Společný dluh nás Evropanů
Vždy, když začnete říkat, že Evropská unie něco neudělala, nezařídila, nedokázala nebo byla pomalá, tak si zkuste za „Evropská unie“ dosadit „my“. Protože Evropská unie není něco, co by nám vládlo, co by bylo nad námi, na co nemáme vliv.
Evropská unie to je dvacet sedm členských států a skoro půl miliardy nás Evropanů. Vše, co Evropa dělá, vše, co tu vzniká, nevzniká mimo naši vůli, ale proto, že to společně chceme, že jsme o tom společně rozhodli, že jsme si to, byť někdy většinově, odhlasovali.
My Evropané prostřednictvím našich premiérů, prezidentů a ministrů, našich poslanců, které jsme si svobodně zvolili do Evropského parlamentu, eurokomisařů, jež do Bruselu nejmenoval nikdo jiný než naše národní vlády. A to, že hlas jednoho Čecha má na EU vliv výrazně větší než jednoho Němce nebo Francouze, to je evropský zázrak navíc. Podobně jako to, že tu bohatší podporují ty chudší, v dobách pohrom ti šťastnější ty méně šťastné.
V koronakrizi se Evropská unie moc nevyznamenala. My Evropané jsme se moc nevyznamenali. Pomoc těm nejméně šťastným byla minimální. Najednou jsme se my Češi starali jen sami o sobě, zavřeli jsme hranice, neposlali téměř žádnou pomoc tam, kde bylo nejhůř.
Teď se Evropa, my sami, pokoušíme o reparát v pomoci při likvidaci hospodářských dopadů koronakrize. Cestou může být půl bilion eur, který si společně půjčíme a společně se za něj zaručíme. Premiér Andrej Babiš to ale hned komentoval, že s tím má problém, protože my jsme z koronakrize vyšli dobře, takže prý bychom z půjčky málo dostali. Marně hledám slušná slova, jak takový postoj pojmenovat.