geologický průzkum. „Řeči, že je tu chemický odpad, nebudou pravdivé, protože to by otrávilo trávu. Studna byla jinde. Podzemí tu být může, ale jinde nad sklepením nám sníh netaje,“ rekapituluje Krasava Šerkopová, která si už vyslechla také nejednu narážku, že jde jen o reklamní tah.

S další teorií přišel čtenář Deníku Reinhold Janeček. Vzpomněl si na vypravování svého otce o tajemné chodbě, která měla spojovat Zámeček s lanškrounským zámkem. „Psal jsem o tom kdysi dávno ve škole sloh. Myslím, že až udělají sondu, najdou ji v těch místech. Zámeček je výš, takže chodba funguje jako komín,“ domnívá se. Tuto možnost kastelánka vylučuje, protože chodba má vést na opačnou stranu.
Otázka pro hydrogeoložku Helenu Hájkovou

Jaké příčiny může mít „teplý kruh“ u Zámečku?
„O záležitosti na Zámečku jsem neslyšela. Ale musí tam proudit teplejší vzduch z hlubších partií. Studna by to mohla udělat. Pramen funguje stejně jako studna, záleží na tom, jak vysoko vystupuje podzemní voda, kam se potom odvodňuje, a také na tom, jaký je tvar odtátého sněhu. Pokud je to pravidelný kruh, tak ten by pramen neudělal, to spíš ta studna. Ve své praxi jsem se s tím osobně ještě nesetkala.“

Autor: Šárka Mikulecká

17.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Řidiči způsobují více dopravních nehod než v loňském roce

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

„Český fotbal? Situace není dobrá,“ říká Panenka

Královéhradecko, Solnice /ROZHOVOR/ - Když v neděli vyběhl na hřiště v Solnici, nebylo znát, že mu táhne na sedmý křížek.

V neděli se na divadelním festivalu předávala Cena Marka Ravenhilla

Hradec Králové - Cenu za nejlepší českou inscenaci získalo Divadlo Letí.

Pauza na jídlo ho stála drahé kolo

Hradec Králové - Na Obvodním oddělení Hradec Králové 1 v sobotu přijali oznámení o odcizení horského kola.

Trubač do Slavie: Za 10 milionů

Hradec Králové - Velký přestup je dokonán. Hradecký fotbalista Daniel Trubač jde do bohaté Slavie.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies