Vůz vyjel hned ve dvou provedeních. Jedno se jmenuje Agil a je naladěno jako soustředěný sportovní vůz na závodní tratě. Poznáte ho celkem jednoduše – aerodynamickou karoserii, u které je způsob budování přítlaku odkoukán z Formule 1, doplňuje ještě gigantické přítlačné křídlo na zádi. Provedení Tur je na druhou stranu pekelně rychlým cestovním vozem, jehož spartánský interiér poskytuje tolik luxusu, kolik se do lehkého karbonového hypersportu s ukrutným výkonem a nesmírně nízkou hmotností vešlo.

Zenvo hovoří o tom, že je Aurora nejlehčím a zároveň nejvýkonnějším vozem jeho historie. A ano, poměr výkonu a hmotnosti přesahuje magickou hranici jedna ku jedné. V konkrétních číslech mluvíme pro Auroru Agil o 1 300 kilogramech hmotnosti a 1 450 koních výkonu, posílaných výhradně na zadní kola. Točivý moment činí 1 400 Nm, zrychlení z nuly na sto proběhne za 2,5 sekundy a maximální rychlost činí 365 kilometrů v hodině. Při 250 kilometrech v hodině pak auto tvoří aerodynamický přítlak 880 kilogramů.

Podívejte se na mimořádný vůz i na oficiálním videu:

Zdroj: Youtube

Aurora Tur sice váží o 150 kilogramů víc, tedy 1 450, ale většina hmotnosti připadá na dvojici elektromotorů – každý o výkonu přes 250 koní – na přední nápravě. To dělá z Aurory čtyřkolku, jejíž výkon činí 1 850 koní a točivý moment 1 700 Nm. Hodnota zrychlení z nuly na sto klesla dokonce na 2,3 sekundy. Pokud však chcete, můžete si pohon všech kol – a tedy i čtyřkolku a vyšší výkon, objednat i pro Agil. Tur má však jedno lákadlo, a sice mnohem vyšší maximálku. Protože má jeho uhlazená podoba bez obřího křídla daleko menší přítlak, rozjede se Aurora Tur až na 450 kilometrů v hodině.

Základ vozu tvoří téměř úplně odhalený karbonový monokok s minimem karosářských dílů, v němž je osazeno odpružení s aktivními pružinami, ale hlavně pohonná jednotka. Ta tady hraje samozřejmě prim a jde o čtyřmi turby přeplňovaný dvanáctiválec o objemu 6,6 litru, vyvinutý a dodávaný společností Mahle Powertrain. Dvanáctiválec má rozevření řad válců 90 stupňů, turbodmychadla mezi hlavami a točí až 9 800 otáček. Zároveň díky systému zapalování Jet Ignition nepotřebuje vstřikovat víc benzínu kvůli chlazení vnitřních komponent, což je jeden z parametrů, které vyžaduje norma Euro 7. Fascinující je, že celohliníkový motor váží pouze 280 kilogramů.

Fisker Ronin
Fisker Ronin je přitažlivou odpovědí na elektrická SUV

Dvanáctiválec je spojen se sedmistupňovou převodovkou s integrovaným diferenciálem, uvnitř které je umístěn elektromotor, sloužící při couvání, ale i jako startér. Charakter řazení sedmi rychlostí je specifický pro Agil, který řadí rychle a agresivně, i pro Tur, který je o poznání jemnější. Brzdy jsou pochopitelně karbon-keramická, kola o průměru 20 palců vpředu a 21 palců vzadu jsou pro Agil hořčíková a pro Tur hliníková. Je drobnou zajímavostí, že vůz umí díky integrované baterii a elektromotorům jezdit i čistě na elektřinu. Zenvo však uvádí dojezd jen něco přes 30 kilometrů a reálně jej asi nikdy nikdo nevyužije.

Výroba Aurory bude probíhat v centrále společnosti v Dánsku, a to ručně od roku 2025. Od každého provedení bude k mání jenom 50 kusů a cena je stejně astronomická jako specifikace. Konkrétně se mluví o částkách přes 62 milionů korun.