Abychom si v tom udělali trochu pořádek – pod názvem Land Cruiser aktuálně najdeme hned tři různá a různě pojatá auta. Okrajovým a především pracovním modelem je ten s označením J70 (též znám jako 70 Series). Jde o hranatý vůz, který se vyrábí od osmdesátých let prakticky beze změn a uplatnění nachází hlavně v profesionálním sektoru. U nás jej oficiální zastoupení Toyoty neprodává.

Oficiální cestou u nás neseženete ani největší Land Cruiser – předloni představenou verzi J300. Ta se prodává jen v Japonsku, Indonésii, Austrálii a také v oblastech Středního východu, kde je mimořádně populární.

Land Cruiser, který u nás Toyota oficiálně nabízí, a který se nyní dočkal nové generace, nese na některých trzích přídomek „Prado“ a jeho nové modelové označení je J250. Oproti J300 je o kousek menší, pořád se však jedná při délce 4 920 milimetrů a s rozvorem náprav 2 850 milimetrů o pořádný kus auta. Jeho design je inspirován předchůdci, a to včetně zmíněné J70. Hranatost navíc není samoúčelná – Toyota slibuje lepší výhled, daný mimo jiné nízkou linií kapoty.

Nový Land Cruiser si můžete prohlédnout i na videu. Jen mějte na paměti, že je zde vyobrazen model pro trh v USA:

Zdroj: Youtube

Novinka pak sdílí platformu s větším sourozencem. Jedná se o klasickou rámovou konstrukci (na žebřinovém rámu nesoucím agregáty a nápravy je posazená samostatná karoserie), jejíž novou generaci označuje Toyota GA-F. Samotný rám je podle tiskové zprávy tužší o 50 % oproti předchůdci, jako celek je pak vůz tužší o 30 %. Land Cruiser by měl i díky tomu nabídnout lepší jízdní vlastnosti na silnici, ale zároveň si zachovat příkladnou průchodnost terénem.

Při jízdě v terénu pomáhá vůbec poprvé namontovaný systém odpojování stabilizátoru přední nápravy, ale i elektronika. Ta je zastoupena voličem jízdních režimů do terénu, a dále monitorovacím systémem, který řidiči ukáže obrazy z kamer sledujících prostor okolo auta i pod ním. Na silnici dále pomůže sada jízdních asistentů, a to včetně asistenta držení v jízdním pruhu. Jeho přítomnost je umožněná novým elektrickým posilovačem řízení.

Mitsubishi L200/Triton
Mitsubishi odhalilo novou generaci picku-upu L200, známého též jako Triton

Ve verzi pro západní Evropu, a tedy i pro náš trh, dostane Land Cruiser klasický přeplňovaný naftový čtyřválec. Ten má nadstandardní objem 2,8 litru a disponuje solidním výkonem 204 koní. Na všechna čtyři kola přenáší jeho sílu nová automatická osmistupňová převodovka. Za sebou utáhne Land Cruiser přívěs o hmotnosti až 3 500 kilogramů. V roce 2025 přijde nová motorizace, kombinující naftový motor s mild-hybridním startér-generátorem.

Předobjednávky spustí Toyota v říjnu letošního roku, a první zákazníci si mohou dopřát limitovanou edici First Edition, disponující speciálními prvky s terénním nádechem. Její specialitou budou třeba kulaté přední světlomety nebo dvoubarevné lakování.