„Je to nejdůležitější objekt, na kterém jsem dosud dělal. Je krásný architektonicky, ale je důležitý i v kontextu doby, kdy je čím dál důležitější chránit takovéto staré objekty,“ sdělil pro Deník architekt Robert Konieczny.

Areál jatek je složený z budov z režného neomítaného zdiva s dominantní věží. Postaven byl v roce 1881 a upraven v roce 1890 a dále v letech 1924–1927.

Časosběrný pohled na Jatka Ostrava:

Zdroj: Youtube

Muselo se i bourat

Jak připomíná internetová encyklopedie Wikipedia, se zahájením provozu jatek ve městě vstoupil v platnost zákaz domácích porážek.

Plánem tehdejších ostravských konšelů bylo především povinně soustředit veškeré komerční porážky z celého městského obvodu na jedno místo. Dosáhlo se mimo jiné toho, že porážený dobytek byl pod dohledem veterinářů.

Neotřele vymyšlený interiér bývalých jatek v Moravské Ostravě.Neotřele vymyšlený interiér bývalých jatek v Moravské Ostravě.Zdroj: se svolením České ceny za architekturu 2023

Svému účelu pak objekt přestal sloužit v druhé polovině 20. století a postupně mířil k zániku. Dokonce počátkem roku 2010 se pod tíhou sněhu zbortila střecha jednoho z hlavních objektů areálu a bylo nutné ho strhnout. Byl totiž nebezpečný pro okolí.

Kompaktní bílé hmotě vily dominuje vysoké okno do převýšeného obývacího prostoru.
Vila v Českém Krumlově měla složité podmínky pro stavbu. Vydělala na nich

„Stěny jatek byly zchátralé, byly v nich probourané i obrovské otvory. Cihlové zdivo bylo zčernalé od sazí, což jednoznačně svědčí o průmyslové historii města,“ připomenul architektonický tým vedený Robertem Koniecznym z kanceláře KWK Promes, která na projektu spolupracovala i s kanceláří MS-projekce.

Když se z nedostatku stane přednost

A právě současného vzhledu se architekti rozhodli držet. „Vzali jsme nedostatky za své a přidali další vrstvu do historie budovy. A to tím, že jsme zachovali charakter zašpiněných cihel i oken a zároveň jsme vyplnili otvory ve zdech soudobým materiálem. Rovněž jsme zanechali ornamenty starých cihlových zdí.

Přízemí domu je díky rozměrným oknům po celém svém obvodu maximálně prosklené, což umožňuje pronikání odrazů slunce z vodní hladiny bazénků do vnitřních prostorů.
Sídlo firmy jako laboratoř. Na Valašsku stojí nejvyšší dřevostavba v Česku

Princip obnovy všech neexistujících prvků budovy z mikrobetonu byl využit i při přestavbě zřícené části jatek,“ přiblížil architekt Konieczny.

Přihláška do soutěže Česká cena za architekturu

Dodal, že venkovní výstavní plocha v podobě tvrzených vodopropustných podlah je obklopena zelení. Většinu náměstí tvoří tráva, květinové louky a stromy. Je zde také rybníček. Podzemní retenční nádrže dešťové vody jsou zásobníkem pro zálivku.

Zajímavým nápadem je pak rozmístění zeleně na venkovní ploše tak, že připomíná umístění budov, které se už v areálu nedochovaly.


Nahrává se anketa …

Celý projekt je natolik povedený, že se právem uchází o uznání v letošním ročníku prestižní soutěže Česká cena za architekturu 2023.

Jistota v polské autoritě

Objekt patří městu, které ho do svého vlastnictví získalo v roce 2016. V Robertovi Koniecznem Ostrava cítila jistotu, že se dílo podaří.

„Patří k nejuznávanějším světovým architektům. Jím navržený pavilon muzea ve Štětíně získal cenu za Světovou stavbu roku 2016,“ sdělil v roce 2019 médiím pro ostravský primátor Tomáš Macura.

Takto to vypadá v kuchyni.
Unikátní bydlení Trafajda: Vše potřebné se vejde do pouhých deseti metrů

V současnosti je poskytuje Galerii PLATO – konkrétně jde o 5 výstavních sálů. V budově funguje i kavárna a je tu zázemí pro vzdělávací programy.