CO SE V ČLÁNKU DOZVÍTE:

Řidičský průkaz pro mladistvé

V případě mopedauta první podmínkou je, že mladistvý šofér musí v České republice vlastnit řidičský průkaz skupiny AM pro malý motocykl, který jej opravňuje také k řízení tříkolových vozidel se zdvihovým objemem zážehového motoru nepřevyšujícím 50 cm³ nebo motoru s výkonem nejvýše čtyři kW.

Do této skupiny řidičského oprávnění totiž spadají i mikroauta, nebo chcete-li mopedauta, čtyřkolová vozidla o hmotnosti nejvýše 350 kilogramů v nenaloženém stavu a se stejnou pohonnou jednotkou jako tříkolky. Mopedauta mají nejvyšší rychlost omezenu na 45 kilometrů v hodině. V některých zemích mohou být řízeny i bez řidičského průkazu, jak uvádí odborný web Portál řidiče.

Řidičský průkaz
Řidičské průkazy: za volant už od patnácti, do traktoru i s papíry na náklaďák

Kolik to stojí?

Pokud rodiče chtějí své mladistvé ratolesti udělat radost a pořídit mu mopedauto, musí sáhnout dost hluboko do kapsy. Cena nového vozu tohoto typu si totiž nezadá s cenou normálního osobního auta. Za Ligier JS60 Sport Ultimate zákazník zaplatí 395 500 korun bez DPH.

O něco levnější je vůz Aixman Crossline EVO, který v základním vybavení vyjde na 401 tisíc korun. Pokud ovšem chce zákazník toto mopedauto dovybavit třeba o náhradní pneumatiku s ocelovým ráfkem, klíčem a heverem, musí přihodit 4500 korun, a pokud chce klimatizaci, cena se zvedne o dalších skoro 37 tisíc korun.  

Registrace motocyklů stoupaly už od Covidu. Opravdu jde ale o plnohodnotné motocykly?
Národ motorkářů, nebo skútrařů? Jaké kubatury motorek se prodávají nejvíce

Levnou záležitostí nejsou ani ojeté vozy této kategorie. Ty lze pořídit za 75 tisíc korun, ale i za 525 tisíc korun. Podobné ceny ojetin kategorie mopedauto jsou i v zahraničí. Na portálu bazos.sk lze pořídit vozítko pro teenegery třeba za čtyři tisíce eur, v přepočtu za 96 tisíc korun, ale i za 22 258 eur, což je v přepočtu přes 534 tisíc korun.

Mopedauto neboli čtyřkolka

Mopedoauto je kategorie vozidel Evropské unie pro čtyřkolová mikroauta, což umožňuje, aby tato vozidla byla navržena podle méně přísných požadavků ve srovnání s běžnými automobily. „Čtyřkolky jsou definovány omezeními z hlediska hmotnosti, výkonu motoru a rychlosti. Existují dvě kategorie čtyřkolek, a to lehké čtyřkolky (L6e) a těžké čtyřkolky (L7e),“ přibližuje internetová encyklopedie Wikipedia.

Klasifikace čtyřkolek byla oficiálně vytvořena v roce 1992, kdy Evropská unie zveřejnila směrnici 92/61/EEC, která stanovila, že čtyřkolky spadají do stejné kategorie jako mopedy. V roce 2002 pak rámcová směrnice 2002/24/ES tuto definici upřesnila rozlišením na lehké a těžké čtyřkolky.

Lehké čtyřkolky (L6e) jsou definovány jako motorová vozidla se čtyřmi koly, jejichž pohotovostní hmotnost nepřesahuje 425 kilogramů. Nezahrnuje to hmotnost baterií v případě elektrických vozidel, jejichž maximální konstrukční rychlost není vyšší než 45 kilometrů v hodině.

Vozidla musí splňovat technické požadavky platné pro tříkolové mopedy, pokud není v kterékoli ze zvláštních směrnic stanoveno jinak.

Těžké čtyřkolky (L7e) jsou definovány jako motorová vozidla se čtyřmi koly, jejichž hmotnost v nenaloženém stavu není větší než 450 kilogramů a 600 kilogramů pro vozidla určená k přepravě zboží. Opět samozřejmě bez hmotnosti baterií v případě elektrických vozidel.

Větší objem zavazadlového prostoru než kombi nabízejí osobní dodávky. A z nich disponuje největším kufrem Renault Kangoo
Rodinná auta s velkým kufrem? Našli jsme dvacet nejlevnějších na našem trhu

Konstrukční užitečné zatížení činí nejvýše 200 kilogramů pro osoby nebo nebo 1000 kilogramů pro zboží. Také tato vozidla se považují za motorové tříkolky a musí splňovat určené technické požadavky.

Je mopedauto bezpečné?

Výhodou je, že mladý řidič mopedauta pochytí řidičské základy, které se mu rozhodně budou hodit po dosažení plnoletosti. S privilegiem řízení mopedauta se bude učit samostatnosti a zodpovědnosti a získanou nezávislost ocení i rodiče, kteří nebudou muset dítěti dělat taxikáře.

Na bezpečnost se názory různí. Všichni výrobci uvádí, že mopedauto patří mezi velice bezpečná vozidla. Například základem konstrukce Ligieru i Microcaru je silný duralový rám kolem kabiny. Samozřejmostí jsou bezpečnostní pásy a auto lze vybavit také airbagem řidiče. „Rodiče se tak o své teenagery nemusí bát tolik, jako kdyby jezdili na motorce,“ píše web Ligier. 

Kombajn SM 500 vévodí  expozici Národního zemědělského muzea v Čáslavi.
Češi mohli mít nejlepší kombajn světa. Slávu vyměnili za peníze z Německa

Z dalších informací na tomto portálu vyplývá, že výbava může být doplněna také o klimatizaci, parkovacího asistenta i s kamerou a další věci. Malý čtyřtaktní naftový motor Lombardini se pak i ve městě reálně spokojí se 2,5 litry paliva na 100 kilometrů.

Jak rychle jezdí mopedauta?

Někteří dopravní experti vidí problém v tom, že rychlost aut pro mladé omezená na 45 km/h představuje nebezpečí pro ostatní provoz. „Já osobně nemám na mopedauta úplně nejlepší názor. Podle mého je na jednu stranu dobře, že mohou mladí usednout za volant a získat návyky potřebné pro pozdější řízení velkého auta. Omezená rychlost je také v pořádku, jen její hodnota je pro mě zvláštní,“ říká dopravní expert Jan Pešout z Ústí nad Labem.

Podotýká, že v obci je nejvyšší povolená rychlost padesát kilometrů v hodině a pomaleji jedoucí vozidlo hlavně ve větších městech brání plynulosti provozu. „Když je chcete na ulici předjet, musíte překročit maximální povolenou rychlost, a když vyjede mimo město, vysloveně zdržuje. Jinak si myslím, že prvotní myšlenka je dobrá,“ dodává expert.

Hodnotou a nebezpečím omezené rychlosti pro ostatní provoz se zabývali ve Finsku, kde se zvažovalo nahrazení čtyřkolek normálními auty s omezovači rychlosti. Téma rezonovalo po tragické nehodě čtyřkolky v únoru 2017 v Sastamale. Při ní nepřežili srážku dva sedmnáctiletí teenageři jedoucí v mopedautu, které se srazilo s protijedoucím minivanem. Jeho 35letý řidič usedl za volant opilý a podle finské policie se úmyslným najetím do malého vozidla měl pokusit o sebevraždu.

Vytuněná „taška na kolech“

Zajímavý případ v souvislosti s mopedauty se stal v květnu 2018 na Nymbursku. Sedmnáctiletý mladík bydlící v obci u Poděbrad denně jezdil v mopedautu do školy v Nymburce. Jenže řada lidí si všimla, že motor malého vozítka vydává jiný zvuk a řidič se v něm řítí ulicemi nevídanou rychlostí.

Když se o tom dozvěděli policisté, přichystali speciální akci. V civilním autě sledovali jednu z výtečníkových jízd a kromě několika přestupků, kterých se dopustil, je po zastavení zajímal technický stav vozidla. Vůz, který má maximální povolenou rychlost 45 kilometrů v hodině, totiž jel obcí rychlostí 68 kilometrů za hodinu a mimo obec uháněl skoro stovkou.

Ze Sandera se stalo atraktivní auto, zejména v outdoorové verzi Stepway.
Dacia jako stylová volba? Nové Sandero Stepway je praktické a teď i atraktivní

Při technické kontrole se přišlo na to, že mladík do mopedauta zabudoval speciální motor. Jenže na řízení vozítka s takovým obsahem motoru, neměl oprávnění. Proto přišel o řidičský průkaz i technické oprávnění od vozu.