Dvě stě padesát metrů čtverečních rozdělených do tří zón podle míry intimity. Plocha se rozprostírá na celém podlaží rekonstruovaného bytového domu z pozdních 20. let minulého století, a to ve věhlasné čtvrti Prahy – Starém Městě.

Tři části, každá s jinou mírou intimity

Společenskou zónu s velkými okny do ulice a zaoblenými rohy tvoří vzdušný a světlý prostor propojený se vstupní halou. Najdeme zde kuchyňskou část, která je umístěna za skleněnou příčkou. Naproti ní stojí nábytková stěna s krbem. Je zde rovněž knihovna, bar i skrytý televizní přijímač.

Také zde jsou ložnice velmi privátní zónou. Jejich okna jsou proto směřována do klidného dvora.

Za třetí část bytu ve Starém Městě lze označit mezilehlé prostory zázemí, chodby a plnohodnotně vybavené koupelny.

„Architektura domu naznačuje posun od stylu art deco k ranému funkcionalismu, což náš inspirovalo i při tvorbě podoby samotného interiéru,“ sdělila hlavní architektka Lenka Míková, která svůj počin přihlásila i do prestižní soutěžě Grand Prix architektů – Národní ceny za architekturu.

Vysvětlila, že ve svém návrhu ráda pracovala s nadčasovými materiály i rafinovanými detaily. Vsadila na pestrou škálu barev a materiálů. V celé nemovitosti se nachází dokonce šest druhů kamene. Jde o mramory, černou žulu a červený travertin.

close Kuchyni a jídelní stůl dělí skleněná příčka. info Zdroj: se svolením Lenka Míková architekti a Grand Prix architektů zoom_in Kuchyni a jídelní stůl dělí skleněná příčka.

Už na první pohled zaujme i nádherná podlaha, kterou tvoří louhované masivní parkety. Nejsou pouze v kuchyni, kde je nahradila na míru řezaná kamenná dlažba.

Architektka Lenka Míková si dala záležet na všech detailech a řadu prvků dává do souvislosti s jinými. Například modrá je jedna z koupelen a takový odstín lze najít i na lampičkách u postele v ložnici.

„Části interiéru jsou zde vyrobeny na míru. Například umyvadlové sestavy, vestavné šatní stěny, kuchyně či jídelní stůl. Ale jde také o mosazné úchytky skříní či parapety s kryty topení,“ konstatovala Míková.

Podlaha z louhovaných masivních parket pomyslně propojuje všechny obytné místnosti, na její francouzskou skladbu přesně navazuje i na míru řezaná kamenná dlažba v kuchyni.

Jak se v minulosti bydlelo v Praze se podívejte zde:

| Video: Youtube

Oproti drtivé většině dalších realizací je zde na míru vyrobeno i osvětlení.

Zaujme tak propojený set svítidel tvořený přisazenými koulemi nad sofa, závěsnými lustry nad stolem, mosaznou trubku nad barem a přisazenými kruhy v hale.

A jak celý prostor na návštěvníka působí? „Při vstupu příchozího přivítá čistý obytný prostor zalitý denním světlem, v druhém kroku však interiér nabízí momenty překvapení a objevování. Vlastně podobně jako v adventním kalendáři, kdy člověk předem neví, co se za jednotlivými dveřmi či dvířky ukrývá,“ přiblížila Míková. A v této souvislosti zmínila například červenou toaletu, dýhované vnitřky skříní či mosazný bar.